خانه ثبتی مبشر مقدم یزد مرمت می‌شود

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۰
خانه ثبتی مبشر مقدم یزد مرمت می‌شود

خانه ثبتی «مبشر مقدم» در راستای اجرای طرح حمایت از مالکان بناهای تاریخی و ثبتی، مرمت و ساماندهی می‌شود.

 «ساشا ریاحی مقدم» سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اعلام این خبر، گفت: خانه مبشر مقدم در داخل بافت تاریخی و در محله دارالشفاء قرار دارد و به شماره ۳۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی عنوان کرد:

این بنا در یک پلان چهار ضلعی و به صورت حیاط مرکزی طراحی و ایجاد شده است که ورودی آن در جهت شمال و سپس راهروئی وجود دارد و درهمان جهت به حیاط ختم می‌شود.

به گفته ریاحی‌مقدم، مرکز حیاط حوض دایره‌ای و فضاهای مسکونی و غیره درجهات غرب، شمال و جنوب به صورت دو طبقه زیرزمین و همکف ایجاد شده‌اند. نمای ضلع شرقی حیاط به صورت گل‌بری با نقوش  طاقنما تزیین شده است.

این مقام مسئول افزود:

ضلع جنوبی حیاط به صورت یک ایوان در مرکز و ایوانچه‌هایی در طرفین بوده که با اجرای دیوار جلوی ایوان آن را به یک اتاق تبدیل کرده‌اند. همچنین پوشش سقف در این بنا به صورت خنچه‌پوش و ضربی با قوس هلالی است.

وی ادامه داد:

به طور کلی بنا با مصالح خشت و آجر با ملات گل و گچ ساخته شده و دارای تزئیناتی به صورت گل بری در ضلع شرقی حیاط است.

ریاحی‌مقدم خاطرنشان کرد:

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در راستای اجرای طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی و ثبتی (خانه‌های ایرانی) به صورت مشارکت، در قالب طرح تعمیر و مرمت ابنیه تاریخی با همکاری مالک نسبت به مرمت و ساماندهی بنای مذکور اقدام کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان در مورد مرمت‌های انجام شده در این بنا، گفت: مرمت این بنا دو ماه است که شروع شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری مرمت آن به اتمام برسد.

گفتنی است، مهمترین اقدامات مرمتی بنا شامل مرمت دست‌اندازهای پشت‌بام، اجرای آجر فرش پشت بام، جمع‌آوری دیوارهای فرسوده خشتی و بازسازی مجدد با خشت‌خام طبق وضع اولیه، اجرای شرفی لب بام و اندود کاهگل بدنه دست انداز پشت بام است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه