هشدار: تهران در معرض سیلاب شدید

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
هشدار: تهران در معرض سیلاب شدید

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به خطرات سیل احتمالی در تهران هشدار داد.

«اسماعیل نجار» رئیس سازمان مدیریت بحران کشور صبح امروز در نشستی خبری که در محل سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، گفت:

سازمان مدیریت بحران کشور وظیفه هماهنگی و سیاست‌گذاری میان دستگاه‌ها را در زمان حادثه بر عهده دارد و باید اقداماتی را انجام دهد که مسئولان اجرایی تصمیمات مناسبی را در آرامش کافی اتخاذ کنند.

نجار با بیان اینکه عمده کار سازمان مدیریت بحران کشور قبل از بحران است، افزود که رسانه‌ها نیز در این زمینه مسئولیت دارند و باید کمک کنند تا اقدامات پیشگیرانه پیش از وقوع بحران انجام شود تا آسیب‌های ناشی از آن کاهش پیدا کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گفت:

گاهی یک حادثه محلی را بین‌المللی می‌کنیم، اما بعد از آن هم توجه کافی به امور پیشگیرانه را نداریم، این حادثه باید تلنگری برای مسئولان باشد نه اینکه فقط ایجادتوقع کند. خوب بود که رسانه‌ها به ابعاد مختلف این حادثه با هدف پیشگیری از حوادث مشابه می‌پرداختند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیل اخیر در آذربایجان اشاره کرد و افزود که در کنار خسارت و حوادث ناگواری که در پی این حادثه به وجود آمد و البته بسیاری از آن‌ها قابل پیش‌گیری بود، باید به اثرات خوب این پدیده‌ها نیز توجه شود، به‌عنوان مثال بارش‌های اخیر در آذربایجان ۱۰ تا ۱۱ سانتی‌متر سطح آب دریاچه ارومیه را بالا آورد و ببینید اگر فرهنگ‌سازی ایجاد شده و مردمی که برای تفریح به محل رفته بودند به توصیه‌ها و هشدارها توجه می‌کردند، امروز آمار تلفات این تعداد نبود و ما بهتر می‌توانستیم برای بالا آمدن سطح آب دریاچه ارومیه خوشحال باشیم اما این حادثه کام مردم را تلخ کرد.

سیل تهران

نجار درباره وضعیت مفقودی‌ها و جانباختگان سیل شمال‌غرب کشور نیز گفت:‌

درمجموع ۴۳ مورد مفقودی گزارش شد که تاکنون اجساد ۴۱ تن کشف شده اما جستجوها برای یافتن دو مفقودی دیگر این حادثه ادامه دارد.

نجار ادامه داد که متأسفانه توجهی به بحث پیشگیری و مقابله نمی‌شود. به‌عنوان مثال تهران در معرض سیلاب شدید قرار دارد چراکه تهران هفت حوزه آبریز دارد و از منطقه دارآباد تا شهرری به‌دلیل اینکه سیمانی است، آبی به زمین فرو نمی‌رود بنابراین برای مدیریت بحران عزم و اراده جدی می‌خواهیم. وقوع سیل در تهران هم همچون زلزله باید جدی گرفته شود چراکه وضعیت تهران به گونه ای است که درصورت بروز این حادثه طبیعی، خسارات زیادی به تهران وارد خواهد آمد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه