از ثبت نام اولیه ۴۰ هزار نفر برای حج تا شایعه مچ بند الکترونیکی

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
از ثبت نام اولیه ۴۰ هزار نفر برای حج تا شایعه مچ بند الکترونیکی

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر برای تشرف به حج امسال ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند، گفت: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های حجاج در عربستان، احتمال اعلام اولویت‌های جدید برای اعزام به حج وجود دارد.

«حمید محمدی» رئیس سازمان حج و زیارت درباره روند ثبت‌نام از واجدان تشرف به حج امسال، یادآور شد:

ثبت نام اولیه تشرف به حج تمتع از ۲۳ فروردین ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و دارندگان اسناد ودیعه‌گذاری حج تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۸۵ می‌توانند برای انجام این فرآیند به شعب بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند.

او با اشاره به امضای دیر هنگام توافق‌نامه حج امسال و به دنبال آن اعزام با تاخیر تیم مسکن حج به عربستان، گفت که ایران آخرین کشوری است که برای عقد قرارداد خدمات حج در کشور عربستان اقدام می‌کند و اجاره مسکن حجاج یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدماتی حج است، بنابراین با این چالش مواجه بودیم که هتل‌ها توسط دیگر کشورها اجاره شد باشد و نگران این بودیم که نتوانیم برای همه جمعیت حجاج ایرانی مسکن تامین کنیم، از این رو اولویت‌ها را محتاطانه اعلام کردیم، اما بدنبال روند خوب اجاره مسکن حجاج در مکه و مدینه اولویت‌های حج را تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ افزایش دادیم.

حج

رئیس سازمان حج افزود که اگر بتوانیم هتل‌های بیشتری متناسب با استانداردها و شاخص‌هایی که در سازمان حج و زیارت تعریف شده تامین کنیم، احتمال این وجود دارد که اولویت‌های بیشتری را برای حج امسال فراخوان کنیم.

او درباره میزان سهمیه حجاج ایرانی یادآور شد که در چند سال گذشته به دلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام ۲۰ درصد از سهمیه حج همه کشورهای اسلامی کسر شده بود و در آخرین اعزام حجاج ایرانی، ۶۴ هزار زائر به حج اعزام شدند، اما با تکمیل بخش عمده‌ای از طرح توسعه، طرف سعودی امسال آن ۲۰ درصد را جبران کرد، از سویی با تلاش هیأت حج جمهوری اسلامی ایران موفق شدیم سهمیه حج را ۳۵ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش دهیم و امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر به حج اعزام می‌شوند.

حجمعاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند، بیان کرد:

تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر برای ثبت نام اولیه تشرف به حج امسال به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند و با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت‌های جدید برای اعزام به حج وجود خواهد داشت.

وی درباره چگونگی فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج امسال توضیح داد که دارندگان فیش‌های اولویت‌دار حج به همراه سند ودیعه‌گذاری و شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه می‌کنند که مبلغ ودیعه‌گذاری اولیه و سود متعلق به آن محاسبه شده و متقاضیان بقیه این مبلغ را تا سقف حداقل ۱۰ میلیون تومان تکمیل می‌کنند.

محمدی درباره زمان اعلام کاروان‌های حج نیز گفت:

با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های زائران، فهرست کاروان‌های حج و قیمت نهایی آن‌ها متناسب با درجه کاروان اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج که نسبت به ثبت نام اولیه تشرف در بانک‌ها اقدام کرده اند، می‌توانند در کاروان‌ها ثبت نام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سوال که آیا قیمت حج گران می‌شود گفت ما همه تلاش خود را به کار برده‌ایم تا افزایشی در قیمت کاروان‌های حج نسبت به سال ۹۴ نداشته باشیم، اما نرخ ارز نسبت به سال ۹۴ تغییر کرده و از سوی دیگر بخشی از خدمات از جمله حمل و نقل و یا چادرهای زائران در عرفات تغییر کرده که می‌خواهیم خیمه های بهتری برای حجاج تهیه شود که این افزایش قیمت به دلیل افزایش کیفی خدمات خواهد بود.

محمدی افزود که امیدواریم با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل حجاج، قیمت نهایی کاروان‌های حج بر مبنای درجات آن‌ها تا یک هفته آینده اعلام شود.

این مقام مسئول در سازمان حج و زیارت درباره زمان اعزام حجاج به سرزمین وحی نیز گفت:

اعزام حجاج از اول مرداد آغاز خواهد شد که نیمی از زائران در قالب کاروان‌های مدینه قبل و نیمی با کاروان‌های مدینه بعد به حج مشرف می‌شوند و این اعزام‌ها حدودا تا ۲۶ مردادماه ادامه خواهد داشت. همچنین اولین گروه از حجاج ۱۴ ذی‌الحجه به کشور بازخواهند گشت. پروازهای حج از ۱۹ فرودگاه کشور نیز انجام می‌شود.

به گفته او، مدت زمان سفر حجاج و اقامت آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه بین ۳۰ تا ۳۳ روز خواهد بود.

وی در گفت‌وگوی تلویزیونی که روز پنج‌شنبه (هفتم اردیبهشت‌ماه) انجام شد، به واجدان شرایط تشرف به حج توصیه کرد که حتما در این دوره برای انجام فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج در بانک‌ها اقدام کنند و این ثبت نام را به زمان اعلام کاروان‌های حج موکول نکنند.

او افزود که فرآیند ثبت نام کاروان‌های حج بعد از نهایی شدن هتل‌های حجاج به صورت عمومی و همچنین از طریق رسانه‌های استانی زمان ثبت نام در کاروان‌های حج اعلام خواهد شد و واجدان شرایط اعزام به حج در شهرهای محل سکونت خود می‌توانند برای ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره‌ی نقل و انتقال اسناد ودیعه گذاری حج، توضیح داد که دارندگان اسناد ودیعه‌گذاری اولویت‌دار حج می‌توانند نسبت به واگذاری فیش حج خود به دیگران اقدام کنند که برای این کار لازم است انتقال ‌دهنده و انتقال‌گیرنده فیش حج به یکی از دفاتر زیارتی مجاز سازمان حج و زیارت مراجعه کنند که هزینه این فیش بر مبنای توافق در دوطرف تعیین می‌شود. سازمان حج در این مقوله وارد نمی‌شود. این فرآیند ایجاد شده تا از حضور دلالان در این حوزه معنوی و ایجاد بازار سیاه برای فیش‌های حج جلوگیری شود.

شایعه مچ‌بند الکترونیکی

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در توضیح استفاده حجاج از مچ‌بند الکترونیکی، گفت:

موضوع استفاده از مچ‌بند الکترونیکی یا مچ‌بند شناسایی برای حجاج موضوع ساده‌ای است، اما متاسفانه این روزها در فضای مجازی عده‌ای که با اصل فریضه حج مشکل دارند در این خصوص فضاسازی می‌کنند و جو منفی را در کشور ایجاد می‌کنند.

حج

وی افزود که کارت زائر برای حجاج تهیه می‌شود که اطلاعات فردی و ضروری زائران روی آن درج شده است. در حج احتمال گرمازدگی، بیماری و یا تصادف و یا گم شدن زائران در آن ازدحام جمعیت وجود دارد، از طرفی میانگین سنی نیمی از زائران ما بالای ۵۰ سال است و احتمال گم شدن زائر و همراه نداشتن کارت زائر وجود دارد. از این‌رو کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که علاوه‌بر کارت زائر، همچون دیگر کشورها از این مچ‌بند هم استفاده کنیم به دلیل این‌که این مچ‌بند همیشه همراه زائران خواهد بود و دغدغه گم شدن و همراه نداشتن کارت زائر اینگونه مرتفع خواهد شد و این جای تعجب است که عده‌ای این موضوع ساده را در جامعه تبدیل به یک بحران کرده‌اند.

محمدی در ادامه گفت که با وجود کمبود وقت، تیم مسکن حج تمام تلاش خود را به کار گرفته که حتی هتل‌هایی با کیفیت‌تر از حج گذشته را برای زائران اجاره کند، اما از سه سال قبل با توجه به اجرای طرح توسعه مسجد شریف نبوی (ص) در مدینه منوره، تمام هتل‌های محدوده حرم تخریب شده و ما و دیگر کشورها در مدینه برای اسکان در تنگنا هستیم، با این حال تلاش کردیم با وجود همه محدودیت‌ها بهترین هتل‌های موجود را برای زائران اجاره کنیم و از شاخص‌های خود کوتاه نیامدیم.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین درباره‌ی از سرگیری سفرهای عمره توضیح داد:

با توجه به حادثه فرودگاه جده، ایران اعزام عمره‌گزاران را متوقف کرد و شرط ما برای از سرگیری عمره مجازات دو پلیس خاطی فرودگاه جده بود که در مذاکرات حج رسما به ما اعلام شد که این دو مامور در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، از این رو شرط ما تامین شده است، لذا در صورتی که سعودی‌ها در حج به تعهدات خود عمل کنند، عمره بعد از حج از سر گرفته خواهد شد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه