مذاکرات فرودگاهی ایران با ایتالیا و فرانسه و جزئیات آن

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰
مذاکرات فرودگاهی ایران با ایتالیا و فرانسه و جزئیات آن

به گفته عضو هیئت‌مدیره شرکت فرودگاه‌های کشور، مذاکرات خوبی برای توسعه فرودگاه‌ها و زیرساخت‌های جدید فرودگاهی، با سرمایه‌گذاران فرانسوی و ایتالیایی انجام شده است و نتایج خوبی هم از این رایزنی‌ها به دست آمده که بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال در این زمینه، به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنیم.

«غلامحسین باقریان» عضو هیئت‌مدیره شرکت فرودگاه‌های کشور گفت:

برای سرمایه‌گذاری در ساخت دو فرودگاه چابهار و اهواز، فراخوان عمومی می‌گذاریم و بر اساس آن، احتمال حضور سرمایه‌گذاران چینی، آلمانی و ژاپنی وجود دارد؛ اما برنده مناقصه بر اساس چگونگی انجام کار و رقم اعلامی، مشخص می‌شود.

غلامحسین باقریان

وی ادامه داد که در ساخت فرودگاه‌های جدید، بحث سوددهی چندان مطرح نیست و سرمایه‌گذاری برای ساخت این فرودگاه‌ها بر اساس روش BOT (ساخت، اجرا و واگذاری) است.

به گفته این عضو هیئت‌مدیره شرکت فرودگاه‌ها، فرودگاه کنونی اهواز امکان توسعه فیزیکی ندارد و رشد پرواز در این فرودگاه به شدت بالا است؛ به نحوی که درخواست و متقاضی هم در این فرودگاه زیاد بوده و بنابراین، شرکت فرودگاهها با همکاری استانداری، زمینی را در ۱۵ کیلومتری شهر اهواز برای ساخت فرودگاه پیش‌بینی کرده است.

باقریان بیان کرد که ساخت فرودگاه چابهار هم بر اساس تاکید مقام معظم رهبری بر توسعه سواحل مکران انجام می‌شود و این فرودگاه از نظر اقتصادی، سودده نیست؛ اما ساخت آن از لحاظ استراتژیک لازم است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان وقوع سونامی در سواحل مکران و چگونگی پیش‌بینی تمهیدات لازم در این زمینه، گفت:

در حال حاضر مراکز مهم اقتصادی بسیاری در این شهر ساخته شده و برای ساخت فرودگاه در این منطقه هم، تمام جوانب کار در نظر گرفته می‌شود؛ اما این موضوع بر عهده شرکت فرودگاه‌ها نیست.

گفتنی است روز گذشته شرکت فرودگاه‌ها تفاهم‌نامه‌‌هایی را با فرودگاه‌های مونیخ و فرانکفورت آلمان برای سرمایه‌گذاری در ساخت فرودگاه‌های جدید چابهار و اهواز امضا کرده است.

مطالب مرتبط:

منبع کن نیوز

دیدگاه