قربانیان جاذبه گردشگری استرالیا در سه روز

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۵
قربانیان جاذبه گردشگری استرالیا در سه روز

در طول چند روز اخیر تاکنون سه توریست در دیواره بزرگ مرجانی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استرالیا جان باخته‌اند.

جسد یک توریست انگلیسی ۶۰ ساله در حالی در عمق ۱۵ متری کف دریا در منطقه دیواره بزرگ مرجانی استرالیا پیدا شد که این سومین نفری است که در چند روز اخیر در این منطقه فوت کرده‌ بودند.

این مرد انگلیسی روز جمعه، برای دومین بار به غواصی در این منطقه رفته بود. اما جسدد وی در حالی که تجهیرات تنفسی از دهان او جدا شده بود کشف شد و تلاش‌های تیم پزشکی برای احیای وی به نتیجه نرسید.

روز چهارشنبه نیز دو مرد فرانسوی در حالی که مشغول غواصی بودند در فاصله زمانی کمی از یکدیگر به دلیل سکته جان باختند. در ابتدا گمان می‌شد این دو توریست فرانسوی به سبب نیش نوعی بسیار خطرناک از عروس دریایی کشته شده‌اند اما روی بدن آنها آثاری از گزیدگی دیده نشده است.

«کول مکنزی» از اتحادیه مجریان تور پارک دریایی استرالیا گفت مرگ سه توریست در طول مدت سه روز بی‌سابقه است و متوسط جهانی مرگ و میر در حین غواصی یک در هر ۱۰۰ هزار نفر است.

سالانه ۴ میلیون گردشگر از دیواره‌های بزرگ مرجانی بازدید می‌کنند و به دلیل کاهش ارزش دلار استرالیا امسال رکورد بازدیدکنندگان از این منطقه شکسته شده و فقط تعداد گردشگران داخلی این منطقه ۳۳/۵ درصد از مارس سال گذشته رشد داشته است.

صخره‌های مرجانی به سبب قرار گرفتن در معرض دمای رو به افزایش آب و آلودگی ساقه زنده درون خود را تخلیه می‌کنند و به همین دلیل سفید می‌شود. مرجان‌ها می‌توانند از پدیده سفید شدن جان سالم به در ببرند اما ار چه مدت زمان و شدت این پدیده بیشتر باشد احتمال مرگ آنها نیز افزایش می‌یابد.

گردشگران بین‌المللی دیواره بزرگ مرجانی و پل بندر سیدنی را به عنوان مهمترین مقاصد گردشگری در این کشور می‌شناسند، این در حالیست که دیواره‌های بزرگ مرجانی به واسطه پدیده سفید شدن صخره‌ها به یک نگرانی بین‌المللی تبدیل شده است و تاکنون حدود ۲۲ درصد از کل صخره‌های مرجانی به رنگ سفید درآمده‌اند.

دیواره بزرگ مرجانی در سال ۱۹۸۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استرالیا محسوب می‌شود. در حال حاضر میزان مرگ و میر مرجان‌ها بر اثر سفیدشدن ۳۵ درصد تخمین زده شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه