ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان

تیم  کجارو
تیم کجارو جمعه، ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰
ثبت ملی غاری از دوره ژوراسیک در همدان

غار سراب کبودراهنگ به‌عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت می‌رسد.

«محمدرضا محمدی» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در جلسه کارگروه مدیریت، حفاظت و بهره‌برداری پایدار از غارهای استان همدان، گفت:

۱۰ درصد از گستره زمین، مناطق تحت حفاظت ارگان‌های محیط زیستی جهان است و در کشور ما ۶ درصد از مساحت به مناطق تحت حفاظت محیط زیست اختصاص دارد که این میزان در استان ۳ درصد است. این مناطق در کشور ما شامل پارک ملی، منطقه حفاظت‌شده، پناهگاه حیات‌وحش و اثر طبیعی ملی می‌شود که در استان همدان تنها مناطق حفاظت‌شده را داریم و از تنوع مناطق برخوردار نیستیم. بر این اساس برنامه‌ای برای افزایش تنوع مناطق تحت حفاظت استان در نظر گرفتیم.

وی تصریح کرد که ثبت سراب گیان و غار سراب به‌عنوان آثار طبیعی ملی و ثبت منطقه حفاظت‌شده خانگرمز به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش از جمله اقداماتی است که در این زمینه در حال پیگیری و انجام است.

محمدی درباره دلایل معرفی غار سراب به‌عنوان اثر طبیعی ملی گفت: این غار یکی از پدیده‌های طبیعی مهم زمین‌شناسی در کشور به شمار می‌آید و قدمت این پدیده در حدود دوران دوم زمین‌شناسی یعنی دوره ژوراسیک (۱۳۶ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل) تخمین زده می‌شود که با مدیریت دقیق منطقه علاوه بر حفظ میراث زمین‌شناسی می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار آموزشی و تربیتی برای آموزش مفاهیم محیط زیستی بهره‌مند شد.

وی با بیان اینکه اثر طبیعی ملی، یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران است، خاطرنشان کرد که پدیده‌های نمونه یا مجموعه‌های گیاهی و جانوری (زیست‌محیطی) نادر یا اشکال و مناظر کم‌نظیر، ویژه و غیرقابل جایگزین که از جهات علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی باشند، به‌عنوان اثر طبیعی ملی، با تعیین محدوده حراست می‌شود. غار سهولان، قله سبلان، صنوبر شیروان، غار قوری قلعه، سرو قره‌باغ و غار پروا از جمله آثار طبیعی ملی ایران هستند.

محمدی اظهار کرد که موافقت‌های اولیه برای ثبت غار سراب به‌عنوان اثر طبیعی ملی اخذ شده است و موضوع به‌زودی در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار خواهد گرفت.

غار سراب با ۷۸هکتار وسعت حریم در هزار متری جنوب روستای سراب از توابع بخش گل‌تپه شهرستان کبودراهنگ و ۸۷ کیلومتری شمال غربی شهر همدان، واقع شده است که با دهانه غار علیصدر ۷۵۷۰ متر و ۴ کیلومتر با غارسوباشی فاصله دارد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه