نمایش نگاره خط های اقوام کهن مکزیک در موزه ملی ایران

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۵
نمایش نگاره خط های اقوام کهن مکزیک در موزه ملی ایران

برای نخستین‌بار در ایران و خاورمیانه، «نگاره خط‌های اقوام کهن مکزیک» در موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آیند.

مجموعه «نگاره خط‌های اقوام کهن مکزیک»که شامل ۲۶ نگاره خط و معرف فرهنگ‌های آزتک، مایا، میکستکا و تولتکا هستند، از آن جهت ارزش و اهمیت دارند که به عنوان گواه تاریخی جنبه‌های مختلف زندگی تمدن‌های بزرگ در سرزمین مکزیک استقرار داشتند.

همچنین منشا نگاره‌ خط‌های به نمایش درآمده منطقه مرکزی مکزیک است که شامل ایالت‌های پوئبلا، تلاکسکالا و اوآخاکا در مکزیک است. کلکسیون نگاره خط‌هایی که در کتابخانه ملی مردم‌شناسی و تاریخ و موسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ نگهداری می‌شود، در سال ۱۹۹۷ در برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شدند.

نمایشگاه «نگاره خط‌های اقوام کهن مکزیک» ساعت ۱۶ فردا (پنج‌شنبه ۶ آبان) در موزه ملی ایران با حضور دکتر «بالتازار بریتو» مدیر کل کتابخانه ملی مردم‌شناسی و تاریخ مکزیک و نیز دکتر «کاترینا استنو» کارشناس یونسکو در زمینه گفتگوی میان تمدن‌ها، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، مدیر موزه ملی ایران و کارشناسان یونسکو، ایکوم و کارشناسان موزه ملی ایران افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه از حمایت آژانس همکاری‌های بین‌المللی و توسعه (AMEXCID)، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، یونسکو، ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌های کشور)، موسسه انتشاراتی معتبر «نگاه» و شرکت معروف White house Middle East Electronics برخوردار است و با برپایی این نمایشگاه، سفارت مکزیک در ایران به دنبال ادامه توسعه روابط فرهنگی به عنوان پایه و اساسی مناسب برای شناخت بهتر و در نتیجه تقویت مناسبات تجاری و همکاری میان مکزیک و ایران، این وارثان دو تمدن بزرگ، است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه