یک مخفیگاه زیرزمینی در دیلمان کشف شد

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
یک مخفیگاه زیرزمینی در دیلمان کشف شد

یک مخفیگاه زمینی در روستای میکال از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل کشف شد.

«ولی جهانی» مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی گیلان کشف مخفی‌گاه زیرزمینی در دیلمان برگ زرینی در کارنامه باستان‌شناسی استان گیلان دانست و گفت:

در بازدید اخیر از این سازه دست‌کند، راهروهایی که عمود بر هم در عمق ۱۰ تا ۱۲ متری زمین ایجاد شده، به طول ۱۵۰ متر مورد شناسایی قرار گرفت.

این مسئول با بیان این‌که طول این سازه، بیشتر از مقدار شناسایی شده در بررسی اخیر است افزود که به‌علت ریزش بخش ابتدایی و انتهایی آن امکان بررسی دیگر بخش‌ها در این مقطع از مطالعات امکان‌پذیر نیست و نیاز به آواربرداری بخش‌های فروریخته برای ادامه مطالعات دارد.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: برای ورود به محوطه یافت شده تنها راه موجود، در شیب تپه ماهوری مشرف به روستای میکال قرار گرفته که بر اثر فرونشستن زمین نمایان شده، این ورودی به راهرویی به طول ۲۲ و عرض ۴ متر و با امتداد شرق به غرب راه دارد.

وی با بیان این‌که ارتفاع کف فعلی محوطه مذکور تا سقف در حدود ۳۲۰  سانتی‌متر است، اضافه کرد: در ابتدای این ورودی راهرویی به قطر ۱۲۰ سانتی‌متر دیده می‌شود که با سیر نزولی خود احتمالاً به فضاهای زیرین این سازه راه می‌یابد.

جهانی افزود که این سازه دست‌کند در عمق زمین، در مجموع از ۵ راهروی اصلی که در منتهی‌الیه خود بر یکدیگر عمودند تشکیل شده و دو راهروی فرعی که یکی سیر نزولی و دیگری صعودی در طرفین راهروهای اصلی دیده می‌شود که عامدانه مسدود شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد که در دیواره‌ها محل‌هایی برای قرار دادن پیه‌سوز و در سقف سازه هواکش‌هایی ایجاد شده که احتمالاً این بخش‌ها نیز پس از ترک این محل عامدانه مسدود شده‌اند.

جهانی با بیان این‌که در همه بخش‌ها اثر دودزدگی بر روی سقف و دیوارها مشهود است، سقف را بشکل جناقی توصیف کرد و افزود: در حاشیه طول راهرو شیارهایی برای عبور آب ایجاد شده است.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به این‌که در سطح راهروها قطعات شکسته سفال مربوط به تمبوشه‌های سفالی برای انتقال آب پراکنده است، خاطرنشان کرد که بخشی از این سازه‌ها در زیر روستای فعلی میکال قرار دارد اما در دیگر بخش‌های این منطقه نیز موارد مشابه وجود دارد که برای درک آن‌ها و نحوه ارتباطشان با یکدیگر نیاز به مطالعات گسترده‌ای در این زمینه است.

وی از ادامه تحقیقات در حوزه این محوطه تاریخی خبر داد و یادآور شد که کشف این مخفی‌گاه برگ زرینی در کارنامه باستان‌شناسی استان گیلان است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه