ممنوعیت ورود گردشگران به ابیانه در تاسوعا و عاشورا

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
ممنوعیت ورود گردشگران به ابیانه در تاسوعا و عاشورا

دهیار ابیانه ورود گردشگر به ابیانه در ایام تاسوعا و عاشورا را ممنوع دانست و گفت: در این ایام فقط افراد خاص نظیر خبرنگاران و جامعه شناسان و محققان می‌توانند وارد ابیانه شوند.

«محمد عادلی» دهیار ابیانه آیین‌های عزاداری ایام تاسوعا و عاشورا را آیین‌هایی ماندگار دانست و گفت:

خوشبختانه تاکنون این مراسم دست‌خوش هیچگونه تغییر و تحولی قرار نگرفته است. البته ممکن است تغییراتی در آیین‌هایی نظیر سینه‌زنی و زنجیرزنی رخ داده باشد ولی آیین‌های سنتی همچنان به قوت خود باقی است.

عادلی افزود که عوامل مختلفی در کم‌رنگ شدن مراسم عزاداری موثر است و در ابیانه نیز وجود گردشگر و از هم‌گسیختگی ساکنین و غیرساکنین می‌تواند در تحریف این مراسم تاثیرگذار باشد. ولی با توجه به تمهیداتی که در نظر گرفتیم تلاش شده است که این آیین‌ها بی‌کم و کاست به قوت خود باقی بماند.

وی گفت که در این ایام فقط افراد خاص نظیر خبرنگاران و جامعه شناسان و محققان می‌توانند وارد ابیانه شوند چراکه این روستا در ایام محرم ظرفیت و گنجایش پذیرش گردشگر را ندارد و هجوم گردشگران موجب تحریف آیین‌های آن می‌شود.

به گفته عادلی مراسمی چون «نخل‌گردانی»، «جغجغه زنی»، «شده برداری» و «طلوع» که بیش از ۳۰۰ الی ۵۰۰ سال قدمت دارد جزو مراسم این روستاست که تاکنون به قوت خود باقی مانده است حتی هیچ تغییری در نوحه‌های آن نیز به وجود نیامده است.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه