برگزاری «تور لالایی مادرانه نوای صلح» در اماکن تاریخی

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
برگزاری «تور لالایی مادرانه نوای صلح» در اماکن تاریخی

«تور لالایی مادرانه نوای صلح» با همکاری موزه ملی ایران، کاخ موزه نیاوران و ۱۳ منطقه تاریخی در سراسر ایران از ششم مهر و هم‌زمان با روز جهانی گردشگری آغاز به کار می‌کند.

«سیف الله شکری»، دبیر دبیرخانه نوای صلح ایکوم ایران در تشریح راهبرد مفهومی«تور لالایی مادرانه نوای صلح» گفت:

دبیرخانه قصد دارد هریک از بناهای تاریخی ایران زمین را به سمفونی کهنی که ساخته از فکر و هنر دست اجدادمان است تشبیه کند و بازنمودی از این نزدیکی معنایی را در اماکن باستانی مورد اشاره اجرا کند.

وی با تاکید بر این نکته که هارمونی و نظم به‌عنوان شالوده هنر وجوه مشترکی دارند که ماهیت هنرهای گوناگون را به یکدیگر پیوند زده و درک آن‌ها تعامل با یکدیگر را میسر می‌کند، افزود که از این منظر، هر یک از فرم‌های هندسی بناهای تاریخی را می‌توان به‌منزله قطعه یا نوایی موسیقایی برشمرد و از این هم‌پوشانی ماهوی برای خلق مفاهیم جدید بهره برد، قرابت صدا و معماری در هنر به حدی محسوس است که معماری را موسیقی جامد می‌خوانند.

او با اشاره به رویکرد بنیادی این دبیرخانه مبنی بر دعوت به صلح جهانی با توسل به هویت مهر مادر و تجلی آن در لالایی مادرانه به مثابه صلح‌آمیزترین نوایی که بشر تا امروز ساخته است، ادامه داد که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته ملی موزه‌های ایران و دبیرخانه نوای صلح ایکوم بر این باور هستند که رشته‌های گوناگون هنری می‌توانند پیوندی ناگسستنی میان میراث ملموس و ناملموس بشر و نسل هوشیار امروز ایجاد کنند.

شکری افزود که بر این اساس، «تور لالایی مادرانه نوای صلح» با همکاری موزه ملی ایران، کاخ موزه نیاوران و ۱۳ منطقه تاریخی در سراسر ایران از ششم مهر هم‌زمان با روز جهانی گردشگری آغاز و تا روز ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ مصادف با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ادامه دارد.

به گفته وی، اولین برنامه اول این کاروان صلح ششم مهر هم‌زمان با روز خانواده، تکریم بازنشستگان و روز جهانی گردشگری در موزه‌ ملی ایران برگزار می‌شود. و دومین برنامه آن نیز هفتم مهر و هم‌زمان با روز بزرگداشت شمس تبریزی در کاخ نیاوران برگزار می‌شود.

او بیان کرد که «تور لالایی مادرانه نوای صلح» با پشتیبانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کار خود را آغاز کرده و اطلاعات مربوط به ادامه مسیر حرکتی این کاروان صلح از طریق سایت دبیرخانه نوای صلح ایکوم (melodyofpeace.com) و خبرگزاری‌ها در اختیار علاقه‌مندان فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت.

به گفته‌ او، بلیط همه‌ اجراهای این برنامه به‌صورت «افتخاری و رایگان» از یکم مهر در آدرس اینترنتی (shemmeh.com) در دسترس علاقه‌مندان است.

با نزدیک شدن به این رویداد فرهنگی و هنری، تبلیغاتی در این زمینه در سطح شهر تهران نیز انجام شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه