منصرف شدن ایران از خرید ۶ فروند هواپیمای ایرباس

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
منصرف شدن ایران از خرید ۶ فروند هواپیمای ایرباس

به دلیل تاخیر در صدور مجوزهای مربوطه از سوی آمریکا، ایران از خرید ۶ فروند از هواپیماهایی که قرار بود از شرکت ایرباس خریداری کند، انصراف داده است.

یک مقام ایرانی در حاشیه نشست هوانوردی ایران که در تهران برگزار شد گفت:

تعداد هواپیماهایی که قصد خرید آن ها را از ایرباس داشتیم ۶ فروند کاهش یافته است؛ این ۶ فروند هواپیما قرار بود در سال ۲۰۱۶ به ایران تحویل داده شود.

او گفت که بنابر توافق میان ایران و شرکت ایرباس که ممکن است طی هفته های آینده نهایی شود به جای ۱۱۸ فروند ۱۱۲ فروند هواپیما خریداری خواهد شد و این درحالی است که ایران در ماه ژانویه اعلام کرد که قصد دارد ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۷ میلیارد دلار از شرکت ایرباس خریداری کند.

آمریکا پس از توافق میان ایران و ایرباس به دلیل آنکه بخش‌هایی از این هواپیما قطعات آمریکایی دارند از صدور مجوز امتناع و همواره در روند نهایی شدن این توافق کارشکنی کرده است.

ایران همواره از کارشکنی‌های آمریکا در مورد عدم صدور مجوزهای لازم برای خریداری هواپیماها انتقاد کرده و آن‌ها را ناعادلانه خوانده است.

این مقام ایرانی همچنین در مورد قرارداد خرید هواپیماها از شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا نیز گفت:

ممکن است ایران از خرید ۱ فروند هواپیما انصراف دهد و به جای ۱۰۹ فروند، ۱۰۸ فروند هواپیما از این شرکت خریداری کند.

شرکت هواپیمایی بویینگ در ماه ژوئن از توافق این شرکت با ایران برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران‌ایر و اجاره ۲۹ فروند هواپیمایی دیگر خبر داد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه