سهولت در سفرهای دریایی بین ایران و عمان

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
سهولت در سفرهای دریایی بین ایران و عمان

اوایل امسال نخستین راه دریایی بین دو کشور ایران و عمان از طریق بندر خصب و قشم برقرار شد، اکنون این مسیر دریایی در حال راه‌اندازی بین خصب و بندرعباس است و به‌ زودی راه دریایی عمان با چابهار نیز باز می‌شود.

سفر دریایی بین ایران و عمان با برقراری خط تندرو کشتیرانی بندرعباس و خصب و با انگیزه جابجایی مسافر و گردشگران دو کشور آسان‌تر می‌شود.

توسعه این راه دریایی و گسترش تعاملات دو کشور، بنا بر تأیید مقامات کشتیرانی ایران و عمان، با اعتراض مسئولان عربستان همراه شده است.

عبدالحسین خدری که نماینده رسمی فروش و خدمات بندری شرکت ملی کشتیرانی مسافری عمان در ایران است، درباره برقراری این خط جدید دریایی بین ایران و عمان، گفت:

این مسیر دریایی که به انگیزه جابجایی مسافر و گردشگران دو کشور راه‌اندازی شده، به‌ زودی کار خود را با یک سفر در هفته در مسیر بندرعباس و خصب آغاز خواهد کرد.

به گفته خدری، جابجایی مسافران در این مسیر دریایی در حال حاضر توسط کشتی‌های عمانی با دو ظرفیت ١٠٠ و ٢٠٠ مسافر و ٢٠ و ٥٠ دستگاه خودرو صورت گیرد. همچنین مسافران مجاز به حمل ٥٠ کیلو بار در هر سفر خواهند بود که البته طرف عمانی قول داده در این مسیر حمل بار تا ١٠٠ کیلو بار مجانی برای مسافران ایرانی مجاز شود.

خدری افزود:

کشتی‌های بکار گرفته شده در این مسیر دریایی جدید، از مدرن‌ترین و سریع‌ترین کشتی‌های دنیا در این ابعاد است که علاوه بر ارائه خدمات در سه سطح اکونومی، بیزنس کلاس و VIP، با سرعتی در حدود ٦٤ کیلومتر بر ساعت، حرکت می‌کنند و مسیر خصب به بندر شهید باهنر بندرعباس را در زمان دو ساعت و نیم طی خواهند کرد.

دولت عمان در اقدامی تحسین برانگیز پایین‌ترین نرخ فروش بلیت را برای این سفر در نظر گرفته و در ارائه خدمات گردشگری نیز تسهیلات خاصی برای ایرانیان مد نظر قرار داده است.

خدری سپس با اشاره به ضرورت راه‌اندازی این مسیر دریایی، اظهار کرد که پس از سال‌ها تحمل سفرهای نا ایمن و پر خطر در یکی از پرترددترین آبراه‌های دنیا، یعنی تنگه هرمز سرانجام با شروع بکار خط کشتیرانی ملی مسافری عمان، مردم هر دو طرف تنگه هرمز طعم یک سفر ایمن و سریع را با یکی از بهترین کشتی‌های مسافری دنیا در نوع خود خواهند چشید. برقراری این خط سهم بزرگی در توسعه روابط تجاری ما نیز خواهد داشت.

با توجه به این‌ که خصب یکی از پر جاذبه‌ترین نقاط گردشگری دریایی دنیا است و گردشگران متعددی از اروپا، آمریکا و آسیا از طریق دریا به این منطقه سفر می‌کنند، حضور گردشگران و سرمایه‌گذاران و ارائه‌ دهندگان خدمات گردشگری ایرانی می‌تواند فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری و نیز تجلی فرهنگ مترقی ایران اسلامی باشد.

توسعه بین‌المللی این راهِ آبی نوید بخش حضور گردشگران ایرانی علاقه‌مند به اکوتوریسم و غواصی و غذاهای خاص دریایی است و با پیگیری جدی مسئولان عالی‌ رتبه استان هرمزگان و نگاه مثبت مقامات عمانی، امیدوارم برای نخستین بار در تاریخ تبادل مسافر و گردشگر بین دو کشور ایران و عمان، موضوع صدور ویزا در هنگام ورود تحقق پیدا کند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه