قطار سریع السیر تهران-اصفهان به فرودگاه امام رسید

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
قطار سریع السیر تهران-اصفهان به فرودگاه امام رسید

فرودگاه امام خمینی به‌عنوان فرودگاهی که بناست در آینده نزدیک توان رقابت با رقبای منطقه‌ای خود را پیدا کند در طول ماه‌های گذشته با تغییراتی جدی رو به رو شده است.

اتصال خطوط ریلی به بنادر و فرودگاه‌های ایران یکی از اصلی‌ترین سیاست‌هایی بوده که وزارت راه و شهرسازی در طول این سال‌ها پیگیری کرده و انجام این برنامه را بخشی از طرح کلان افزایش نفوذ راه‌آهن اعلام کرده است. برنامه‌ای که حالا به نظر می‌رسد در یکی از بزرگترین طرح‌های ریلی به کار بسته خواهد شد.

پس از تصویب طرح ابتدایی تاسیس شهر فرودگاهی امام و البته وارد شدن شرکت مشاور هلندی به این مجموعه، طرح‌هایی مانند تأسیس منطقه آزاد تجاری و راه‌اندازی بندر خشک امید بیشتری به اجرایی شدن پیدا کرده‌اند و حالا وزیر راه از اتفاقی جدید در این فرودگاه خبر داده است.

هرچند اتصال ریلی این فرودگاه به پایتخت از سال‌ها پیش مطرح بوده و در کنار مترو پرند رساندن ریل به فرودگاه اما نیز در دستور کار قرار داشته است اما بر اساس خبر جدیدی که وزیر راه و شهرسازی ارائه کرده حالا این فرودگاه در صف ایستگاه‌های راه‌آهن سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان نیز قرار خواهد گرفت.

این خط ریلی که برای نخستین بار در ایران ساخته خواهد شد و چینی‌ها با سرمایه‌گذاری بیش از دو میلیارد دلاری پای آن ایستاده‌اند بر اساس طرح‌های جدید از نزدیکی فرودگاه امام نیز عبور خواهد کرد.

این برنامه در کنار اتصال ریلی پایتخت به فرودگاه امام، برای مسافران شهرهای قم و اصفهان و البته دیگر استان‌های مرکزی ایران نیز اهمیتی جدی خواهد داشت. فرودگاه امام به‌عنوان هاب پروازهای بین‌المللی ایران در طول سال‌های گذشته به بسیاری از استان‌ها مجاور پایتخت نیز خدمات‌رسانی کرده و با رساندن قطار سریع‌السیر به آن می‌توان انتظار داشت همین روند در طول سال‌های آینده با امکاناتی بیشتر تسهیل شود.

ورود ایران به عرصه حمل‌ونقل ترکیبی و قرار دادن مسیرهای ریلی، دریایی و هوایی در یک مسیر بخشی از برنامه‌ریزی کلانی است که به بازگرداندن رتبه کشور به صدر جدول کشورهای ترانزیتی منطقه می‌پردازد. برنامه‌ای که در طول هفته‌های گذشته و در جریان نهایی شدن ورود آذری‌ها به خط آهن آستارا گامی مهم را برداشته و در صورت افزایش حضور سرمایه‌گذاران خارجی در دیگر حوزه‌ها می‌تواند بسیار زودتر از پیش‌بینی‌های ابتدایی تکمیل شود.

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه