اطلاعاتی درباره افتتاحیه المپیک ریو

تیم کجارو | جمعه, ۱۵ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۰۲

تا چند ساعت دیگر با روشن شدن مشعل بازی‌های المپیک، المپیک ریو رسما آغاز می‌شود و این شهر کانون توجه تمام ورزش دوستان جهان می‌شود. انتظارهای چهارساله تقریباً به پایان رسیده است و بامداد شنبه بعد از مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها در ریو شروع می‌شود.

افتتاحیه کجا برگزار می‌شود؟

مراسم افتتاحیه این دوره از رقابت‌ها در یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ورزشگاه‌های فوتبال جهان یعنی ماراکانا در شهر ریو برگزار می‌شود. دو سال قبل در همین مواقع مراسم افتتاحیه جام جهانی در این ورزشگاه برگزار شد. استادیوم‌های زیادی در جهان نیستند که می‌توانند ادعا کنند علاوه بر ثبت لحظات ورزشی، تاریخ‌ساز نیز بوده‌اند اما ورزشگاه ماریو فیلیو معروف به ماراکانا با معماری بی‌نظیر گنجایش عظیم و نمای فوق‌العاده خود قطعاً یکی از آن‌ها است. ورزشگاه غول‌پیکر ماراکانا که در قلب ریو دوژانیرو و پیش از جام جهانی ۱۹۵۰ ساخته شده، صحنه‌های فراموش ناشدنی از فوتبال برزیل و جهان را شاهد بوده است.

زمان شروع مراسم افتتاحیه

ریو

این مراسم ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد به وقت ایران شروع می‌شود. نمایندگان ۲۰۶ کشور جهان در این مراسم حضور دارند و تمامی کاروان‌های اعزامی به این رقابت‌ها باید در مراسم رژه شرکت کنند. رژه ورزشکاران با پرچم‌داری یک ورزشکار از هر کاروان همراه خواهد بود. از ایران زهره نعمتی پرچم‌دار کاروان اعزامی ایران به این دوره از رقابت‌ها خواهد بود. سی.ان.ان پیش‌بینی کرده است، سه میلیارد نفر در جهان مراسم افتتاحیه را از گیرنده‌های خود تماشا کنند.

ساعت بازی‌های پخش المپیک به‌گونه‌ای خواهد بود که باید برای تماشای آن تا پاسی از شب‌بیدار بمانیم. با سرود کشور برزیل، اجرای مراسم رسما شروع خواهد شد. فرناندو میرلس، فیلم‌ساز و کارگردان برزیلی مسئول کارگردانی مراسم افتتاحیه است که نزدیک به ۶۰۰ داوطلب و چندین ورزشکار در آن به اجرای نمایش خواهند پرداخت.

ریو در یک نگاه

 • ریو دوژانیرو
 • مرکز: پرنامبوچو
 • ورزشگاه: ماراکانا
 • آب و هوا: گرمسیری
 • دمای هوا در زمان المپیک: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • ویژگی بارز: مظهر کشور برزیل به خاطر داشتن تندیس مسیح، کوهستان‌های معروف و ساحل کوپاکابانا معروف است.

 آیا ریو امن است؟

درصد جرم در کشور میزبان المپیک یکی از عوامل نگرانی برای هوادارانی است که برای دیدن بازی‌ها به برزیل سفر خواهند کرد. سرقت مسلحانه در ریودوژانیرو و دیگر شهرهای محروم برزیل عادی است. البته وزارت امور خارجه برزیل تضمین کرده است که با افزایش نیروهای امنیتی مشکلی برای علاقه‌مندان به ورزش وجود نخواهد داشت. نگرانی از حملات تروریستی در ریو باعث شده است تا نیروهای امنیتی با دقت بالایی در برقراری امنیت در سطح شهر تلاش کنند. با توجه به شروع معکوس آغاز مراسم افتتاحیه سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ تیم امنیتی بازی‌ها حضور محسوسی در اطراف استادیوم ماراکانا محل برگزاری مراسم افتتاحیه داشته و برخلاف روزهای گذشته هلیکوپتر و پهپادهای امنیتی در حال پرواز بر فراز این استادیوم هستند. کماندوهای ارتش برزیل ضمن حضور گسترده در سطح شهر در محل برگزاری مراسم افتتاحیه و همچنین مرکز اصلی رسانه حضور  محسوسی دارند.

مهمانان مراسم افتتاحیه

تاکنون حضور برخی از چهره‌های سیاسی برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک ریو قطعی شده است. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، رئیس‌جمهورهای صربستان، آرژانتین، کلمبیا، پرتغال، پاراگوئه، مجارستان، فرانسه، امیر قطر، پادشاه هلند، وزیر خارجه ایتالیا از جمله مهمانان حاضر در این مراسم خواهند بود.

روز جمعه علاوه بر شروع مراسم افتتاحیه و بازی‌های تیر و کمان و فوتبال رویداد دیگری برگزار نمی‌شود ولی از روز شنبه بازی‌ها با ادامه چند رشته پیگیری می‌شود و ۱۲ مدال طلا نیز در این روز توزیع خواهد شد.

المپیک از منظر اعداد

 • ۲۰۶ کشور حاضر در این دوره از رقابت‌ها
 • ۱۰۰۰۰ هزار ورزشکار حاضر در این رقابت‌ها
 • تعداد ورزشکاران ایرانی حاضر در این دوره: ۶۳
 • تعداد ورزشگاه‌های رشته‌های مختلف: ۳۳
 • تعداد مدال‌هایی که توزیع خواهند شد: ۲۴۸۸
 • تعداد روزهای مسابقات: ۱۷
 • دو ورزش جدید در این دوره گلف و راگبی هستند.

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه