موافقت با برگزاری فستیوال های موسیقی در بناهای تاریخی

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
موافقت با برگزاری فستیوال های موسیقی در بناهای تاریخی

سازمان میراث فرهنگی چراغ سبزی را برای حضور گروه‌های موسیقی در محوطه‌های جهانی روشن کرده است، چرا که شهریور ماه نیز قرار است فستیوال موسیقی دیگری در محوطه جهانی بیستون در کرمانشاه برگزار شود. بدین‌ترتیب در روزهای آینده دو فستیوال موسیقی در دو محوطه جهانی اجرا خواهد شد و به نظر می رسد رویکرد سازمان متولی حفاظت از میراث فرهنگی کشور در این زمینه در حال تغییر است.

یک گروه موسیقی در روزهای اخیر اعلام کرد که قرار است فستیوال شب‌های موسیقی از بیستم تا بیست و نهم مرداد ماه در کاخ جهانی گلستان با حضور شهرداد روحانی، گروه کامکارها و گروههای موسیقی داخلی و خارجی دیگر برگزار شود. حتی برنامه اجرای این کنسرت‌ها نیز اعلام شده است. اما گویا مسئولان برگزاری این فستیوال زودتر از موعد اطلاع رسانی کرده بودند. چرا که کاخ گلستان هنوز آماده اجرای برگزاری چنین برنامه ای نیست و مسئولان آن از اجرای این برنامه اظهار بی اطلاعی می کنند. از سوی دیگر اداره کل پایگاههای جهانی مجوز برگزاری این فستیوال موسیقی را به مسئولان برگزاری آن داده بود.

در این باره فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر پایگاه‌های میراث جهانی توضیح داد:

مجوز برگزاری فستیوال موسیقی را داده‌ایم. ما برای برگزاری فستیوال موسیقی مشکلی نداریم. تنها مسئله ما برای حضور گروه‌های فیلمبرداری در بناهای تاریخی است. برگزاری یک مراسم فرهنگی در میراث جهانی مشکلی نخواهد داشت.

اما آن‌طور که معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت، باید این موضوع نهایی می‌شد سپس اطلاع رسانی انجام می‌گرفت. محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور درباره این موضوع بیان کرد:

درباره اینکه این فستیوال در کدام مکان تاریخی و به چه صورت برگزار شود، می‌بایست مجوز سازمان میراث فرهنگی را بگیرند. هنوز نتیجه نهایی این توافقات و اصولی که باید به آن پایبند باشند، به من اعلام نشده است. برگزارکنندگان این برنامه می‌بایست فرآیند برگزاری فستیوال موسیقی را در مجموعه رعایت کرده و بدانند.

در این رابطه مسئولان کاخ گلستان هنوز در جریان برگزاری این برنامه نیستند؛ آن‌طور که از صحبت‌های مسئولین حوزه میراث فرهنگی برداشت می‌شود، اطلاع‌رسانی درباره برگزاری فستیوال شب‌های موسیقی بسیار سریع اتفاق افتاده؛ طوری که هنوز مجوز نهایی آن برای حضور در کاخ گلستان رسمی نشده است.

پیش از این برگزاری فستیوال موسیقی در عمارت مسعودیه موجب شده بود تا دوستداران میراث فرهنگی نسبت به ارتعاشات حاصل از برگزاری کنسرت در بنای تاریخی انتقاد کنند.

قبل‌تر نیز به مناسبت ثبت جهانی کاخ گلستان، جشنی در محوطه بیرونی این کاخ برگزار شده بود و در خلال این جشن، علیرضا قربانی کنسرتی برگزار کرد؛ این کنسرت با حضور انبوه حضار در این جشن مواجه شده بود و سازمان میراث فرهنگی مورد انتقاد قرار گرفت، چرا که حضور انبوه افراد در محوطه یک کاخ جهانی می‌توانست ضررآفرین باشد.

اما اکنون به نظر می‌رسد با مجوزی که سازمان میراث فرهنگی به برگزاری فستیوال شب‌های موسیقی داده، این سازمان چراغ سبزی را برای حضور گروه‌های موسیقی در محوطه‌های جهانی روشن کرده است، چرا که شهریور ماه نیز قرار است فستیوال موسیقی دیگری در محوطه جهانی بیستون در کرمانشاه برگزار شود. بدین‌ترتیب در روزهای آینده دو فستیوال موسیقی در دو محوطه جهانی اجرا خواهد شد و به نظر می رسد رویکرد سازمان متولی حفاظت از میراث فرهنگی کشور در این زمینه در حال تغییر است.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه