کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی

باستان‌شناسان در کاوش‌های جدید باستانی در منطقه گورستانی لیارسنگ بن- املش، موفق به کشف ۱۴ گور از دوره‌های پارتی و ساسانی منجر شدند.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «ولی جهانی» - سرپرست هیأت باستان‌شناسی - با اشاره به «کشف گورهایی از دوره پارتی و ساسانی در املش» گفت:

دومین فصل از مطالعات باستان‌شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش، که از ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، با هدف نجات‌بخشی آثار فرهنگی و به‌صورت کاوش اضطراری در حال انجام است، تا هفتم مردادماه ادامه دارد.

جهانی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال ۱۳۹۲ مورد شناسایی قرارگرفته بود، اظهار داشت که در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان‌شناسی، انسان‌شناسی زیستی، گیاه باستان‌شناس، جانور باستان‌شناس و زمین‌شناس کار مطالعات علمی را در این مجموعه باستانی را انجام می‌دهند.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی مجموعه باستانی «لیارسنگ بن» در املش گفت که با کاوش در محوطه‌های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره‌های تاریخی آن‌ها هنوز برای باستان‌شناسان مشخص نیست.

به گفته او، در ۵ کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی‌ترین بخش مجموعه باستانی، ۱۴ گور مورد شناسایی قرار گرفت که در آنجا آثاری از تدفین به سبک چاله‌ای و گورهای دخمه‌ای احتمالاً مربوط به دوره‌های پارتی و ساسانی دیده می‌شود.

این باستان‌شناس افزود: 

در بخش مسکونی- استقراری واقع در ضلع شمالی مجموعه، شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی نیز مشاهده شده است.

به گفته جهانی، اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و همچنین  مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

او اظهار داشت که نخستین فصل پژوهش‌های میدانی لیارسنگ بن - املش در تابستان ۱۳۹۳ و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی، از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.

دومین فصل از پژوهش‌های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن –املش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه