آتشکده قدیمی زرند تخریب شد

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
 آتشکده قدیمی زرند تخریب شد

آتشکده قدیمی زرند در پی حفاری غیرمجاز و به دنبال آن آواربرداری غیراصولی به وسیله‌ی بیل مکانیکی و لودر، کاملا مخدوش شده است.

«محمود وفایی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به حفاری غیرمجاز توسط پنج قاچاقچی اشیای عتیقه در محل یک آتشکده قدیمی در حوالی زرند که منجر به زیر آوار ماندن سه تن از آنها شد، بیان کرد که این اتفاق اخیرا در روستایی به نام رشک وسطی در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال زرند در محل تپه‌ای باستانی که به احتمال زیاد قلعه‌ی تاریخی از دوره ساسانی بوده، رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی به دلیل آواربرداری غیراصولی و با استفاده از بیل مکانیکی و لودر و نیز سایر اتفاقات رخ داده کاملا مخدوش و دیوارهای خشتی آن از بین رفته است، افزود:

در شرایطی فعلی پرکردن چاله‌های عمیق ایجاد شده، جهت جلوگیری خطر سقوط برای اهالی و ادامه‌ی حفریات غیرمجاز و امکان نظارت بیشتر نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی بر منطقه، بهترین راه حل است.

وفایی بیان کرد که باتوجه به وسعت پهناور و تعدد تپه‌های باستانی، حفاظت از این نوع تپه‌ها ملزم به وجود تعداد زیادی از نیروهای یگان میراث فرهنگی است که متاسفانه در این خصوص دچار کمبود نیرو هستیم و مجوز و بودجه کافی جهت جذب نیروهای بیشتر را نداریم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت که این‌گونه تپه‌های باستانی را نمی‌توان به وسیله تابلو و یا فنس‌کشی مشخص کرد، زیرا حفاران غیرمجاز بیشتر از هر زمان دیگر در خصوص حفاری و جستجو کنجکاوتر خواهند شد.

وی افزود که این اداره کل جهت حفاظت از ابنیه‌ی تاریخی نیاز مبرم به همکاری دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و همچنین دوستداران میراث فرهنگی هر شهرستان دارد که امیدواریم طی برگزاری جلساتی این همکاری‌ها رونق بیشتری یابد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه