حراج وسایل شخصی هیتلر و گورینگ در مونیخ

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
حراج وسایل شخصی هیتلر و گورینگ در مونیخ

یک حراجی در شهر مونیخ آلمان اعلام کرده مجموعه‌‌ای از اشیای متعلق به «آدولف هیتلر» و «هرمن گورینگ» را حراج می‌کند.

حراجی «هرمن هیستوریکا» در شهر مونیخ آلمان با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود از حراج مجموعه‌ اشیایی متعلق به رهبران حزب نازی، از جمله «هرمن گورینگ» و «آدولف هیتلر» خبر داده است. اصالت این مجموعه تأیید نشده است. از قرار قوطی کپسول سیانور گورینگ در میان این مجموعه است.

این مجموعه قرار است شنبه (۱۸ ژوئن/ ۵ تیر) عرضه شود و به گفته‌ی حراجی «هرمن هیستوریکا» متعلق به یک پزشک آمریکایی به نام «جان کی. لاتیمر» بوده است. این پزشک در جریان دادگاه نورنبرگ مسئول مراقبت‌ پزشکی از متهمان بوده است. دادگاه نورنبرگ پس از شکست‌ نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد.

«ولفگانگ هرمن»، یکی از مالکان حراجی «هرمن هیستوریکا» گفته است که دختر لاتیمر این مجموعه را به حراجی داده است.

این مجموعه از قرار شامل یک قوطی مسی است که حاوی کپسول سیانوری بوده که گورینگ پیش از اجرای حکم اعدام خود در نورنبرگ با خوردن آن خودکشی کرد.

نرخ پایه‌ی این قوطی ۲۵ هزار تعیین شده است. چکش قاضی دادگاه نورنبرگ، عکس‌های رادیوگرافی هیتلر و گزارش‌های پزشکی او پس از ترور ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۴۴ هم از قرار در این مجموعه هستند.

«آندرآس میکس»، مورخ یادوارهای دادگاه نورنبرگ گفته است:

درحاشیه‌ی دادگاه نورنبرگ افراد زیادی حضور داشتند، نگهبان‌ها، پزشکان، روانشناسان و در نتیجه ممکن است که کسی این اشیای را برداشته باشد. او در عین حال تأکید کرده است که اصالت این اشیا باید با دقت بررسی شود.

آندرآس میکس معتقد است برخی از این اشیای تاریخی مانند چکش قاضی نورنبرگ می‌توانند جالب باشند اما نگهداری برخی از این اشیا، کج‌سلیقه‌ای، غریب و حتی ترسناک است.

گردانندگان حراجی «هرمن هیستوریکا» که تأکید کرده‌اند این اشیا را تحت شرایط سخت‌گیرانه‌ای به موزه‌، آرشیو و مجموعه‌داران واقعی خواهند فروخت در مقابل معتقدند که حراج این اشیا، برای موزه‌ها و مجموعه‌داران فرصت خرید اسناد تاریخ معاصر را فراهم می‌کند تا به درک بهتری از تاریخ دست پیدا کنند.

اما منتقدان حراج این مجموعه، از جمله شهردار مونیخ خواستار لغو این حراجی یا اطمینان از این موضوع هستند که این اشیا به دست کسانی نخواهد افتاد که با سوءاستفاده از آن‌ها در پی تجلیل از ایدئولوژی حزب نازی باشند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه