تنها ۱۰ کشور دنیا در آرامش بسر می‌برند

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
تنها ۱۰ کشور دنیا در آرامش بسر می‌برند

تنها ۱۰ کشور هستند که می‌توان آن‌ها را کاملا خالی از درگیری دانست.

نویسندگان دهمین گزارش سالانه شاخص صلح جهانی معتقدند، جهان در حال بدل شدن به مکانی ترسناک‌تر است و اکنون تنها ۱۰ کشور هستند که می‌توان آن‌ها را کاملا عاری از درگیری دانست.

تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه، فقدان وجود راه‌حل برای بحران پناهجویان و افزایش میزان مرگ ناشی از حملات تروریستی را در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ به مکانی نه چندان صلح‌آمیز تبدیل کرده است.

در حال حاضر بر اساس دهمین گزارش سالانه شاخص صلح جهانی کشورهای کمتری هستند که صراحتا می‌توان گفت در وضعیت صلح‌آمیز به سر می‌برند. به بیان دیگر تعداد کشورهایی که به‌لحاظ داخلی و از منظر خارجی درگیری ندارند، کاهش یافته است.

بر اساس مطالعات موسسه صلح و اقتصاد (IEP) اندیشکده‌ای که طی ۱۰ سال اخیر شاخص‌های مختلفی از جمله صلح را می‌سنجد تنها بوتسوانا، شیلی، کاستاریکا، ژاپن، موریس، پاناما، قطر، سوئیس، اوروگوئه و ویتنام عاری از جنگ و درگیری هستند.

بنیان‌گذار این موسسه درباره خروج برخی از کشورها از رده‌بندی کشورهای عاری از درگیری می‌گوید:

برزیل یکی از این کشورها بود که از این لیست خارج شد و اکنون با وجود نزدیکی المپیک ریو هر روز شرایط بدتری را تجربه می‌کند. 

به گفته‌ی وی برجسته‌ترین نتیجه‌ی شاخص صلح امسال تاثیر شرایط صلح خاورمیانه بر تمام جهان است. اگر در یک نگاه کلی جهان را بررسی کنیم می‌توانیم بگوییم که جهان در ۱۲ ماه اخیر به مکانی تبدیل شده که صلح کمتری را تجربه می‌کند. اما اگر خاورمیانه را از شاخص‌های نه‌تنها سال گذشته بلکه ۱۰ سال اخیر حذف کنیم، می‌بینیم که جهان به مکانی صلح آمیزتر تبدیل می‌شود. این مسئله به‌خوبی تاثیر خاورمیانه بر جهان را نشان می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد ۸۱ کشور طی یک سال گذشته صلح بیشتری را تجربه کرده‌اند در حالی که ۷۹ کشور دیگر شاهد تشدید بحران‌ها بوه‌اند.

در این گزارش از پدیده «نابرابری صلح» نیز یاد شده است که بر اساس آن در حالی که کشورهای صلح‌آمیز و آرام در مقایسه با سال‌های گذشته از آرامش بیشتری برخوردار بوده‌اند شرایط در برخی کشورهای دیگر به‌شدت رو به زوال رفته است.

به اعتقاد بنیان‌گذار IEP عامل کلیدی در تشدید وضعیت‌های بحرانی ناتوانی در حل درگیری‌های موجود است. درگیری‌ها در افغانستان و عراق بیش از یک دهه است که ادامه یافته است و سپس در سال ۲۰۱۱ به سوریه، یمن و لیبی نیز سرایت کرد.

این مطالعات همچنین نشان می‌دهد، بی‌ثباتی سیاسی طی ۱۲ ماه گذشته در ۳۹ کشور تشدید شده است.

در این میان ایسلند یک بار دیگر به‌عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان معرفی شد پس از آن دانمارک، اتریش، نیوزلند و پرتغال در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. سوریه نیز یک بار دیگر به‌عنوان ناآرام‌ترین کشور جهان تعیین شد.

در نهایت هم این شاخص باز هم اروپا را به‌عنوان صلح‌آمیزترین منطقه در جهان و خانه‌ی ۱۰ کشور برتر در شاخص صلح معرفی کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسلند

دیدگاه