ثبت بقایای کاخ جهان نما در فهرست آثار ملی

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
ثبت بقایای کاخ جهان نما در فهرست آثار ملی

بقایای کاخ جهان نما مربوط به دوره‌ی صفویه و آثار مکشوفه واقع در میدان امام اصفهان با شماره ۳‍۴۸۸ در فهرست میراث ملی جای گرفت.

«فرهاد نظری» مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی از ثبت ملی بقایای کاخ جهان نما خبرداد و گفت:

این کاخ از کاخ‌های مهم دوره صفوی است و در اکثر متون از آن یاد شده است، در کاوش‌های باستان‌شناسی که در فروردین‌ماه سال گذشته در محدوده‌ی دروازه دولت در ابتدای خیابان چهارباغ اصفهان صورت گرفت، کشف شد.

وی افزود که ثبت این اثر و کشف دیواری از دوران آل بویه در ادامه‌ی حفاری‌ها که بیانگر قدمت طولانی‌تر این منطقه‌ی تاریخی شهر اصفهان بود سال گذشته در شورای ثبت استان مطرح و مصوب شده بود.

معاون میراث فرهنگی کشور در اواخر سال گذشته به استناد مصوبه جلسه مشترک شهرداری اصفهان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسئولان اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان اصفهان از بازسازی این بنای تاریخی به‌عنوان نماد شهری در طراحی شهر و ورودی خیابان چهارباغ خبر داده بود.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این زمینه گفت:

طرح این بازسازی بر اساس نقشه‌ها، تصاویر، مستندات تاریخی تهیه شده و قرار است پس از بررسی طرح در شورای فنی سازمان و موافقت این شورا نسبت به بازسازی آن اقدام شود.

بنا بر اسناد مکتوب این کاخ در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد. دیولافوا در سفرنامه خود این کاخ را عمارت تفریحی و خارج از دولت خانه صفوی ذکر کرده است. این کاخ در ۴ طبقه با ارتفاع ۳۰ متر به چهارباغ، سی و سه پل و دیگر بناهای تاریخی از جمله چهل ستون اشراف داشته است. این بنا از سوی ظل‌السلطان در دوره قاجار با این ادعا که کاخ هشت بهشت مکان اسکان خواهرش در معرض دید قرار داشته تخریب شد.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه