کهکشانی از جنس طلا کشف شد!

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
کهکشانی از جنس طلا کشف شد!

کهکشان کوتوله‌ی نادر از جنس فلزات سنگین و گران‌بها مثل طلا، پلاتین و نقره توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست برای اولین ‌بار کشف شد.

دانشمندان معتقدند که فلزات سنگین مثل طلا، پلاتین و نقره در گروه عناصر r-process قرار دارند که در فرایند فروپاشی هسته‌ ابرنواخترها ساخته می‌شوند. در واقع کشف اولین کهکشان مملو از فلزات سنگین نه تنها خود یک دستاورد بزرگ تلقی می‌شود بلکه می‌تواند سرنخی برای حل معمای فرایند تشکیل عناصر سنگین نیز باشد.

کهکشان طلا

با اینکه ماهیت اکثر عناصر ارزشمند موجود در جدول تناوبی مثل طلا، نقره و پلاتین در طول بیش از ۶ دهه برای دانشمندان ناشناس مانده است، اما با کشف کهکشان مملو از عناصر سنگین می‌توان خاستگاه این عناصر را در کیهان شناسایی کرد.

پژوهشگران معتقدند که دلیل ارزش بالای عناصری مثل طلا، نقره، پلاتین و اورانیوم، عدم وجود پروسه تولید این عناصر در زمین و منظومه شمسی است، چرا که این عناصر در فرایند سنتز هسته‌ای و در جریان برخورد و انفجار ستاره‌های نوترونی چگال با سرعت بسیار بالا تولید شده و از طریق سنگ‌های آسمانی در زمان تشکیل منظومه شمسی به سیاره آبی ما منتقل شده‌اند. پدیده ساخت عناصر سنگین برای اولین ‌بار در سال ۱۹۵۷ توسط فیزیکدانان مطرح شد.

پروفسور «آنا فربل»، متخصص فیزیک از موسسه فناوری ماساچوست بیان کرد:

مهم‌ترین دلیل کمیابی عناصر سنگین و خاص مثل طلا، خاستگاه دوردست این عناصر است، چرا که این عناصر در جریان برخورد سریع ستاره‌های نوترونی با سرعت غیرقابل تصور تشکیل می‌شوند.

وی در ادامه افزود که فرایند تولید عناصر سنگین تا حدی انرژی‌بر است که نمی‌توان آن‌ها را در پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های جهان تولید کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه