شهاب حسینی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن، اصغر فرهادی برنده بهترین فیلمنامه

مینا داودی
مینا داودی دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
شهاب حسینی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن، اصغر فرهادی برنده بهترین فیلمنامه

مراسم اختتامیه‌ی شصت و نهمین جشنواره‌ی کن  در حالی به پایان رسید که نماینده‌ ایران، فیلم فروشنده اصغر فرهادی، خوش درخشید. شهاب حسینی موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد و اصغر فرهادی هم برنده‌ی جایزه بهترین فیلمنامه شد.

از همان واکنش‌های اولیه‌ی فیلم فروشنده،‌ مشخص بود که اصغر فرهادی بعد از «گذشته»، به مسیر موفقیت‌هایش بازگشته است. حالا در اولین و یکی از مهم‌ترین جشنواره‌هایی که فروشنده نمایش داشته، این فیلم توانست دو جایزه‌ی بسیار مهم را از آن خود کند.

بازی‌های ترانه علیدوستی و شهاب حسینی از نقاط قوت فروشنده هستند که بسیار توسط منتقدین تحسین شده‌اند. نتیجه‌ی این واکنش مثبت، جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد بود که در دستان شهاب حسینی قرار گرفت. او در سخنرانی خود از تمامی دست‌اندرکاران فیلم تشکر کرد و این جایزه را به مردم ایران تقدیم کرد. او احساسات خود را هنگام دریافت جایزه اینگونه بیان کرد:

الهی شکر. خدا را به خاطر این شب که به من هدیه کرد، سپاس می‌گویم. مطمئنم که روح پدرم از بهشت این صحنه را نگاه می‌کند، امیدوارم که شاد باشد. از جشنواره‌ی کن، هیئت ژوری و ریاست محترم جشنواره تشکر می‌کنم. از آقای اصغر فرهادی بسیار تشکر می‌کنم که بار دیگر به من اعتماد کرد، از گروهی که با آن کار کردم و از انرژی‌های خوب ترانه علیدوستی تشکر می‌کنم.

این جایزه به نوعی از مردم من آمده، بنابراین به خودشان برمی‌گردانم. این جایزه را با تمام وجود و از اعماق قلبم و با عشق تقدیم به مردم سرزمینم می‌کنم. متشکرم.

بعد از شهاب حسینی، اصغر فرهادی هم برای دریافت جایزه‌ی بهترین فیلنامه به روی سن رفت. فیلم گذشته جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را برای برنیس بژو به همراه داشت و فرهادی دست خالی ماند، اما امسال او هم در میان برندگان جوایز اصلی کن قرار گرفته است. اصغر فرهادی هنگام دریافت جایزه‌، خاطره‌ای از نمایش محدود و اولیه‌ی فیلم‌اش در تهران تعریف کرد که در آن قبل از آماده شدن فیلم، چند دقیقه از فیلم «مکس دیوانه‌: جاده‌ی خشم» را به نمایش گذاشتند. کارگردان فیلم Mad Max یعنی جورج میلر رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره‌ی کن بود که با شنیدن این خاطره‌ی فرهادی او را تشویق کرد.

کن اولین ایستگاه فروشنده بود و با درخشش فوق‌العاده‌ی این فیلم،‌ بسیار امیدواریم که در جشنواره‌های پیش رو و در انتها مراسم اسکار،‌ نماینده‌ی ایران و تیم سازنده موفقیت‌های بیشتری کسب کنند و خوش بدرخشند.

مطالب مرتبط:

منبع زومجی

دیدگاه