تخریب مجسمه سردار اسعدبختیاری و دستگیری عاملان آن

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
تخریب مجسمه سردار اسعدبختیاری و دستگیری عاملان آن

مجسمه حاج علیقلی خان معروف به «سردار اسعد بختیاری» یکی از فاتحان تهران در انقلاب مشروطه در شهر جونقان چهارمحال و بختیاری تخریب شد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری از دستگیری عاملان تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری خبر داد.

یک منبع آگاه با بیان اینکه دو نفر از مردم این شهر به قلعه سردار اسعد بختیاری هجوم آوردند گفت:

این افراد با تیشه به قلعه حمله و مجسمه این مشروطه خواه را تخریب کردند.

وی افزود که این افراد با پاشیدن نمک به‌صورت نگهبانان این قلعه، وارد محوطه شدند و مجسمه را شکستند.

قلعه سردار اسعد بختیاری به‌عنوان موزه مشروطیت نام‌گذاری شده است و مصوبه‌ی شورای فرهنگ عمومی استان را دارد و قرار بود در هفته میراث فرهنگی افتتاح شود.

انقلاب مشروطه بخشی از تاریخ معاصر ایران است که قوم بختیاری نیز در این جنبش، نقش‌آفرینی کرد و بخشی از سرآغاز قیام علیه استبداد قاجار، از دامنه کوه‌های بختیاری رخ داده است.

کتیبه‌های پیرغار در روستای ده چشمه و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان، از توابع شهرستان فارسان، مهم‌ترین آثار به‌جای مانده از انقلاب مشروطه است.

انقلاب مشروطه در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار، برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد که در نهایت به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران انجامید.

«بهمن عسگری سوادجانی» با اشاره به تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری در روز گذشته در محل قلعه سردار اسعد بختیاری، بیان کرد که دو عامل تخریب این مجسمه دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه عاملان تخریب در همان مکان شناسایی و دستگیر شدند، افزود که علت این اقدام توسط عاملان تاکنون نامشخص است.

عسگری فقر فرهنگی و عدم اطلاعات از آثار و میراث فرهنگی را از دلایل این اقدام توسط عاملان تخریب عنوان و گفت:

پیش‌بینی می‌شود عاملان در سه روز آینده علت این اقدام ناشایست خود را اعتراف کنند.

قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به دوران قارجار در شهر جونقان پنجم دی‌ماه ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۸ به‌عنوان یک اثر تاریخی ثبت ملی شد. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه