اعلام جزئیات یارانه سفر

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
اعلام جزئیات یارانه سفر

 یارانه سفر قرار نیست به مردم داده شود، اعتبار آن که از بودجه‌ی حمایت و پشتیبانی از صنعت گردشگری تأمین می‌شود، به بسته‌های سفری اختصاص می‌یابد که آژانس‌های مسافرتی آماده کرده‌اند و مردم می‌توانند این تورهای یارانه‌دار را از آژانس‌ها بخرند.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصمیم گرفته برای توزیع سفر در مناطق «ناشناخته» و «کمتر شناخته‌شده»، یارانه سفر بدهد. این خبر را هفته‌ی گذشته مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد. او بدون آن‌که به جزییات بیشتر این طرح اشاره کند، گفت:

در آینده نزدیک یارانه سفر به مقاصد جدید داخلی اختصاص داده خواهد شد، استان سیستان و بلوچستان و مسیر زاهدان، زابل، چابهار و تهران به عنوان نخستین مقصد جدید به گردشگران داخلی ارائه می‌شود و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک‌سوم هزینه‌ی سفر به این مقاصد را در سال ۹۵ می‌پردازد.

«مرتضی رحمانی‌موحد» معاون گردشگری کشور درباره‌ی جزییات بیشتر این طرح توضیح داد که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در چارچوب حمایت از مقاصد جدید و توزیع مکانی سفر، تصمیم گرفته است به بسته‌های سفر به مقصد استان‌هایی که دارای جاذبه‌ها و قابلیت‌های ناشناخته‌ای هستند، یارانه بدهد. این بسته‌ها را آژانس‌های گردشگری تهیه می‌کنند و قرار نیست یارانه مستقیم به مردم داده شود.

او همچنین با بیان این‌که دفاتر خدمات مسافرتی مجری این طرح هنوز به‌طور کامل مشخص نشده‌اند، افزود که این دفاتر در حال فهرست شدن هستند. آن‌ها می‌توانند از هر نقطه‌ای در کشور در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند. اسامی این آژانس‌ها که بعد از مشخص شدن اعلام خواهد شد، بسته‌هایی را در فاصله‌ی زمانی با قیمت‌های ترجیحی، رقابتی و جذاب برای مردم طراحی می‌کنند و در واقع یارانه به آن دفاتر و بسته‌های سفر اختصاص می‌یابد.

رحمانی‌موحد با تأکید بر این‌که طرح «یارانه سفر» مشمول استان‌های کمتر شناخته شده و دوردست می‌شود تا مردم آن‌ها را بشناسند، بیان کرد که بسته‌های سفر یارانه‌دار مشمول قشر خاصی نمی‌شود و هرکسی می‌تواند این بسته را از آژانس‌های مسافرتی بخرد و از یارانه‌ی آن بهره‌مند شود و به مناطق کمتر شناخته شده‌ کشور سفر کند.

وی درباره‌ی مبلغ یارانه‌ی اختصاص‌یافته به این سفرها با توجه به این‌که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قبلاً گفته بود. یک‌سوم هزینه سفر مردم را تأمین خواهند کرد، گفت که باید منتظر ماند تا جزئیات بیشتر این طرح مشخص شود. مبلغ یارانه ممکن است به فراخور هر استان و مسیر متفاوت باشد، اما در هر صورت طرحِ جذاب و قابل قبولی خواهد بود.

معاون گردشگری همچنین درباره‌ی محل تأمین اعتبار این یارانه با توجه به محدودیت‌های بودجه در دولت، بیان کرد:

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این اعتبار را از محل بودجه‌ حمایت و پشتیبانی از صنعت گردشگری تامین خواهد کرد. در هر حال جزییات بیشتر این طرح تا یکی دو هفته آینده مشخص و به مردم اعلام خواهد شد.

طبق اظهارات مسعود سلطانی‌فر، آغاز این طرح از تابستان و اجرای تورهای یارانه‌دار از پاییز امسال خواهد بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه