اولین شهردار مسلمان لندن انتخاب شد

مینا داودی
مینا داودی شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
 اولین شهردار مسلمان لندن انتخاب شد

تا پایان شمارش آرا در نیمه شب شنبه، صادق خان، نامزد مورد حمایت حزب کارگر، به عنوان اولین شهردار مسلمان لندن انتخاب شد.

صادق خان، شهروند مسلمان انگلیسی با کسب ۵۶.۸ درصد آرا برنده و به عنوان شهردار لندن انتخاب شد. نزدیک‌ترین رقیب او «زک گلداسمیت» از حزب محافظه‌کار، به کسب ۴۳.۲ درصد آرا بسنده کرد. پس از این دو، شان بری، نامزد سبزها، سوم شده است.

این اولین بار در تاریخ انگلیس است که یک مسلمان شهردار پایتخت این کشور می‌شود.

رقابت‌های انتخاباتی صادق خان با زک گلداسمیت در روزهای آخر با انتقادهای تند روبرو شده بود؛ اتهام‌هایی مبنی بر نزدیکی نظرات صادق خان با اسلام‌گرایان تندرو در بریتانیا که از سوی کمپین گلداسمیت مطرح شده بود، ضمن واکنش‌های جدی از سوی حزب کارگر، با انتقاد داخلی میان محافظه‌کاران هم روبرو شد که چنین روشی در کارزار انتخاباتی را به ضرر حزب خود ارزیابی کرده بودند.

با وجود این، خواهر زک گلداسمیت، امروز با انتشار توییتی پیروزی صادق خان را تبریک گفت و نوشت شهردار جدید می‌تواند "الگوی بسیار مناسبی برای جوانان مسلمان باشد."

صادق خان در سخنرانی خود که به طور مستقیم در سراسر انگلیس پخش شد وعده داد با نابرابری در لندن مبارزه کند؛ هوای سالم، سیستم حمل و نقل روان‌تر فراهم کند و زندگی در لندن را "برای همه لندنی‌ها، فارغ از آن که هستند و تاریخچه‌ای که داشته‌اند، بهتر کند."

رهبران حزب کارگر بریتانیا امیدوارند که با گرفتن شهرداری پایتخت، که از هشت سال پیش در اختیار بوریس جانسون محافظه‌کار بود، اعتبار سیاسی و پایگاه اجتماعی خود را بازسازی کنند.

پسر خیاط و راننده اتوبوس که شهردار جدید لندن شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، صادق خان یکی از هشت فرزند یک خانواده پاکستانی مهاجر به انگلیس است و مادرش خیاط بوده و پدرش راننده اتوبوس. او در دوران دبیرستان و وقتی ۱۵ سال سن داشت به حزب کارگر پیوست.

شهردار جدید لندن می‌گوید علاقه‌اش به سیاست را مدیون مدیر مدرسه‌اش است که از قضا اولین مدیر مسلمان در دبیرستانی در بریتانیا بود. خان می‌گوید مدیر مدرسه به او کمک کرد بفهمد "رنگ پوست و تبار یک نفر مانعی در راه آنچه می‌خواهد در زندگی‌اش انجام دهد، نیست."

او قصد داشت دندانپزشک شود، اما با توصیه یک معلم نظرش عوض شد و سراغ حقوق رفت.

صادق خان پس از تحصیل حقوق به وکالت در پرونده‌های حقوق بشری پرداخت و وقتی فقط ۲۷ سالش بود به همراه یک شریک موسسه خدمات حقوقی خودش را داشت. او در دوران وکالتش چند پرونده بزرگ و جنجالی را علیه پلیس لندن برد.

پیروزی در این پرونده‌ها یکی از بهانه‌های حمله محافظه‌کاران به صادق خان در جریان کارزار انتخابات شهرداری لندن بود. آنها او را متهم می‌کردند که زندگی حرفه‌ایش را بر مبنای کمک به افراد برای شکایت از پلیس بنا کرده است.

صادق خان از سال ۲۰۰۵ نماینده محله توتینگ در مجلس عوام انگلیس بوده است. او وعده داد

شهرداری برای همه لندنی‌ها باشد و عدالت اجتماعی را به این شهر بیاورد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه