افزایش ۲ برابری قیمت خاویار در بازار جهانی و افزایش صادرات آن

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
افزایش ۲ برابری قیمت خاویار در بازار جهانی و افزایش صادرات آن

سال گذشته بیش از ۶۵ درصد خاویار تولید شده ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که ۴۶ درصد نسبت به سال قبلش افزایش یافته است اما این میزان برخلاف پیش‌بینی‌های سازمان شیلات ایران بود چرا که بر این اساس باید میزان تولید و صادرات خاویار در سال گذشته به سه برابر سال قبلش می‌رسید.

براساس آمارهای رسمی منتشر شده، سال گذشته یک تن و ۲۹ کیلوگرم خاویار به هشت کشور ژاپن، آلمان، امارات، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، کره جنوبی و نروژ صادر شده که ارزشی بالغ بر یک میلیون و ۷۰۰  هزار دلار داشته است. این میزان صادرات از نظر وزنی با ۴۶ درصد و از نظر ارزشی با ۱۸۳/۳ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۳ همراه بوده است.

البته قیمت خاویار در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۳ با ۹۴/۱ درصد افزایش مواجه شده است، چرا که هر کیلوگرم خاویار ایرانی در بازار جهانی ۱۶۵۲ دلار عرضه شده است که معادل حدود پنج میلیون تومان می‌شود در حالی که در سال قبل از آن هر کیلوگرم خاویار ۸۵۱ دلار ارزش داشته است.

باوجود افزایش ۴۶ درصدی صادرات خاویار، این میزان ارزآوری می‌توانست بسیار بیشتر از آمار منتشر شده باشد، زیرا برنامه‌ریزی‌های سازمان شیلات مبنی بر افزایش سه برابری تولید خاویار در رسیدن میزان آن به حدود سه تن بود. در حالی که میزان تولید این محصول ارزآور به حدود ۱/۵ تن رسید و صادرات آن نیز طبیعتا به یک تن کاهش یافت.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه