انصراف ایران از ساخت پاویون در اکسپو ژاپن | تحریم پاویون ایران را پراند؟

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور شنبه، ۹ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۲۳
انصراف ایران از ساخت پاویون در اکسپو ژاپن | تحریم پاویون ایران را پراند؟

ایران در اکسپو ۲۰۲۵ اوزاکای ژاپن پاویون اختصاصی نخواهد داشت.

ایران در نمایشگاه جهانی ۲۰۲۵ اوزاکای ژاپن پاویون اختصاصی نخواهد داشت و در یک سالن عمومی حضور پیدا خواهد کرد.

کشورهای مختلف جهان در حال رقابت برای ساخت پاویون‌های چشمگیر در اکسپو ۲۰۲۵ اوزاکای ژاپن هستند تا جدیدترین پیشرفت‌ها و داشته‌های خود را در این نمایشگاه به نمایش بگذارند. این روزها طرح‌هایی دیدنی‌ از طراحی‌ پاویون‌های کشورهای مختلف منتشر می‌شود و برخی از کشورها نیز فعالیت ساخت‌و‌ساز خود را آغاز کردند.

طراحی پاویون بحرین ۲۰۲۵

طراحی پاویون بحرین برای اکسپو ۲۰۲۵

چند ماه پیش جلسات هماهنگی برای طراحی پاویون اختصاصی ایران در اکسپو ۲۰۲۵ برگزار و حتی فراخوان‌هایی در این زمینه منتشر شد. پاویون ایران در اکسپو دبی با وجود فضای اختصاصی، مورد انتقادات زیادی بود و در حالی که برخی کشورها ساخت پاویون‌های خود را آغاز کردند، بسیار منتظر بودند تا نتیجه طراحی برای پاویون ایران در اکسپو اوزاکا مشخص شود. 

حالا پس از مدت‌ها انتظار مشخص شده است که ایران قرار نیست در اکسپو اوزاکا ۲۰۲۵ ژاپن پاویون اختصاصی داشته باشد. خبرگزاری ژاپنی کیدو نیوز به‌تازگی خبر از انصراف ایران برای ساخت پاویون اختصاصی در اکسپو داده است.

بر اساس گزارش کیدو نیوز، منابع آگاه اعلام کردند که ایران و پاکستان از ساخت پاویون اختصاصی در اکسپو اوزاکا منصرف شده‌اند و در غرفه‌های آماده شده توسط برگزارکننده رویداد حضور پیدا خواهند کرد.

طبق گزارش انجمن ژاپن برای نمایشگاه جهانی ۲۰۲۵، ۵۱ کشور در حال برنامه‌ریزی برای ساخت غرفه‌های اختصاصی خود با درجه‌بندی نوع A هستند و تاکنون ۱۱ کشور از آن‌ها پیمانکاران را مشخص نکرده‌اند. براین اساس برگزارکننده به‌دنبال تعیین و تکلیف فضاهای باقی‌مانده‌ای است که کشورهای مختلف برای پاویون اختصاصی در نظر گرفته‌اند، اما هنوز فعالیتی برای آن انجام نداده‌اند. 

بر همین اساس کیدونیوز گزارش کرده است که ایران قصد دارد حضور خود را از ساخت پاویون اختصاصی که نوع A نامیده می‌شود، به نوع X تغییر دهد. غرفه‌های نوع X توسط برگزارکننده ساخته شده است و به شرکت کنندگان اجاره داده می‌شود. هرچند برگزارکننده در نظر دارد که ۹ غرفه نوع X بسازد، تاکنون به‌جز ایران، سه کشور دیگر تصمیم به استفاده از این غرفه‌ها گرفته‌اند. غرفه‌های نوع A به‌عنوان یک جاذبه کلیدی برای اکسپو ۲۰۲۵ اوزاکا در نظر گرفته شده است؛ اما پیچیدگی‌های طراحی آن‌ها، چالش‌‌برانگیز است.

همسایگان مشغول کارند!

ایران و پاکستان حالا بر اساس اعلام خبرگزاری ژاپنی قصد ساخت پاویون اختصاصی ندارند؛ اما کشورهای دیگر منطقه به‌طور جدی روی حضور پرقدرت خود در اکسپو ۲۰۲۵ ژاپن برنامه‌ریزی کرده‌‌اند. کشورهایی مانند بحرین، امارات و عربستان تاکنون طراحی‌های خود را برای ساخت پاویون‌های اختصاصی انجام داده‌اند و برخی از آن‌ها از جمله کشور عربستان فرایند ساخت‌و‌ساز را نیز اجرایی کرده‌اند. 

طراحی پاویون امارات ۲۰۲۵

طراحی پاویون امارات برای اکسپو ۲۰۲۵

هرچند به‌دلیل انتقادات از طراحی پاویون ایران در اکسپو دبی بسیاری منتظر طراحی اکسپو اوزکا بودند، حالا به نظر می‌رسد خبری از پاویون نیست و ایران بدون فضای اختصاصی سرآمد در این نمایشگاه جهانی شرکت خواهد کرد؛ اقدامی که البته پیش از برگزاری راه را بر انتقادات احتمالی بر طراحی پاویون هم می‌بندد و حواشی کمتری برای مدیران دولتی دارد.

پای تحریم در میان است؟

نمایشگاه اکسپو هر پنج سال به میزبانی یک شهر در جهان برگزار می‌شود و یکی از فرصت‌های مناسب برای نمایش توانمندی‌ها، دستاوردها و پیشرفت‌های کشورهای مختلف است. این نمایشگاه به‌دلیل حجم بالای توجه‌های جهانی همواره تاثیرگذاری‌های خاص خود را داشته است و به‌دلیل بازدیدکنندگان گسترده‌ای که دارد، فرصت‌های مناسبی برای کشورهای مختلف است. پیش از این جلساتی برای برگزارکننده مسابقه طراحی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۵ برگزار و حتی مثنوی هفت پیکر به‌عنوان کانسپت مفهومی انتخاب شده بود. با این وجود برخی از آگاهان از روند این رویداد گفته‌اند که تحریم‌های جهانی یکی از عوامل موثر در این اتفاق بوده است و در حالی که بسیاری منتظر طرح پاویون ایران بودند، به نظر می‌رسد که تحریم‌ها مانع اختصاص زمین به ایران شده است و خبری از پاویون اختصاصی نخواهد بود.

با این وجود مقامات ایرانی هنوز هیچ اظهار نظری درباره وضعیت ایران در اکسپو ۲۰۲۵ نکردند و به نظر‌ می‌رسد که برنامه مشخصی برای حضور ایران در این نمایشگاه مهم جهانی وجود ندارد. 

مطالب مرتبط:

منبع kyodonews

دیدگاه