ماجرای سرقت از موزه بیگلربیگی | میراث کرمانشاه: اشیای سرقتی تاریخی نیست

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور یکشنبه، ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۵۶
ماجرای سرقت از موزه بیگلربیگی | میراث کرمانشاه: اشیای سرقتی تاریخی نیست

سارقان ۶۰۰ شی از موزه تکیه تاریخی بیگلربیگی کرمانشاه سرقت کردند.

موزه تکیه تاریخی بیگلربیگی شهر کرمانشاه که یکی از مراکز تاریخی و مورد توجه گردشگران در شهر کرمانشاه است، دچار سرقت شده است. 

بر اساس گزارشی که روزنامه محلی «باختر» منتشر کرده است؛ ۶۰۰ شی تاریخی از گنجینه موزه تکیه بیگلربیگی سرقت شده که ۱۰۰ قلم از آن‌ها دارای شماره اموال بوده است. در این گزارش آمده سارق که یکی از کارمندان موزه بود، با قطع دوربین بخش گنجینه موزه موفق شد به مرور ۶۰۰ شی از گنجینه خارج و خانه خود منتقل کند.

باختر مدعی شده است که پس از شناسایی سارق توسط ماموران انتظامی، بخشی از آثار سرقتی در منزل سارق پیدا شده؛ اما بخش زیادی از آن‌ها به فروش رفته است و ماموران در تلاش برای شناسایی همدستان احتمالی سارق و خریداران این اموال هستند. 

نه تایید، نه تکذیب!

این چندمین بار است که خبر سرقت از موزه‌ها در شهرهای کوچک و استان‌های مختلف کشور سروصدا بر پا می‌کند؛ اتفاقی که نشان می‌دهد بسیاری از موزه‌های تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی وضعیت امنیتی مناسبی ندارند و گاهی برخی از افراد که باید حافظان اموال موزه‌ها باشند، تبدیل به سارقان آن می‌شوند. وزارت میراث فرهنگی با وجود انتشار گسترده این خبر تا زمان تنظیم این گزارش به این موضوع واکنش رسمی نشان نداده است. تاخیر در واکنش به چنین اتفاقاتی همچنین منجر به حواشی زیادی برای بخش موزه‌های کشور می‌شود؛ موزه‌هایی که اکثر آن‌ها با همت موزه‌داران سخت‌کوش با وجود کمبود امکانات همچنان سرپا و میزبان گردشگران هستند. 

موزه تکیه تاریخی بیگلربیگی کرمانشاه در واقع بخشی از این بنای تاریخی معروف است که در بیشتر ویترین‌های آن اسناد تاریخی و اشیای مربوط به زندگی مردم در کرمانشاه نگهداری می‌شود. هرچند این اشیا و اسناد نیز جزو اموال موزه هستند و ارزشمند محسوب می‌شوند. 

هادی میرزایی، مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، در پاسخ به پیگیری‌ها به «کجارو» می‌گوید:

موضوع مربوط به قبل است و عامل بازداشت شده است. 

این مقام مسئول در پاسخ به سوال کجارو درباره زمان و جزییات این سرقت اما موضع دیگری اتخاذ می‌کند و می‌گوید:

ماجرا به این شکل مورد تایید ما نیست؛ جوابیه‌ای به‌صورت رسمی صادر و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

تاریخی نبود؛ ۵۰۰ و خرده‌ای بود!

اداره‌کل موزه‌ها و بخش اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی همچنان جزییات دقیقی از این اتفاق منتشر نکرده است؛ با این وجود داریوش فرمانی، مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، به روزنامه پیام‌ ما گفته است که اشیا تاریخی نبوده و مربوط به موزه مردم‌شناسی است. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه همچنین تاکید کرد که اشیای به سرقت رفته ۶۰۰ عدد نبوده و تخمین آن‌ها ۵۰۰ و خرده‌ای شی است.

میراث کرمانشاه: اشیای سرقتی مربوط به نمایش سبک زندگی بود

میراث فرهنگی استان کرمانشاه پس از مدتی اطلاعیه‌ای را در زمینه این موضوع صادر کرده است.

در اطلاعیه روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در خصوص خبر سرقت از تکیه بیگلربیگی کرمانشاه آمده است:

اشیای مورد اشاره در خبر تاریخی نبوده و اشیا مربوط به حوزه مردم شناسی است که فاقد ارزش تاریخی هستند. این اشیا بیشتر کاربرد نمایش سبک زندگی مردم استان را داشته‌اند که توسط کارشناسان اداره‌کل در ادوار گذشته از میان روستاهای استان و فروشگاه‌های مربوطه برای استفاده در موزه‌های مردم‌شناسی جمع‌آوری و تهیه شده‌اند.لازم به ذکر است با هوشیاری کارکنان اداره‌کل عوامل سرقت شناسایی و با بازگرداندن بخشی از اقلام سرقت شده، به مراجع ذی‌ربط معرفی شده‌اند و کماکان پیگیری حقوقی این پرونده تا مشخص شدن وضعیت سایر اقلام مسروقه در دست اقدام است.

اطلاعیه اداره‌کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه هرچند اصل خبر سرقت را تایید کرده است، بر غیرتاریخی بودن آثار سرقتی تاکید دارد. این اطلاعیه اما درباره این موضوع که ۱۰۰ شی سرقتی شماره اموال داشتند و همچنین یکی از مسئولان موزه در این سرقت نقش داشته، توضیحی نداده است.

این نخستین بار نیست که موزه‌های ایران مورد سرقت قرار می‌گیرند؛ سال‌های پیش نیز در استان همدان یکی از موزه‌ها به‌شکل عجیبی مورد سرقت قرار گرفته بود. بر اساس اخبار محدود منتشر شده از آن سرقت، یکی از مسئولان آن موزه با استفاده از ایام تعطیلی موزه‌ها در کرونا، اشیای را بدلی‌سازی کرده و شی بدل را به‌جای اصل در مخزن قرار داده و شی اصل را خارج کرده بود. چنین اتفاقاتی نیاز به رسیدگی جدی به بخش حفاظتی موزه‌های کشور را روشن می‌کند. 

مطالب مرتبط:

منبع پیام‌ما

دیدگاه