مصائب معلولان در تخت جمشید | مدیر پایگاه‌های میراث وعده بررسی فوری داد

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور چهار شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۳۵
مصائب معلولان در تخت جمشید | مدیر پایگاه‌های میراث وعده بررسی فوری داد

تخت جمشید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی ایران فاقد زیرساخت لازم برای بازدید معلولان است.

مناسب‌سازی و دسترسی‌پذیری معلولان برای موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی سال‌ها است که مورد بحث است. در تمام این سال‌ها اما تعداد انگشت‌شماری از موزه‌ها و محوطه‌های کشور زیرساخت‌های لازم را برای بازدید معلولان ایجاد کرده‌اند.

به‌تازگی ویدیویی از تخت جمشید منتشر شده که تعداد از گردشگران معلول این محوطه باستانی با مشکلات زیادی برای رفت و آمد در آن روبه‌رو هستند. محوطه تخت جمشید به‌عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ترین آثار تاریخی ایران همواره یکی از پر بازدیدترین محوطه‌های کشور است. در ویدیو منتشر شده تعدادی از معلولان با سختی امکان دسترسی به بخش‌های مختلف تخت جمشید را پیدا کرده‌اند؛ مسیری که برای آن‌ها به این شکل خطرناک نیز محسوب می‌شود. این ویدیو از وضعیت بازدید معلولان در تخت جمشید منجر به واکنش افکار عمومی شد و بسیاری معترض ضعف زیرساخت‌ها هستند.

سال‌ها است که جامعه معلولان ایران خواستار مناسب‌سازی و دسترسی‌پذیری فضای عمومی هستند؛ اما مقامات در پاسخ به این مطالبه تاکنون تنها وعده دادند و هنوز در زمینه دسترسی‌پذیری فضاهای عمومی برای استفاده معلولان با کمبودهای قابل‌توجهی روبه‌رو هستیم.

رضا سامه، مدیرکل پایگاه‌های ملی و جهانی میراث فرهنگی، در واکنش به این موضوع به «کجارو» می‌گوید:

حتما این موضوع بلافاصله پیگیری خواهد شد. در هفته آینده بازدید از تخت جمشید خواهم داشت و با هماهنگی مدیریت پایگاه میراث جهانی پارسه برطرف کردن این مشکل در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی با تاکید بر نیاز مناسب‌سازی تخت جمشید برای بازدید معلولان می‌گوید:

سال گذشته ظرفیت‌های مورد نیاز که باید در اختیار معلولان قرار بگیرد، احصا شده است. تخت جمشید یکی از کانون‌های مراجعه گردشگران است و باید این ظرفیت‌سازی در آن رخ دهد. کار مطالعاتی در زمینه ایجاد زیرساخت برای بازدید معمولان به‌صورت نقطه‌ای در حال انجام است.

موضوع مناسب‌سازی موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در آستانه هفته میراث فرهنگی مورد تاکید مقامات مختلف این وزارتخانه بوده و حتی قرار است در روز سوم خرداد پاراتوری به‌صورت سراسری در موزه‌های مناسب‌سازی شده سراسر کشور برگزار شود. با این حال سال‌ها است که وعده مناسب‌سازی موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی و باستانی برای بازدید معلولان داده می‌شود؛ اما همچنان بسیاری از محوطه‌ها و موزه‌های سرشناس و مهم کشور فاقد این امکان هستند.

ویدیو از صفحه کمپین معلولان

مطالب مرتبط:

دیدگاه