۸ جای فوق العاده دنیا برای رصد شفق‌ قطبی

حمیده کریمی
حمیده کریمی دوشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۰
۸ جای فوق العاده دنیا برای رصد شفق‌ قطبی

شفق قطبی یکی از دیدنی‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین رویداد‌های طبیعی است که کمتر کسی در جهان موفق به دیدن آن‌ها می‌شود. در این مقاله با ۸ نقطه در دنیا آشنا می‌شویم که بهترین مکان‌ها برای دیدن این پدیده‌ی زیبا و رویایی هستند. با کجارو همراه باشید.

دلیل پیدایش پدیده‌ طبیعی شفق‌ قطبی چیست؟ خورشید به‌طور مداوم ذرات باردار الکتریکی را در منظومه‌ی شمسی می‌پراکند. میدان مغناطیسی حول قطب‌های کره‌ی زمین،  این ذرات را به‌سمت خود جذب می‌کند. به‌محض ورود به جو زمین، این ذرات باردار یونیزه می‌شوند و گازهایی را منتشر می‌کنند که این نورهای رنگی را ایجاد می‌کنند. گاز اکسیژن نورهایی به رنگ زرد و سبز و گاز نیتروژن نور آبی و قرمز را ایجاد می‌کنند. شفق های  قطبی، که به‌دلیل اینکه بیشتر در نیم‌کره‌ی شمالی رویت می‌شوند، نور‌های شمالی (Northern Lights) نیز نامیده می‌شوند، شگفت انگیز‌ترین جلوه‌های نور در سیاره‌ی زمین هستند. این پدیده در طول زمان نام‌های متفاوتی به خود گرفته‌است؛ در ابتدا، نام Aurora، الهه‌ی سحر و سپس نام Boreas، خدای باد شمالی. این پدیده در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی (Pierre Gassendi) دانشمند فرانسوی به این نام، نام‌گذاری شد. نظاره‌ی این نورهای زیبا و پیچ‌و‌تاب خورده‌ی زرد و سبز در آسمان شب، تجربه‌ای فوق‌العاده و رویایی است که هر سال، گردشگران را از نقاط مختلف دنیا از مسافت‌های بسیار طولانی به سوی نقاطی از زمین می‌کشاند که این پدیده‌ی طبیعی شگفت‌انگیز را به‌خوبی به نمایش می‌گذارند. زمانی این پدیده بهتر قابل‌مشاهده است که آسمان کاملا صاف و تاریک باشد. به گفته‌ی دانشمندان بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق‌های قطبی، نقاط نزدیک به مدار قطب شمال است. این پدیده ممکن است از چند لحظه‌ی کوتاه تا چند روز متوالی طول بکشد. هیچ شکی نیست که مشاهده‌ی این پدیده‌ی دیدنی از نزدیک، یکی از بزرگ‌ترین علاقه‌مندی‌های مشتاقان سفر و جهانگردی است. بهترین زمان برای رویت این نمایش بی‌نظیر، بین ماه‌های سپتامبر و مارس است یعنی زمان بین اعتدالین (اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی). اگر دیدن این نمایش فوق‌العاده‌ی آسمان یکی از رویاهای شما است، این مقاله به شما کمک می‌کند تا بهترین مقصد را برای تحقق رویای خود انتخاب کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که دیدن این پدیده‌ی جذاب در هر زمانی ممکن نیست چراکه وقوع آن تابع شرایط متعددی است. بنابراین اگر می‌خواهید که این نمایش جذاب را از دست ندهید، باید برنامه‌ی سفر انعطاف‌پذیری داشته باشید چراکه ممکن است مجبور شوید تا بازگشت‌تان را دو روزی به تعویق بیندازید.

سوئد

شفق قطبی

بهترین مکان‌ها مشاهده‌ی شفق قطبی در سوئد:

Jukkasjärvi ، Porjus،  کیرونا (Kiruna)، ابیسکو (Abisko) ،   دره ی تورن (Torne Valley)،، لاپونیا (Laponia) ، شفق قطبی مکان‌های متعددی در سوئد وجود دارند که در ماه‌های زمستانی مارس و آوریل می‌توانید شفق‌های قطبی را در آنجا نظاره کنید. سرزمین لاپلاند، یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن این پدیده‌ی شگفت‌انگیز است که بخش‌های وسیعی از آن دور از نورهای شهری قرار گرفته‌اند که باعث می‌شود این پدیده بهتر قابل‌مشاهده باشد. این نورهای زیبا در طول زمستان از اواخر شب دیده می‌شوند و در آسمان بی‌ابر و با کمترین میزان نور ماه به‌خوبی قابل رویت هستند.

نروژ

شفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در نروژ:

ترومسا (Tromsø)، آلتا (Alta)، سوالبارد (Svalbard)، فینمارک (Finnmark) شفق قطبی به‌لحاظ علمی، شفق‌های قطبی در همه جای نروژ قابل‌مشاهده‌ است اما به هر حال در قسمت‌های شمالی آن بهتر دیده‌ می‌شوند. این پدیده‌ی رازآلود، اواخر پاییز، در طول زمستان و اوایل بهار، زمانی که روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر هستند، مشاهده می‌شود. بسیاری از افراد هر سال برای یک دلیل ساده به نروژ سفر می‌کنند و آن هم بیشترین شانس برای دیدن شفق قطبی است. در واقع ترومسا در نروژ بهترین مکان برای دیدن این پدیده در کل اروپا است.

فنلاندشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در فنلاند:

Luosto، Nellim، Utsjoki، Ivalo، Kakslauttanen، Paatsjoki، اولو (Oulu) شفق قطبی فنلاند یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد سفر برای دیدن شفق‌های قطبی است. نکته‌ی جالب و قابل‌توجه درباره‌ی این کشور این است که در لاپلند فنلاند (Finnish Lapland)، در طول سال نزدیک به ۲۰۰ شب، امکان مشاهده‌ی شفق‌های قطبی وجود دارد. این بدان معنا است که در سفر به فنلاند، به قدر کافی فرصت دیدن این پدیده‌ی فوق‌العاده را خواهید داشت. در بیشتر قسمت‌های این منطقه، "سرویس هشدار شفق قطبی" وجود دارد که مهمان‌ها را از وضعیت مشاهده‌ی این پدیده‌ی  زیبا آگاه می‌کند.

ایسلندشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در ایسلند:

Jökulsárlón، ریکیاویک(Reykjavík)، پارک ملی زینگولیر (Þingvellir) شفق قطبی ایسلند یکی دیگر از مکان‌هایی است که مشتاقان شفق‌های قطبی را به سوی خود می‌کشاند و جلوه‌های  شگفت‌انگیزی را در بیشتر نقاط به نمایش می‌گذارد. البته زمستان ایسلند چندان خوشایند نیست اما این سرمای شدید نمی‌تواند مانع سفر علاقه‌مندان این شگفتی طبیعت به این منطقه شود. گرچه بهترین زمان برای مشاهده‌ی شفق‌های قطبی زمستان است اما مسافران پاییزی هم در شب‌هایی که آسمان صاف باشد، شانس دیدن این نمایش فوق‌العاده را خواهند داشت. ریکیاویک، پایتخت این کشور، یکی از مکان‌های محبوب برای دیدن شفق قطبی است. هرچه از مناطق شهری فاصله بگیرید، شانس شما برای مشاهده‌ی این پدیده بیشتر می‌شود.

روسیهشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در روسیه:

مورمانسک (Murmansk)، سورودوینسک (Severodvinsk)، نوایا زملیا (Novaya Zemlya)، ناریان مار (Naryan-Mar)، سالخارد (Salekhard)، جزیره‌ی دیکسون (Dikson) شفق قطبی شمال روسیه، مکان ایده‌آلی برای علاقه‌مندان به شفق قطبی است. این پدیده در شهرهای روسیه که نزدیک مدار قطب شمال واقع اند بسیار رایج است. به‌خصوص شبه‌جزیره‌ی کلا (Kola Peninsula) و شهر مورمانسک. گرچه در زمستان دمای هوای این ناحیه به‌شدت پایین می‌آید اما دیدن منظره‌ی فوق‌العاده‌ی شفق‌های قطبی، ارزش تحمل سرما را خواهد داشت.

اسکاتلندشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در اسکاتلند:

Dunnet Head ، ابردین (Aberdeen)، شتلند (Shetland)، جزیره‌ی اسکای (Skye)، هایلند شمالی (Northern Highlands) شفق قطبی اسکاتلند یکی دیگر از مکان‌هایی است که در آنجا می‌توان نمایش خیره‌کننده‌ی شفق‌های قطبی را مشاهده کرد. آسمان این منطقه بیشتر اوقات ابری است اما به هر حال در فصل زمستان گاهی این پوشش ابری کنار می‌رود و این بهترین زمان برای دیدن این پدیده است. البته شانس دیدن این پدیده در این منطقه به‌اندازه‌ی کشور‌های اسکاندیناوی نیست اما اگر دقیق و کنجکاو باشید در قسمت‌های شمالی این کشور، شانس دیدن آن را خواهید داشت.

کاناداشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در کانادا:

وایت هورس (Whitehorse)، یلونایف (Yellowknife)، کلگری (Calgary)، انتاریو (Ontario)، Kuujjuaq، منیتبا (Manitoba) شفق قطبی گردشگران و ساکنان سرزمین‌های شمال غربی کانادا، هر سال شاهد نمایش خیره‌کننده‌ی شفق‌های قطبی هستند. قسمت‌های شمالی کانادا مکانی است که به‌ندرت علاقه‌مندان به این پدیده را از مشاهده‌ی آن نا امید می‌کند. منطقه‌ی منیتبا، یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن این نمایش در تمام آمریکای شمالی است.

ایالات متحده‌ی آمریکاشفق قطبی بهترین مکان‌ها برای مشاهده‌ی این پدیده در آمریکا:

آلاسکا، فیربنکس (Fairbanks)، انکوریج (Anchorage)، دنالی (Denali)، یوکان (Yukon)، شبه‌جزیره‌یKeweenaw  ، مارکت (Marquette) شفق قطبی آلاسکا یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن منظره‌ی خیره‌کننده‌ی شفق‌های قطبی در آمریکا است و در منطقه‌ای قرار گرفته که شانس مشاهده‌ی این پدیده‌ی جالب‌توجه، در آن بسیار بالا است. گرچه در شهرهایی مانند انکوریج و فیربنکس احتمال دیدن این نمایش وجود دارد اما هرچه از مناطق شهری فاصله بگیرید این شانس افزایش پیدا خواهد کرد. در مناطقی مانند پنسیلوانیا، اورگون (Oregon) و کلرادو نیز می‌توانید شفق‌های قطبی را رصد کنید. هرچه از شمال مغناطیسی دورتر بروید، احتمال رویت این پدیده نیز کمتر می‌شود. منبع:  Buzzle

مطالب مرتبط:

دیدگاه