۷ چشمه آب گرم طبیعی در گرجستان که باید ببینید

حمیده کریمی
حمیده کریمی سه شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
۷ چشمه آب گرم طبیعی در گرجستان که باید ببینید

گرجستان یکی از مقصدهای گردشگری محبوب خارجی برای ایرانیان است. یکی از جاذبه‌های گرجستان طبیعت زیبای آن است؛ از جمله چشمه‌های آب گرم معدنی که مزایای فراوانی برای سلامتی انسان دارد.

گرجستان از نظر جاذبه‌های طبیعی بسیار متنوع است. از قله‌های پوشیده از برف گرفته تا یخچال‌های طبیعی، دریاچه‌های متعدد، رودخانه‌ها و کوهستان‌هایی با چشمه‌های معدنی در این کشور وجود دارد. این آب‌های معدنی دارای خواص بی‌شماری برای سلامتی هستند و بیماری‌های مختلفی را درمان می‌کنند. علاوه بر این، چشمه‌های آب گرم طبیعی، تجربه‌ای لذت‌بخش و آرامش‌دهنده هستند.

سفر به گرجستان سفری فراموش نشدنی خواهد بود. اگر دوست دارید به این کشور دیدنی سفر کنید، با کمک کجارو می‌توانید بهترین تور گرجستان را جست و جو کنید. در کجارو، می‌توانید از بین معتبرترین و بهترین تورهای ارائه شده توسط آژانس‌های گردشگری معتبر، بهترین و مناسب‌ترین تور را برای سفرتان تهیه کنید.

اگر دوست دارید در سفر به گرجستان از چشمه‌های آب گرم طبیعی بازدید کنید، این مقاله را بخوانید. در این مطلب با ۷ چشمه آب گرم مشهور در گرجستان آشنا می‌شوید.

حمام‌های گوگردی تفلیس و ریزورت Balneological

۷ چشمه آب گرم طبیعی در گرجستان

تفلیس علاوه بر اینکه پایتخت گرجستان است، به‌عنوان یک ریزورت سلامتی هم در گرجستان شناخته می‌شود. فقط دو شهر از شهرهای اروپا چنین ویژگی‌ای دارد؛ یکی بوداپست و دیگری تفلیس. پایتخت گرجستان آب گوگردی گرم و پرخاصیتی دارد که از زیر زمین جاری می‌شود.

تاریخچه پایه‌گذاری تفلیس درست مثل اسم این شهر، با این چشمه‌های معدنی در ارتباط است. در زمان‌های گذشته، این حمام‌های گوگردی در کل منطقه خلورمیانه مشهور بودند و نامی از آن‌ها در نوشته‌های مسافران قرن هفدهم و هجدهم دیده می‌شود. از جمله ژان شاردن، ژوزف ترنفور و الکساندر پوشکین.

ریزورت یا استراحتگاه Samtredia

این ریزورت در منطقه Imereti در ۳۰ کیلومتری از Kutaisi قرار دارد که زمانی یکی از مهم‌ترین قطب‌های حمل و نقل در غرب گرجستان و یک مقصد مهم در مسیر ترانزیت اروپا آسیا بود.

زمین‌شناسانی که به دنبال نفت در منطقه بودند، به طور تصادفی این آب‌های گرم را پیدا کردند. آن‌ها در جریان فرایند حفاری که در عمق ۱۴۵۰ متری صورت می‌گرفت، این منابع آب گرم گوگردی را کشف کردند. بعد از مدت کوتاهی بعد از آنالیز آب، دولت تصمیم گرفت تا ریزورتی در مجاورت آن بسازد که این ریزورت در سال ۱۹۷۰ افتتاح شد.

ریزورت Tskaltubo

این استراحتگاه یکی از محبوب‌ترین اسپا ریزورت‌های گرجستان است. در ۱۵ کیلومتری از Kutaisi قرار دارد. در فصل تابستان شلوغ‌تر است؛ ولی در تمام طول سال برای کسانی که دنبال خواص درمانی هستند، سرویس‌های خود را ارائه می‌کند. چشمه‌های معدنی این اسپا آب گرم بین ۳۳ تا ۳۵ درجه دارد و دارای آب شفاف و بدون بو است.

روش‌های درمانی در این اسپا پیچیده است. برای بیماران روش‌های درمانی مختلفی مثلا حمام آب معدنی، تمرین‌های ورزشی درمانی، درمان‌های سنتی و ماساژ زیر آب تجویز می‌شود.

ریزورت Sairme

۷ چشمه آب گرم طبیعی در گرجستان

این ریزورت علاوه بر اینکه از نظر چشمه‌های آب گرم طبیعی بسیار غنی است، با جنگل‌های انبوه و سرسبز احاطه شده است. طبق نقل قول‌های محلی، این چشمه زمانی کشف شده است که شکارچیان به دنبال یک گوزن زخمی بودند. کلمه Sairme در زبان محلی به معنای مکان گوزن است.

حمام‌های Torgva

این حمام‌ها شامل ۱۳ آب معدنی است که در نزدیکی Abano Pass در مسیر Tusheti قرار دارند. نام این چشمه را از روی نام قهرمان مشهور Torgva نام‌گذاری کرده‌اند. اهالی نقل می کنند که این قهرمان بعد از اینکه در یکی از مبارزه‌هایش با دشمن زخمی شد، به این چشمه‌ها رسید. از این آب نوشید، در آن حمام کرد و درمان شد. برای حفاظت از این منطقه او قلعه‌ای در ابتدای رود Stori ساخت و از این آب برای درمان حامیان خود استفاده می‌کرد.

ریزورت و اسپای Sulori

این ریزورت و اسپا در منطقه وانی در ۱۱ کیلومتری از شهر وانی قرار دارد و نام خود را از رود Sulori گرفته است. در زمان شوروی، اینجا یک مقصد محبوب توریستی و هر فصل میزبان صدها بازدیدکننده بود.

امروزه این هتل هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و دارای ۳۲ حمام است. مردم معمولا برای درمان بیماری‌های مختلف به خصوص بیماری‌های سیستم عصبی و متابولیسم به اینجا مراجعه می‌کنند.

ریزورت Tsaishi

این استراحتگاه در ۱۵ کیلومتری از Zugdidi در منطقه Samegrelo قرار دارد. اینجا را به خاطر آب معدنی گرم و پر از خواص درمانی‌اش می‌شناسند. هجده چشمه آب گرم این منطقه مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. دمایی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه دارد و شامل مقدار زیادی سیلیکون اسید است که برای بهبود فرایند متابولیسم، بهبود وضعیت استخوان‌ها و درمان بیماری‌های بافت پوست، مفید است.

شما می‌توانید علاوه بر مکان‌هایی که معرفی کردیم، فهرست کامل جاهای دیدنی گرجستان را در کجارو مشاهده کنید و در مورد جاذبه‌های آن اطلاعات کاملی به‌دست بیاورید. موقعیت مکانی هر جاذبه روی نقشه، امکانات آن‌ها و جاهای دیدنی رایگان این کشور را در کجارو مشاهده و سفرتان را برنامه‌ریزی کنید.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه