گردشگری دریایی چیست؟

بهاره غنچه
بهاره غنچه چهار شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵
گردشگری دریایی چیست؟

گردشگری دریایی امروزه یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین صنعت‌های گردشگری داخلی و خارجی به شمار می‌رود که کشورهای بسیاری به دنبال توسعه و بهبود آن هستند.

گردشگری دریایی یکی از صنایع دریایی روبه رشد در جهان است که در بسیاری از کشورهای جهان به آن توجه بسیار می‌شود. تورهای دریایی، ورزش‌ها و تفریحات آبی، غواصی و سایر سرگرمی‌های مرتبط با ساحل و فراساحل همگی در گردشگری دریایی قرار می‌گیرند. هرساله تعداد گردشگران دریایی همچون مسافران کروز رو به افزایش است و کشورهای بسیاری چه کوچک و چه بزرگ در تلاش هستند حتی از کوچک‌ترین ظرفیت‌های آبی، دریایی و ساحلی خود بیشترین استفاده را ببرند تا با جذب مسافران، درآمد خود را افزایش دهند.

گردشگری دریایی

شرق و جنوب اروپا یکی از محبوب‌ترین مناطق برای گردشگری دریایی در جهان محسوب می‌شود. کارائیب، جزایر باهاما، گرند کیمن، مکزیک یا آلاسکا از مشهورترین مقاصد گردشگری دریایی هستند.

ایران نیز با دارا بودن پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر طول نوار ساحلی که هفت استان کشور را در برمی‌گیرد، یک کشور دریایی محسوب می‌شود. برای استفاده از صنعت گردشگری دریایی، فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات مانند ساخت شناورها و قایق‌های تفریحی، ساخت اسکله‌های تفریحی، پارک‌های دریایی و زیردریایی‌های تفریحی در اولویت قرار دارد. به زودی با مشارکت بخش خصوصی خط کشتیرانی مسافربری، تفریحی، گردشگری چابهار - مسقط - دبی و کراچی راه‌اندازی می‌شود. این کشتی از نوع هیوندای کشور کره جنوبی با ظرفیت ۲۴۰ نفر و با امکانات و تجهیزات لازم به مبلغ ۷۰ میلیارد تومان خریداری شده است و در مسیر ابتدایی خود از چابهار به مسقط، سپس از چابهار به کراچی و از چابهار به قطر - امارات خواهد گذشت. با افتتاح این خط کشتیرانی گردشگری صنعت گردشگری دریایی ایران پیشرفت بسیاری خواهد کرد.

اگر برای تعطیلات نوروز قصد سفر به یکی از مناطق دریایی و ساحلی ایران و جهان را دارید تا بتوانید گردشگریی دریایی را نیز تجربه کنید، کجارو با همکاری آژانس‌های معتبر به معرفی برترین تورهای داخلی و خارجی پرداخته و این امکان را فراهم کرده است تا با مشاهده و مقایسه قیمت‌ها بهترین تور نوروز و یا ارزان‌ترین تور به مقصد داخلی و خارجی مد نظر خود را برای گذران اوقاتی خوش انتخاب کنید.

در این نوع صنعت گردشگری عموما تفریحات در آب‌های عمیق در فاصله‌ی زیاد با ساحل انجام می‌شود. جت اسکی، قایق سواری، فلای بورد، ماهیگیری در آب‌های کم‌عمق، شنا، تماشای غروب آفتاب و آفتاب گرفتن در ساحل ماسه‌ای، دریانوردی با کشتی‌های کروز، غواصی و ماهیگیری در آب‌های عمیق نیز بخشی از گردشگری دریایی است که در برخی از سواحل شمالی و جنوبی ایران نیز ارائه می‌شود. هم‌اکنون جزیره زیبای کیش یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری دریایی در ایران به شمار می‌رود که امکانات گردشگری ساحلی مانند فلای بورد، جت اسکی، بنانا سواری، غواصی و سایر ورزش‌های آبی را شامل می‌شود.

گردشگری دریایی

این گردشگری از سال ۱۹۸۰ در جهان رواج پیدا کرد و صنعت جدیدی نیست اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات مورد توجه و اهمیت بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. این صنعت هم‌اکنون در بسیاری از کشورها یکی از مهم‌ترین فاکتورها در جذب گردشگر و در نهایت رونق اقتصاد است.

عکس ها:‌ انجمن جت اسکی و جت بت جمهوری اسلامی ایران

مطالب مرتبط:

دیدگاه