پارک طبیعی در راه آهن متروکه برلین

رضا اردو
رضا اردو یکشنبه، ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
پارک طبیعی در راه آهن متروکه برلین

در ایستگاه راه آهنی که هم متحدین و هم متفقین جنگ جهانی دنبال خراب کردنش بودند، حالا پارکی طبیعی سبز شده است.

ایستگاه قطار آنهالتر (Anhalter) به مدت بیش از یک قرن مهم‌ترین ایستگاه راه آهن برلین بود. نمای خروجی این ایستگاه زیبا، در قلب پایتخت آلمان، حدود صد متر مساحت داشت و با مجسمه‌های فلزی تزئین شده بود. در درون آن نیز فضایی دلباز و باشکوه ساخته بودند؛ مسافرانی که از لایپزیگ، فرانکفورت، مونیخ و جاهای دیگر می‌آمدند در آنجا جمع می‌شدند.

سقفش سازه‌ای آهنی و شیشه‌ای بود که در ارتفاع ۳۰متری قرار می‌گرفت و می‌توانست سایه‌بان حدود ۴۰ هزار نفر باشد. ایستگاه قطار آنهالتر بزرگ‌ترین و بهترین ایستگاه برلین بود.

ایستگاه قطار برلین

ایستگاه آنهالتر، حدود سال ۱۹۱۰

هیتلر اما برنامه‌های دیگری برای برلین داشت. او می‌خواست برلین را پایتخت جهان کند و ایستگاه آنهالتر سد راه این برنامه‌ی عظیم بود. ولی پیش از آنکه هیتلر این ایستگاه قرن نوزدهمی را تخریب کند، بمب‌های جبهه‌ی متفقین این کار را کردند. بر اثر این بمباران، ایستگاه راه آهن بسیار آسیب دید؛ بخش بزرگی از سقفش ریخت و باقی آن ناایمن و متزلزل شد. زیرساخت‌های ریلی آلمان آنقدر آسیب دید که کل سیستم راه آهن کشور را فلج کرد.

ایستگاه قطار برلین

بقایای ایستگاه آنهالتر

وقتی جنگ به اتمام رسید، ایستگاه آنهالتر بسته شد و تمام رفت و آمدهای ریلی بین برلین و دیگر نقاط آلمان شرقی از طریق مسیر جدیدی صورت گرفت تا از آن ایستگاه رد نشوند؛ زیرا ایستگاه آنهالتر در برلین غربی قرار داشت. ساختمان ایستگاه در سال ۱۹۶۰ ویران شد اما بخشی از نمای بیرونش را نگاه داشتند که هنوز هم در جایش باقی است. حالا پیرامون آن را ساختمان‌های اداری، هتل‌ها، سوپرمارکت‌ها، زمین بازی و سالن کنسرت اشغال کرده‌اند.

ایستگاه قطار برلین

پارک تمپلهوف (Tempelhof) در ضلع جنوبی ایستگاه سابق قرار گرفته است. پس از بسته شدن ایستگاه آنهالتر در سال ۱۹۵۲، بخش غربی حیاط نیز بسته شد اما همچنان بخش شرقی‌اش تا حدود چهار دهه مورد استفاده قرار می‌گرفت. بخش غربی دست‌نخورده باقی ماند؛ به همین دلیل، طبیعت دست به کار شد و طی شصت سال آن فضا، در قلب شهر، را به پارکی طبیعی تبدیل کرد. حالا علف‌ها و درختان کاملاً آنجا را پوشانده‌اند.

پارک طبیعی برلین

راه آهن متروک در زودگلنده

با تلاش شهروندان و حمایت شهرداری، این مکان جادویی حالا به پارکی عمومی با نام پارک طبیعی زودگلنده (Südgelände) تبدیل شده است. در پارک ۳۶۶ نوع گیاه دانه‌دار، ۴۹ گونه قارچ، ۴۹ گونه پرنده، ۱۴ گونه ملخ و جیرجیرک، ۵۷ گونه عنکبوت و ۹۵ گونه زنبور (که بیش از ۶۰ گونه‌ی آن در معرض خطر هستند) وجود دارد.

پارک طبیعی برلین

ساختمان راه آهن قدیمی در زودگلنده

از روزگار پیشین محوطه، چند کیلومتر راه آهن، یک موتور بخار، چند تیرک، ساختمان اداری و منبع آبی ۵۰متری باقی مانده است.

پارک طبیعی برلین

درختان در پارک طبیعی زودگلنده برلین روی خطوط متروکه راه آهن رشد کرده‌اند

پارک طبیعی برلین

لوکوموتیو بخار متروکه در پارک طبیعی زودگلنده

پارک طبیعی برلین

داخل لوکوموتیو بخار در پارک طبیعی زودگلنده، برلین

پارک طبیعی برلین

منبع آب متروکه در پارک طبیعی زودگلنده، برلین

پارک طبیعی برلین

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه