چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟

شایان شفایی
شایان شفایی شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۰
چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟

اگر جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که به کمپ‌های جنگلی علاقه دارند، پس حتما باید احتمال مقابله با حیوانات وحشی را هم در ذهن داشته باشید. در این مقاله با کجارو همراه باشید تا نحوه مقابله با یکی از این حیوانات وحشی یعنی گرگ‌ها را در کمپ‌های جنگلی بررسی کنیم.

مقاله‌های مرتبط

گرگ‌ها شکارچیان قدرتمند و خطرناکی هستند. این حیوانات معمولا در مواجهه با انسان‌ها واکنش نشان نمی‌دهند و حمله نمی‌کنند. اما شرایط خاصی نیز وجود دارد که در آن‌ها گرگ‌ها با انسان‌ها نیز درگیر می‌شوند. در نتیجه برای افرادی که زیاد به کمپ‌های جنگلی می‌روند، دانستن نکاتی خاص برای مواجهه با حمله گرگ‌ها بسیار لازم و ضروری است.

اگر گرگ به شما حمله کرد، فرار نکنید، ارتباط چشمی را حفظ کنید، خودتان را از نظر ظاهری بزرگتر و خطرناک‌تر نشان دهید، صداهای بلند و هولناک تولید کنید و سپس به سرعت به جای امنی بروید. در ادامه تمام موارد را به صورت کامل‌تر توضیح خواهیم داد.

پیشگیری از وقوع حمله

پیش از هر چیز نکات و مواردی را بررسی می‌کنیم که به منظور پیشگیری از وقوع حمله بسیار کارآمد خواهند بود. اگر موارد زیر را به درستی رعایت کنید، احتمال اینکه توسط یک گرگ مورد حمله قرار بگیرید بسیار کاهش می‌یابد.

از حضور در مناطقی که قبلا در آنجا گرگ دیده شده جلوگیری کنید

گرگ

در یک کلام: اجازه ندهید یک گرگ شما را ببیند! اگر در جنگل گرگی را دیدید و مطمئن هستید که گرگ هنوز متوجه حضور شما نشده، به آرامی محل را ترک کنید. هوشیار باشید و به خاطر داشته باشید که اگر در نزدیکی شما یک گرگ وجود دارد، احتمال وجود گرگ‌های بیشتر در آن حوالی بسیار زیاد است. بعضی اوقات گرگ‌ها تنهایی مسافتی را طی می‌کنند اما همیشه به یاد داشته باشید که گرگ‌ها تقریبا همیشه به صورت گروهی به دنبال شکار می‌گردند.

اگر گرگ شما را دید، آرام آرام به عقب بروید

گرگ

همواره ارتباط چشمی خود را حفظ کنید و چشمان گرگ زل بزنید و مطلقا به گرگ پشت نکنید. اگر می‌خواهید از گرگ فاصله بگیرید، گرگ را در جلوی خود نگه دارید، ارتباط چشمی را حفظ کنید و آرام آرام به عقب برگردید. اگر به گرگ پشت کنید، گرگ خود را پشت سر شما ببیند، احتمال دارد که غریزه حیوان فعال شده و به شما به چشم یک شکار نگاه کند و به شما حمله کند. پس همیشه به یاد داشته باشید که هنگام فاصله گرفتن از حیوان به چشمانش زل بزنید و آرام به عقب بروید.

فرار نکنید!

گرگ

اصلا نگران نباشید؛ گرگ‌ها سریع‌تر از شما هستند! مخصوصا هنگامی که قرار است لا‌به‌لای درختان فرار کنید. گرگ‌ها در این زمینه بسیار حرفه‌ای‌تر از انسان‌ها عمل می‌کنند. از سویی دیگر، فرار کردن باعث فعال شدن غریزه حیوان برای تعقیب و حمله کردن می‌شود. اگر گرگ پیش از این قصد حمله و درگیری نداشت، با فرار کردن مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد.

به سمت گرگ‌ها غذا پرت نکنید

گرگ

غذا دادن به گرگ باعث عادت کردن این حیوان به انسان‌ها می‌شود و این کار باعث می‌شود که گرگ‌ها دیگر از انسان‌ها نترسند و شجاعانه‌تر رفتار کنند. غذا دادن به گرگ‌ها احتمال حمله را افزایش می‌دهد چراکه گرگ‌ دیگر از شما نمی‌ترسد.

واکنش نشان دادن در هنگام حمله

اگر روش‌های پیشگیری از حمله مفید واقع نشد و دریافتید که گرگ می‌خواهد به شما حمله کند و با شما درگیر شود، راهکارهای پایین را دنبال کنید تا گرگ در حمله شانسی برای مقابله با شما نداشته باشد.

اگر گرگ به سمت شما آمد، پرخاشگرانه و با صدای بلند رفتار کنید

گرگ

ارتباط چشمی را حفظ کنید و به گرگ پشت نکنید.

به سمت گرگ قدم بردارید، سر و صدا کنید، داد بزنید و محکم دست بزنید. سپس آرام آرام به عقب برگردید. پرخاشگرانه رفتار کنید و اصوات بلند تولید کنید. همچنان به یاد داشته باشید که ارتباط چشمی را حفظ کنید و به گرگ پشت نکنید.

  • به یاد داشته باشید تا وقتی که مجبور نشده‌اید با گرگ درگیر نشوید. گرگ‌ها بسیار باهوش و قدرتمند هستند و فک بسیار قدرتمند به همراه غریزه شکار دارند. شاید انسان بتواند با یک گرگ مقابله کند اما هنگامی که بحث گروهی از گرگ‌ها به میان می‌آید، شانس پیروزی در هنگام درگیری بسیار پایین می‌آید.
  • عمیق نفس بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. گرگ‌ها می‌توانند ترس شما را حس کنند. اگر هول شوید یا از ترس بلرزید یا فرار کنید، شانس فرار از دست گرگ را از دست می‌دهید.

با گرگ درگیر شوید!

گرگ

اگر گرگ به شما حمله کرد و شما هیچ راه دیگری نداشتید، با گرگ درگیر شوید! هر سلاحی که در اختیار داشتید اعم از چوب، سنگ، اسپری حیوانات و... را به سمت گرگ پرت کنید یا به کمک آن‌ها به گرگ ضربه بزنید. به یاد داشته باشید که حتما یک درخت یا سنگ بزرگ پیدا کنید و به آن پشت کنید. اجازه ندهید که گرگ از پشت سر به شما حمله کند.

  • سعی کنید تا حد امکان در جایی قایم نشوید یا نخزید. این کار به هیچ وجه گرگ را از حمله کردن باز نمی‌دارد.

به جای بلندی بروید و مراقب باشید

گرگ

اگر شانس مناسبی برای فرار یافتید، آرامش خود را حفظ کنید و به جای بلندی بروید. سعی کنید بالای درخت، سنگی بزرگ یا هر جای امن دیگری بروید.

  • اما هنوز خیالتان راحت نشود! گرگ‌ها در اکثر مواقع (مخصوصا هنگامی که گشنه هستند) محل را ترک نمی‌کنند و برای یافتن فرصت دیگری برای حمله منتظر می‌مانند.

احساس حضور گرگ در زمان کمپینگ

اگر در هنگام کمپ صدای گرگی را بشنوید یا حضور گرگی را حس کنید، به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه حمله کارهای زیر را انجام دهید.

آتش روشن کنید

گرگ

گرگ‌ها به هیچ وجه از آتش و دود خوششان نمی‌آید.

در هنگام احساس حضور گرگ، آتش بزرگی را درست کنید به طوری که شعله و دود زیادی تولید شود. از برگ‌های سبز در آتش استفاده کنید تا دود بیشتری حاصل شود. اگر گرگ را می‌بینید سعی کنید مسیر دود را به سمت آن‌ها هدایت کنید.

  • گرگ‌ها به هیچ وجه از آتش و دود خوششان نمی‌آید و این موارد در نظر آن‌ها بسیار خطرناک جلوه می‌کند. اگر گرگ‌ها توله داشته باشند و آتش یا دودی در محل زندگی‌شان ببیند، فورا به همراه توله‌هایشان به جای دیگری می‌روند.

سر و صدای زیادی تولید کنید

گرگ

گرگ‌ها برای تعیین قلمرو خود زوزه می‌کشند. اگر هنگام شنیدن صدای گرگ‌ها، شما هم سر و صدای زیادی تولید کنید، گرگ‌ها فکر می‌کنند که شما هم در حال تعیین قلمرو هستید. اگر به صورت گروهی در کمپ هستید، تمامی افراد با یکدیگر بلند داد بزنید و سر و صدا تولید کنید و تا حد امکان ترسناک به نظر برسید. این کار گرگ‌ها را از شما دور می‌کند.

  • به یاد داشته باشید که در میان زوزه گرگ سر و صدا نکنید چراکه گرگ‌های تنها بعضی اوقات با زوزه‌های خود گرگ‌های دیگر را دنبال می‌کنند. قطع کردن صدای زوزه گرگ توسط شما ممکن است گرگ را به سمت شما بکشاند.

نظر شما درباره راه‌های مقابله با گرگ‌ها در کمپ‌های جنگلی چیست؟ آیا تا به حال تجربه‌ای از مقابله با حیوانات وحشی داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع wikihow

دیدگاه