کجا خرس قطبی ببینیم؟

شایان شفایی
شایان شفایی پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
کجا خرس قطبی ببینیم؟

در این بخش از سری مقالات «گردشگری حیات وحش»، مناطق و کشورهایی را بررسی می‌کنیم که احتمال دیدن خرس‌های قطبی در آن‌ها بسیار است و با حقایقی جالب از آن‌ها آشنا خوهیم شد. در ادامه مطلب با کجارو همراه باشید.

خرس‌های قطبی در کنار خرس‌های قهوه‌ای آلاسکا، بزرگترین گوشتخواران کره زمین هستند. اگر هرم زنجیره غذایی قطب شمال را بررسی کنید، می‌بینید که خرس‌های قطبی در راس این زنجیره قرار دارند و منبع غذایی اصلی آن‌ها نیز فُک‌ها هستند. خرس‌های قطبی پستانداران گوشتخواری هستند که فقط در مناطق قطبی و یخی یافت می‌شوند. بسیاری از تطبیق پذیری‌های طبیعی که برای خرس‌های قطبی در طول حیاتشان اتفاق افتاده است آ‌ن‌ها را برای راحت زندگی کردن در شرایط یخی و برفی آماده کرده است. خز آن‌ها نسبت به تمام گونه‌های دیگر خرس‌ها ضخیم‌تر است و تمام بدن آن‌ها (حتی پاها) را هم به منظور گرما و اصطکاک بیشتر پوشش داده است. وجود لایه‌ای ضخیم از چربی در زیر خز خرس‌های قطبی نقش یک عایق حرارتی را ایفا کرده و در گرم نگه داشتن بدن این حیوانات نقش بسیار موثری را ایفا می‌کند. خرس‌های قطبی شناگران بسیار ماهری هستند و مدت زمان بسیاری را در آب سپری می‌کنند. گردن بلند، شکل خاص جمجمه‌ و پاهای صاف و همانند پارو، از جمله ویژگی بدنی خرس‌های قطبی است که آن‌ها را به شناگرانی قابل تبدیل می‌کند.

خرس قطبی

رژیم غذایی

غذای اصلی خرس‌های قطبی را فُک‌ها تشکیل می‌دهند اما در کنار فُک‌ها، حیوانات دیگری همچون وال‌ها و گراز دریایی هم توسط خرس‌های قطبی شکار می‌شوند. خرس‌های قطبی برای یافتن یک طعمه مسافت‌های بسیار زیادی را طی می‌کنند. جالب است بدانید که خرس‌های قطبی گاها از تخم پرندگان هم تغذیه می‌کنند!

جمعیت

اتحادیه جهانی حفاظت از حیوانات، جمعیت خرس‌های قطبی در سراسر جهان را بین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ اعلام کرده است.

حقایقی در مورد خرس‌های قطبی

  • انسان‌ها تنها شکارچیان خرس‌های قطبی هستند!
  • خرس‌های قطبی در دسته پستانداران دریایی قرار می‌گیرند. دقیقا همانند فُک‌ها، وال‌ها و دلفین‌ها.
  • توله خرس‌ها در بدو تولد از نوزاد انسان بسیار کوچک‌ترند. اندازه توله‌ها در زمان تولد اندازه یک موش نسبتا بزرگ است و وزن آن‌ها کمی از یک پوند بیشتر است.
  • پوست خرس‌های قطبی تیره است و این تیرگی در جذب نور و گرما به آن‌ها کمک می‌کند.
  • خز خرس‌های قطبی بی‌رنگ است. ما رنگ خرس‌های قطبی را سفید می‌بینیم به این دلیل که خز آن‌ها نور خورشید را بازتاب می‌دهد. بی‌رنگ بودن خز خرس‌های قطبی به استتار آن‌ها کمک شایانی می‌کند.

خرس قطبی

کجا خرس قطبی ببینیم؟

ما همیشه بر این باوریم که تمام حیوانات با یکدیگر برابرند اما بیایید صادق باشیم؛ تمام حیوانات ارزش آن را ندارند که برای دیدنشان از نزدیک برنامه سفر بریزیم! اما خرس‌های قطبی این‌گونه نیستند. دیدن آن‌ها از نزدیک واقعا ارزش سفر کردن را دارد. خرس‌های قطبی غالبا در منطقه قطب شمال و در جایی که بتوانند شکار خود را پیدا کنند یافت می‌شوند و از آنجایی که شکار اصلی خرس‌های قطبی (فُک‌ها) پای خود را فراتر از قطب شمال گذاشته‌اند، در نتیجه خرس‌های قطبی هم تنها در قطب شمال یافت نمی‌شوند. در ادامه با سه مورد شاخص (به غیر از قطب شمال) از مناطق و کشورهای اصلی برای یافتن خرس‌های قطبی آشنا می‌شوید.

گرینلند

خرس قطبی

خرس‌های قطبی عاشق برف و یخ هستند و در گرینلند حدود دو میلیون کیلومتر مربع فضای یخی وجود دارد. متاسفانه شرایط منطقه‌ای در اغلب اوقات به گردشگران اجازه نمی‌دهد تا دقیقا کنار خرس‌ها بروند و انجام این کار بسیار سخت و چالش برانگیز خواهد بود؛ اما در گرینلند گردشگران قادر خواهند بود تا از فاصله دور خرس‌های قطبی را مشاهده کنند. در بخشی از گرینلند یخ‌ها شکسته است و خرس‌های قطبی در آن منطقه دائما در حال گشتن به دنبال غذا هستند که این منظره را می‌توان از روی کشتی‌ها مشاهده کرد.

کانادا

خرس قطبی

هر ساله بین ماه‌های اکتبر و نوامبر پدیده‌ای در کانادا رخ می‌دهد که بسیاری از گردشگران حیات وحش را به آنجا می‌کشاند. هزاران خرس قطبی به سمت اسکله «هادسون» می‌آیند و منتظرند تا آب یخ بزند و شکارها از راه برسند. در حالی که بسیاری بر این باورند که خرس‌های قطبی حیوانات اجتماعی و آرامی نیستند، اما مشاهده شده است که با افزایش تعداد گردشگران در این ماه‌ها، خرس‌های قطبی آرام‌تر شده‌اند و کمتر به نبرد می‌پردازند. بسیاری بر این باورند که افزایش گردشگران برای دیدن خرس‌ها باعث تغییر عادت این حیوانات شده است و باید به این مسئله رسیدگی شود.

آلاسکا

خرس قطبی

هنگامی که نام آلاسکا شنیده می‌شود، فکر کردن به دو چیز قطعی است: برف و خرس‌ها! حتما با خود فکر می‌کنید که آلاسکا پر از خرس‌های قطبی است مگر نه؟ اما پاسخ منفی است! نسل خرس‌های قطبی در آلاسکا شدیدا کاهش یافته و در حال حاضر خرس‌های قهوه‌ای بسیار بیشتر از خرس‌های قطبی در آلاسکا یافت می‌شوند. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید در آلاسکا خرس قطبی ببینید. در حقیقت یک سفر هوایی و دید از سمت بالا یکی از بهترین و شگفت‌انگیزترین تجربیات از دیدن خرس‌های قطبی در آلاسکا است.

 نظر شما در مورد خرس‌های قطبی چیست؟ آیا مایلید برای دیدن آن‌ها به سفری پرماجرا دست بزنید؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه