۱۰ حقیقت جالب درباره آبشار ویکتوریا

حمیده کریمی
حمیده کریمی چهار شنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵
۱۰ حقیقت جالب درباره آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا یکی از زیباترین آبشارهای دنیا است که در جنوب قاره‌ی آفریقا روی رودخانه‌ی زامبزی و روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. دیوید لیوینگستون، کاشف مشهور اسکاتلندی در سال ۱۸۵۵ میلادی، اولین کاشف غربی بود که آبشار ویکتوریا را پیدا کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید. در این مقاله با حقایقی جالب درباره‌ی این آبشار دیدنی آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

آبشار ویکتوریا که ۱۰۸ متر ارتفاع دارد، عریض‌ترین آبشار جهان شناخته می‌شود و نامش در فهرست عجایب هفت‌گانه‌ی طبیعی انتخاب شده توسط CNN نیز وجود دارد.

در ادامه با حقایقی جالب درباره‌ی این شگفتی طبیعت آشنا می‌شویم.

آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا بر اثر حرکت تنداب‌های رود زامبزی (Zambezi) تشکیل شده است که بیشتر آن در زیمبابوه و بخش‌هایی از آن در زامبیا جریان دارد. این آبشار نیز به هر دو کشور تعلق دارد. جالب است بدانید که این آبشار تنها چیزی نیست که این دو کشور تقسیم کرده‌اند. پارک ملی آبشار ویکتوریا نیز بین دو کشور مشترک است.

آبشار ویکتوریا

۱. قطرات آب و افشانه‌های این آبشار باعث شده‌اند که جنگل‌های بارانی رود زامبزی تنها جایی باشند که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته در آن باران می‌بارد.

۲. آبشار ویکتوریا یکی از معدود مناطقی در دنیا است که در آن می‌توانید پدیده‌ی ماه‌کمان را مشاهده کنید. شاید برایتان سوال شده که ماه‌کمان چیست؟

آبشار ویکتوریا

پدیده‌ی ماه‌کمان نتیجه‌ی انعکاس نور ماه در آب است. درست مثل رنگین‌کمان که در نور آفتاب تشکیل می‌شود. شب‌ها می‌توانید پدیده‌ی ماه‌کمان را مشاهده کنید که به زیبایی بر فراز آبشار ویکتوریا تشکیل شده است.

۳. در ماه‌های سپتامبر تا دسامبر، گردشگران با شنا در یک استخر طبیعی به نام استخر شیطان که در لبه‌ی آبشار تشکیل می‌شود، مرگ را به بازی می‌گیرند. در طول فصل‌هایی از سال، سطح آب به‌اندازه‌ای پایین می‌رود که در کنار جزیره‌ی لیوینگستون و لبه‌ی آبشار، استخری کم‌عمق مشهور به آبگیر یا استخر شیطان ایجاد می‌کند. در حالت عادی اگر کسی وارد این استخر شود، جریان آب منجر به سقوط او از لبه‌ی آبشار خواهد شد، اما زمانی که سطح آب پایین می‌رود، یک حاشیه‌ی طبیعی در لب این استخر ایجاد می‌شود که شناگران را از سقوط از آبشار حفظ می‌کند.

آبشار ویکتوریا

۴. رود زامبزی پس از رودهای نیل، کنگو و نیجر، چهارمین رود بزرگ آفریقا است.

۵. با وجود این‌که بیشتر بخش‌های رود زامبزی در زامبیا و زیمبابوه جریان دارد اما در واقع از ۶ کشور می‌گذرد. علاوه بر زامبیا و زیمبابوه، این رود از کشورهای آنگولا، نامیبیا، بوتسوانا و موزامبیک نیز عبور می‌کند.

آبشار ویکتوریا

۶. آبشار ویکتوریا در واقع رود زامبزی را به دو بخش تقسیم می‌کند و در میان فاصله‌ی این رود از منبع آن تا اقیانوس، واقع شده است.

۷. آبشار ویکتوریا یکی از عظیم‌ترین آبشارهای دنیا است. این آبشار، ۱۷۰۰ متر عرض دارد و ارتفاع آن بین ۸۰ تا ۹۲ متر متغیر است.

۸. اولین فرد اروپایی که موفق به دیدن این آبشار شد، دیوید لیوینگستون، کاشف اسکاتلندی بود. او برای مشاهده‌ی عظمت و شکوه این آبشار دیدنی بر فراز جزیره‌ای که بعدها جزیره‌ی لیوینگستون نامیده شد ایستاده بود. این جزیره در لبه‌ی آبشار واقع شده است.

آبشار ویکتوریا

۹. متخصصان تخمین می‌زنند که در آبشار ویکتوریا در هر دقیقه تقریبا ۶۰۰ میلیون لیترمکعب آب به زمین می‌رسد.

۱۰. توده‌ی غبار و ابرهای تشکیل شده بالای آبشار از ۵۰ کیلومتر دورتر نیز قابل‌مشاهده است. مه غلیظی که بر بالای این آبشار تشکیل می‌شود گاهی تا ۴۰۰ متر ارتفاع دارد و حتی در برخی مواقع این ارتفاع دو برابر نیز می‌شود.

آبشار ویکتوریا

هیجان‌انگیزترین بخش سفر شما به آبشار ویکتوریا، بدون شک شنا کردن در استخر شیطان است. البته گونه‌های گیاهی و جانوری اطراف آبشار نیز بسیار دیدنی و جالب توجه هستند. تصور کنید که در این منطقه در شعاع ۱۰ کیلومتر می‌توانید ۵ حیوان بزرگ آفریقا یعنی شیر آفریقایی، فیل آفریقایی، گاومیش آفریقایی، پلنگ آفریقایی و کرگدن را ببینید. جالب نیست؟


victoria falls in zambia side

مطالب مرتبط:

دیدگاه