معرفی ورزشگاه های میزبان مسابقات المپیک 2016 ریو (بخش اول)

هانیه احمدی
هانیه احمدی جمعه، ۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
معرفی ورزشگاه های میزبان مسابقات المپیک 2016 ریو (بخش اول)

 از آنجایی که بازی‌های المپیک از محبوب‌ترین و مهم‌ترین اتفاقات ورزشی جهان است و با توجه به نزدیک شدن به المپیک ۲۰۱۶ ریو در کشور برزیل برآن شدیم تا در مقالاتی اختصاصی به معرفی ورزشگاه‌های انتخاب شده برای هر یک از رشته‌های ورزشی المپیک که قرار است مسابقاتشان را در آنها پیگیری کنند بپردازیم. با کجارو همراه باشید.

المپیک ۲۰۱۶ برزیل قرار است که در شهرهای سائوپائولو، برازیلیا، سالوادور، بلوهوریزونته و ریودوژانیرو برگزار شود و ورزشگاه‌های متعددی هم میزبان ورزشکاران رشته‌های مختلف خواهند بود. در بخش اول این مقالات اختصاصی باهم ورزشگاه‌های مربوط به مراسم افتتاحیه و رشته‌های ورزشی جودو، کشتی، والیبال، وزنه برداری، شنا، واترپلو، بوکس، تکواندو، شمشیربازی و تنیس روی میز را بررسی خواهیم کرد. 

ورزشگاه مراسم افتتاحیه

ورزشگاه ماراکانا

ماراکانا

ماراکانا

استادیوم افسانه‌ای ماراکانا قرار است که میزبان مراسم افتتاحیه، اختتامیه و یکی از میزبانان مسابقات فوتبال زنان و مردان (فینال در هردو بخش و میزبان یک بازی نیمه نهایی از هربخش) باشد. این استادیوم برجسته برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به روز شده است. برای دسترسی به ورزشگاه در زمان مسابقات بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید زیرا در زمان برگزاری اجازه‌ی پارک کردن وسیله‌ی نقلیه در ورزشگاه و اطراف آن وجود ندارد.

ورزشگاه مسابقات جودو و کشتی

ورزشگاه کاریوکا آرنا ۲

کاریو آرنا

کاریوکا

کاریوکا

این سالن ورزشی برای برگزاری مسابقات جودو و کشتی المپیک ریو انتخاب شده است و در منطقه‌ی بارا دا تیجوکا در غرب ریودوژانیرو واقع شده است. پس از مسابقات المپیک هم قرار است که به محلی دائمی برای تمرین ورز‌ش‌‌های مختلف تبدیل شود. ظرفیت این سالن ورزشی برای المپیک ۱۰۰۰۰ نفر است. قهرمان دوره‌ی قبل مسابقات المپیک در رشته‌ی جودو تیم ملی روسیه در دو بخش زنان و مردان بوده است. در کشتی فرنگی هم تیم ملی ایران قهرمان رقابت‌‌های المپیک لندن شد. تیم ملی ایران در کشتی آزاد و فرنگی ۱۲ نماینده دارد و در جودو با سه ورزشکار به این مسابقات پا خواهد گذاشت.

ورزشگاه مسابقات تکواندو و شمشیربازی

ورزشگاه کاریوکا آرنا ۳

کاریوکا

کاریوکا

این سالن ورزشی که برای مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو ساخته شده است، میزبان رقابت‌های رشته‌های تکواندو و شمشیربازی خواهد بود. قرار است پس از رقابت‌های المپیک هم به مدرسه‌ی تخصصی ورزش با ظرفیت ۸۵۰ دانش آموز به صورت تمام وقت تبدیل شود. این سالن ورزشی هم در منطقه‌ی بارا دا تیجوکا در غرب ریودوژانیرو قرار دارد. قهرمان مسابقات دور قبلی المپیک در رشته‌ی ورزشی شمشیربازی ایتالیا بود. دراین دوره از مسابقات هم ایران دو نماینده در شمشیربازی دارد. ایران در این دوره مسابقات در تکواندو در بخش زنان و مردان جمعا چهار نماینده دارد.

ورزشگاه مسابقات وزنه‌برداری، تنیس روی میز و بوکس 

ریجنترو

ورزشگاه Riocentro در پاویون شماره ۲ (وزنه برداری)

این سالن  ۱۱۵۰۰ متر مربع مساحت و ۶۵۰۰ صندلی ظرفیت دارد و برای مسابقات المپیک مجهز شده است. تیم ملی ایران در این مسابقات پنج سهمیه دارد. 

ورزشگاه  Riocentro در پاویون شماره ۳ (تنیس روی میز)

سالن تنیس المپیک

این پاویون هم با مساحتی بالغ بر ۲۳۰۰۰ متر مربع و ظرفیت ۵۲۰۰ نفر، میزبان رقابت های تنیس روی میز خواهد بود. امکانات این سالن هم چهار میز رسمی مسابقات است. ایران در تنس روی میز در دو بخش زنان و مردان جمعا سه نماینده دارد.

ورزشگاه Riocentro در پاویون شماره ۶ (بوکس)

ورزشگاه المپیک ریو

این پاویون که با مساحتی بالغ بر ۷۵۰۰ متر مربع برای مسابقات ریو ساخته شده است میزبان رقابت های بوکس خواهد بود. تیم ملی ایران در این مسابقات یک سهمیه دارد. 

ورزشگاه مسابقات شنا، واترپلو و شیرجه

ورزشگاه المپیک ورزش‌های آبی (Olympic Aquatics Stadium)

مرکز آبی

مرکز آبی

این سالن که دارای دو استخر است، میزبان مسابقات دو رشته‌ی واترپلو و شنا خواهد بود. یکی از استخرها برای برگزاری مسابقات در نظر گرفته شده است و دیگری برای گرم کردن قبل از بازی. این ساختار برای المپیک ریو در نظر گرفته شده است و پس از المپیک برداشته خواهد شد. 

ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۱۳ آغاز و در سال ۲۰۱۵ به پایان رسیده است. چیزی در حدود ۳۸ میلیون یورو برای ساخت آن هزینه کرده‌اند. ظرفیت این مرکز آبی که در منطقه‌ی بارا دا تیجونکا در ریودوژانیرو واقع شده است، ۱۴.۹۹۷ نفر است. ایران در این دوره از رقابت‌ها در واترپلو حضور ندارد و در شنا هم یک نماینده خواهد داشت. 

مرکز ورزش‌های آبی ماریا لنک (Maria Lenk)

ماریا لنک

این مرکز آبی که برای مسابقات پن آمریکن در سال ۲۰۰۷ ساخته شده بود، برای المپیک ریو بازسازی و تعمیر شده است. این مرکز قرار است که میزبان بازی‌های رشته‌های واتر پلو (مرحله گروهی)، شیرجه و شنای موزون باشد. 

ورزشگاه میزبان مسابقات والیبال

ورزشگاه Maracanãzinho

ورزشگاه

ورزشگاه Maracanãzinho

 خانه معنوی والیبال در برزیل، در واقع کاملا طبیعی بود که این سالن برای برگزاری مسابقات والیبال در نظر گرفته شود زیرا اغلب برای مسابقات والیبال از آن استفاده می شود. این استادیوم سرپوشیده که برای مسابقات والیبال المپیک در نظرگرفته شده است در سال ۲۰۰۷و برای مسابقات پن آمریکن بازسازی شد. این سالن دارای یک زمین تمرین است که مرمت شده است و یک زمین موقت دیگر است که برای المپیک اضافه شده است. تیم ملی والیبال ایران نیز در این دوره رقابت‌ها حضور خواهد داشت. ظرفیت این سالن ۱۱۸۰۰ نفر است و در سال ۱۹۵۴ افتتاح شده است.

مطالب مرتبط:

منبع wikipedia rio2016

دیدگاه