سفر ۳ روزه به کلمبو؛ شهر زیبای اقیانوس هند در سریلانکا

عادله حقیقت حسینی
عادله حقیقت حسینی پنجشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
سفر ۳ روزه به کلمبو؛ شهر زیبای اقیانوس هند در سریلانکا

کلمبو بزرگ‌ترین شهر سریلانکا، تلفیقی از بناهای مدرن، ساختمان‌های تاریخی استعماری و طبیعت بکر است. با تنظیم برنامه‌ سفر به این شهر می‌توان از دیدنی‌های بی‌نظیر آن در زمانی بهینه بهره برد.

کلمبو یکی از مقصدهای گردشگری و از مهم‌ترین شهر‌های سریلانکا است. البته شاید به‌اندازه‌ی بسیاری از شهرهای ساحلی دیگر دنیا، زرق‌و‌برق نداشته باشد، ولی بدون شک ارزش سفر کردن را دارد و خاطرات شیرینی را برای ماجراجویان خود به‌همراه دارد. ساختمان‌های قدیمی به‌جامانده از دوران استعمار، گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ کلمبو را به نمایش می‌گذارند. در بازارهای محلی در محله‌های قدیمی می‌توانید سبک زندگی بومی اهالی را تماشا کنید و در رستوران‌ها و کافه‌های جذاب آن می‌توانید با انواع غذاهای محلی و غذاهایی که از کشورهای مختلف به این سرزمین رسیده است، بچشید.

برنامه سفر کلمبو

در ادامه، برنامه سفر سه روزه به کلمبو ارائه خواهد شد که در آن تلاش شده است، علاوه بر ذکر دیدنی‌ها و جاذبه‌های مشهور و موردعلاقه گردشگران، عوامل موثر دیگری نظیر زمان بازدید، بعد سفر و سهولت در حمل و نقل در بهترین حالت ممکن لحاظ شود. بدیهی است این برنامه سفر از جانب کجارو تعیین شده است و طبیعتا گردشگران می‌توانند با توجه به زمانبندی خود و برنامه‌ای که دارند، نوعی دیگر برنامه‌ریزی کنند؛ دوستان کجارویی عزیز در این برنامه سفر و برای گشت‌وگذار در این منطقه زیبا و رویایی، با ما همراه باشید.

برای سفر برنامه‌ریزی شده به سریلانکا با تور سریلانکا، می‌توانید با مشاهده آفرهای مختلف از آژانس‌های مسافرتی معتبر و خرید پکیج مورد نظر، ارزان‌ترین سفر خود را به این کشور تجربه کنید.

روز اول | روز دوم | روز سوم

روز اول

روز اول را با دیدن معبدی فوق‌العاده و دیدنی در این شهر شروع می‌کنیم و سپس به یکی از پارک‌های معروف این شهر سر خواهیم زد.

معبد بودایی گانگارامایا (Gangaramaya Buddhist Temple)

معبد بودایی گانگارامایا (Gangaramaya Buddhist Temple)

 • آدرس: 61 Sri Jinarathana Rd, Colombo 00200, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۸ شب
 • مدت بازدید: ۲ ساعت

معبد گانگارامیا یکی از معابد بودایی شهر کلمبو است که از مهم‌ترین مکان عبادت بوداییان در سریلانکا قلمداد می‌شود. معماری این معبد فوق‌العاده است و معماری چینی، هندی و تایلندی در معماری آن دیده می‌شود که از یک موزه و یک کتابخانه تشکیل شده است. در این موزه معبد، برخی عتیقه‌جات و اشیای گران‌بها نگهداری می‌شوند. یکی از زیباترین مراسمی که ماهیانه در این معبد برگزار می‌شود، «پویا» به معنای ماه کامل است و در آن علاوه بر اجرای مراسم آیینی و گرامیداشت بودا مراسم و جشن‌هایی پرهیجان دیگری برگزار می‌شود، در این روز خرید و فروش گوشت و مشروبات الکی قدغن است!

پارک ویهاراماهادوی (Viharamahadevi Park)

پارک ویهاراماهادوی (Viharamahadevi Park)

 • آدرس: Colombo, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز
 • مدت بازدید: ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۶ دقیقه با ماشین

پارک ویهاراماهادوی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پارک کلمبو است که در کنار موزه ملی شهر قرار گرفته و قدمت زیادی دارد. این پارک که به‌عنوان «باغ دارچین» نیز شناخته می‌شود، در گذشته که سریلانکا مستعمره انگلستان بوده است، این پارک ویکتوریا نامیده می‌شده است. در این پارک باغ‌وحش دیدنی کوچک و یک مجسمه بودای بزرگ قرار گرفته است.

پیشنهاد ناهار

آشپزی سریلانکا همیشه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این مقصد گردشگری برای گردشگران بوده است. در اینجا غذاهایی را پیدا می‌کنید که تلفیقی از غذاهای پرتغالی، هلندی، مالزیایی، هندی و بومی هستند و عطر و طعم وسوسه‌انگیزی دارند. غذاهای دریایی، ادویه‌جات و نارگیل نقش مهمی در غذاهای این سرزمین ایفا می‌کنند. بنابراین رستوران‌های پیشنهادی ما رستوران‌هایی هستند که در این شهر بهترین هستند و در نزدیکی جاذبه‌ها قرار دارند یا با طی کردن مسیری کوتاه دسترسی به آن‌ها راحت است.

رستوران Chutneys

رستوران Chutneys

بهترین غذاهای جنوب هند را می‌توانید در این رستوران نوش جان کنید. این رستوران یکی از بهترین رستوران‌های سریلانکا برای تجربه‌ی تنوعی بی‌نظیر در عطرها و طعم‌ها است. غذاهایی از سراسر ایالت‌های جنوبی هند در این رستوران سرو می‌شود و البته غذاهای گیاهی از هر ایالت در منوی رستوران دیده می‌شود. تنوع غذایی این ایالت‌ها را می‌توانید به وضوح در منوی رستوران مشاهده کنید. کمتر از ۲۰ دقیقه با ماشین از جاذبه قبلی می‌توانید به این رستوران برسید.

رستوران Nuga Gama

رستوران Nuga Gama

برای تجربه‌ی فرهنگ روستایی در سریلانکا، لازم نیست زیاد از شهر کلمبو دور شوید. رستوران Nuga Gama یا دهکده‌ی Banyan یک رستوران سنتی فوق‌العاده در قلب کلمبو است که در آن می‌توانید حال و هوای زندگی روستایی را تجربه کنید. یک درخت بزرگ ۲۰۰ ساله، کلبه‌های چوبی روستایی و کارکنانی که لباس محلی پوشیده‌اند، از جذابیت‌های این مجموعه برای گردشگران و حتی برای اهالی شهر است. این مجموعه از چند قسمت تشکیل شده است؛ فضای غذاخوری، آشپزخانه‌ی اوپن، سوپرمارکت محلی و بخشی برای استراحت مسافران. یک مزرعه هم دارد که با وجود حیوانات اهلی مثل مرغ و گاو، کاملا حال و هوای مزارع روستایی را زنده می‌کند. آشپزی این رستوران، آشپزی سنتی سریلانکایی است.

موزه ملی کلمبو (National Museum of Colombo)

موزه ملی کلمبو (National Museum of Colombo)

 • آدرس: Sir Marcus Fernando Mawatha, Colombo 00700, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر
 • مدت بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۰ دقیقه با ماشین

موزه ملی کلمبو، بزرگ‌ترین موزه کشور سریلانکا است که در ساختمان عمارت استعماری بریتانیا قرار دارد و از قرن نوزدهم میلادی به‌جای مانده است. در این موزه می‌توانید از عتیقه‌جات، مجسمه‌ها، نسخه‌های خطی، نقاشی‌ها، لباس شاهانه یا فاخر سلطنتی، سفال، مبلمان آنتیک، کنده‌کاری، ماسک و ظروف باستانی دیدن کنید.

روز دوم

موزه هلندی کلمبو (Colombo Dutch Museum)

موزه هلندی کلمبو (Colombo Dutch Museum)

 • آدرس: Prince Street, Colombo 01100, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر
 • مدت بازدید: ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه

موزه هلندی کلمبو، در ابتدا خانه فرمانداری هلند بوده است و قدمت بنای اصلی آن به قرن هفدهم میلادی می‌رسد. ساختمان این موزه در طی گذشت سال‌ها برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار گرفته و قبل از تغییر کاربری به موزه، یک بیمارستان، پرورشگاه، ایستگاه پلیس، اداره پست و محل اقامت بوده است. در این موزه می‌توانید مجموعه‌ای از آثار صد و پنجاه سال سلطه هلند در قرن شانزده و هفده میلادی در سریلانکا را تماشا کنید.

بازار پیتا (Pettah Bazaar)

بازار پیتا (Pettah Bazaar)

 • آدرس: Colombo, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز
 • مدت بازدید: ۲ ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۳ دقیقه با ماشین

بازار پیتا یکی از اماکن دیدنی کلمبو است که در منطقه پیتا قرار دارد. ورودی این بازار دیدنی در یک بنای تاریخی بلند در مرکز یک میدان که به برج ساعت خان (Khan Square) مشهور است، قرار گرفته است. در این بازار هم می‌توانید به خرید بروید و هم از دیدن جاذبه‌هایی چون معابد هندوها، بوداییان، خانه‌های اشرافی، موزه کلمبو، مراکز تجاری و مرکز هنرهای فولکلور دیدن کنید.

دریاچه بیرا (Beira Lake)

Beira Lake

 • آدرس: 02 Colombo, Colombo 01200, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز
 • مدت بازدید: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۹ دقیقه با ماشین

در سفر به کلمبو بازدید از دریاچه بیرا را به هیچ عنوان از دست ندهید. این دریاچه زیبا دقیقا در مرکز شهر کلمبو قرار گرفته است و روزانه گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند. اطراف این دریاچه را ساختمان‌های بلند و مراکز تجاری زیادی احاطه کرده‌اند.

مقاله های مرتبط:

پیشنهاد ناهار

رستوران Nihonbashi

رستوران Nihonbashi

این رستوران جزو ۴۰ رستوران برتر آسیا است. سرآشپز سریلانکایی ژاپنی این رستوران Dharshan Munidasa، عطر و طعم غذاهای ژاپنی را به پایتخت سریلانکا آورده است. دکوراسیون رستوران، آرامش باغ‌های ژاپنی را به‌خاطر می‌آورد. آشپزی این رستوران بسیار ساده و در عین حال باکیفیت است. از بهترین مواد غذایی برای تهیه‌ی سوشی و ساشیمی استفاده می‌شود و غذاها با خلاقیت فراوان و با تزییناتی که بیشتر شبیه یک اثر هنری است برای مهمانان سرو می‌شوند. هر غذایی که از منوی رستوران سفارش دهید، با نهایت دقت و خلاقیت تهیه می‌شود و ناامیدتان نمی‌کند. تنها با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به این رستوران از جاذبه قبلی دسترسی داشته باشید.

رستوران کاری لیف (Curry Leaf)

رستوران کاری لیف (Curry Leaf)

این رستوران یکی از خاص‌ترین رستوران‌های سریلانکا است که بهترین غذاهای محلی را سرو می‌کند. اگر عاشق غذاهای محلی هستید، برای انتخاب این رستوران شک نکنید و بهترین و باکیفیت‌ترین غذاها را در دکوراسیونی جذاب نوش جان کنید. شما اگر به این رستوران مراجعه کنید، برای دیدن جاذبه بعدی کمتر از ۵ دقیقه با ماشین در راه خواهید بود و جاذبه بعدی در نزدیکی شما قرار دارد.

پارک گال فیس گرین (Galle Face Green)

پارک گال فیس گرین (Galle Face Green)

 • آدرس: 56 Colombo - Galle Main Rd, Colombo, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۹:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب
 • مدت بازدید: ۳ ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۰ دقیقه با ماشین

پارک ساحلی گال‌فیس‌گرین در قلب تجاری در شهر کلمبو قرار گرفته است و به‌عنوان مکانی برای برگزاری مسابقات استفاده می‌شود. در این پارک علاوه بر تماشای مسابقات، می‌توانید از دیدن طلوع و غروب اقیانوس هند لذت ببرید. این گردشگاه از دوران استعمار بریتانیا در کلمبو بر جای مانده و در سال ۱۸۵۹ میلادی ساخته شده است و در آن مسابقات اسب‌دوانی نیز برگزار می‌شود. در حال حاضر این گردشگاه به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز تفریحی کولومبو به حساب می‌آید.

روز سوم

معبد کلانیا راجا ماها ویهارا (Kelaniya Raja Maha Vihara Temple)

معبد کلانیا راجا ماها ویهارا (Kelaniya Raja Maha Vihara Temple)

 • آدرس: Kelaniya Colombo Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر
 • مدت بازدید: ۳ ساعت

معبد کلانیا راجا ماها ویهارا در هفت کیلومتری شهر کلمبو قرار گرفته و برای بوداییان بسیار مقدس است. در این معبد دوهزار ساله می‌توانید مجموعه‌ای از مجسمه‌های بودایی، آثار هنری و نقاشی‌های برجسته و شگفت‌آور را مشاهده کنید. گفته می‌شود ۲۰۰۰ سال پیش بودا در این مکان به تعلیمات مذهبی می‌پرداخته است. این مجموعه که در یک منطقه مقدس حدود ده هکتار واقع شده، شاهدی است بر سنت بودایی در کشور سریلانکا.

باغ وحش دهیوالا (Dehiwala Zoo)

باغ وحش دهیوالا (Dehiwala Zoo)

 • آدرس: 120 Quarry Rd, Dehiwala-Mount Lavinia, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر
 • مدت بازدید: ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۳ دقیقه با ماشین

باغ‌وحش‌ها همیشه یکی از جذاب‌ترین و شگفت‌انگیزترین نقاط سفر، برای کودکان هستند. اگر با خود کودکی همراه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما در سفر خود به کلمبو سری به باغ‌وحش دهیوالا بزنید. باغ‌وحش دهیوالا یکی از مناطق حفاظت‌شده حیوانات در کلمبو است که در آن نزدیک به سه هزار حیوان مختلف در گونه‌های متنوع وجود دارند.

پیشنهاد ناهار

رستوران سی‌فود کاو (Seafood Cove)

رستوران سی‌فود کاو (Seafood Cove)

غذاهای دریایی در سریلانکا جزو محبوب‌ترین غذاها هستند و این جزیره به‌خاطر قرار گرفتن در اقیانوس هند، از این فرصت فوق‌العاده برای طبخ بهترین غذاهای دریایی استفاده کرده است. یکی از بهترین نمونه‌های رستوران‌های غذای دریایی، رستوران سی‌فود کاو است که در دکوراسیونی سنتی در کنار ساحل قرار دارد. منوی رستوران دائما تغییر می‌کند و با توجه به صید روز، تنظیم می‌شود. سرآشپزان ماهر رستوران، تنوع بی‌نظیری از غذاهای دریایی را تهیه می‌کنند و با آن‌ها از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. تنها با ۱۰ دقیقه طی کردن مسیر از جاذبه قبلی به این رستوران خواهید رسید و در کمتر از ۸ دقیقه به ساحل مونت لاوینا دسترسی خواهید داشت.

رستوران بیچ وادیا (Beach Wadiya)

رستوران بیچ وادیا (Beach Wadiya)

یکی دیگر از رستوران‌های ساحلی کلمبو که غذاهای دریایی سرو می‌کند، همین رستوران است. این رستوران در سراسر این کشور به‌خاطر غذاهای دریایی لذیذ و متنوعش شهرت دارد. سبک خاص آشپزی در این رستوران در کنار دکوراسیون جذاب باعث شده که مهمانان سرشناسی داشته باشد، حتی اعضای خانواده‌ی سلطنتی بریتانیا هم سر میزهای این رستوران شام خورده‌اند. علاوه بر غذاهای دریایی، بهترین غذاهای کلاسیک سریلانکایی را می‌توانید در این رستوران نوش جان کنید و از فضای آرام و دکوراسیون زیبای آن لذت ببرید. تنها با ۱۰ دقیقه رانندگی به این رستوران خواهید رسید.

ساحل مونت لاوینیا (Mount Lavinia Beach)

ساحل مونت لاوینیا (Mount Lavinia Beach)

 • آدرس: Colombo, Sri Lanka
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز
 • مدت بازدید: ۳ ساعت
 • فاصله از جاذبه قبلی: ۱۳ دقیقه با ماشین

ساحل مونت لاوینیا یکی از پرطرفدارترین نقاط و تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی کلمبو است که نزدیک شهر واقع شده است. شنا و آفتاب گرفتن در این ساحل بسیار لذت‌بخش و مهیج است. بعد از شنا می‌توانید به دیدن رستوران‌ها، باشگاه‌ها، کافه‌ها و مغازه‌های متعدد این ساحل بروید.

برنامه سفر کلمبو

پس از سفری ۳ روزه در کلمبو به انتهای سفر خود می‌رسیم. خاطر نشان می‌شویم که در ساعات آزاد و شب‌ها می‌توان به مراکز خرید برویم و از تفریحاتی که در داخل شهر وجود دارد، بهره ببریم. کلمبو دیدنی‌های بسیار و برنامه‌های موسیقی و شبانگاهی متعددی دارد که حتی شرکت کردن در آن‌ها نیز هیجان‌انگیز است. این تنها یک برنامه پیشنهادی سفر است و شما می‌توانید با توجه به علایق خود و تعداد روزهایی که در این شهر اقامت دارید، برنامه سفر دیگری برای خود تنظیم کنید. اگر به این شهر رویایی سفر کردید تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه