زندگی در گرگان چگونه است؟

مرتضی گودرزی
مرتضی گودرزی دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
زندگی در گرگان چگونه است؟

گرگان مرکز استان گلستان و یکی از شهرهای محبوب گردشگرگذیر در شمال کشور محسوب می‌شود که منطقه‌ای خوش‌آب‌و‌هوا برای زندگی است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ به‌روزرسانی شده است.

گرگان یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز استان گلستان است. گرگان شهری توریستی و در فصل‌های از سال به یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور تبدیل می‌شود و بسیاری از مردم به خاطر طبیعت بی‌نظیر گرگان، این شهر را به‌ عنوان مقصد زندگی خود انتخاب می‌کنند. اگر شما نیز مایل به زندگی در گرگان هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این شهر آشنا شوید.

آنچه باید درباره زندگی در گرگان بدانید:

گرگان کجاست؟

گرگان

منبع عکس: ناشناس

شهر گُرگان مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان در شمال کشور ایران قرار دارد. استان گلستان از نظر جغرافیایی بین ۵۳ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۵۶ درجه و ۲۲ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۸ دقیقه عرض شمالی در محدوده منطقه معتدله شمالی در شمال کشور واقع شده است. این استان از شمال به کشور ترکمنستان، از شرق به استان خراسان. از غرب به دریای خزر و استان مازندران و از جنوب به استان سمنان محدود می‌شود.

شاهوار با بلندی ۳,۳۲۰ متر از سطح دریا که بلندترین قله استان است، در جنوب غربی استان جای دارد. در پایه این بلندی‌ها، به‌ ویژه در جنوب و شرق استان، کوهپایه‌هایی از رسوب‌های دانه‌ریز و دانه درشت دیده می‌شود که سفره‌های آب زیرزمینی فراوانی را در خود دارند و به‌صورت چاه و قنات از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود. بخش بسیاری از پهنه استان گلستان به‌صورت جلگه است.

گرگان

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

تاریخچه گرگان

گلستان نام جدید سرزمین تاریخی است که در طول تاریخ و تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام (جرجان) و از اسفند ۱۳۱۶ گرگان نامیده شده است. این استان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود؛ اما در آن سال به‌صورت استانی مستقل درآمد و شهرستان گرگان به‌عنوان مرکز آن برگزیده شد. بیشتر شهرهای کنونی استان از دیرینگی چندانی برخوردار نیستند و از بزرگ شدن روستاها به وجود آمده‌اند و به عبارتی روستا شهر به شمار می‌آیند. شماری از قزاق‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۱ از شوروی به ایران مهاجرت کرده و در شهرهای گنبد، بندرترکمن و گرگان مستقر شدند و در هر سه شهر محل سکونت آن‌ها قزاق محله نام گرفت. بعضی از قزاق‌های استان گلستان هنگام تشکیل کشور قزاقستان، در دهه ۱۳۷۰ به آن کشور بازگشته‌اند.

گرگان کنونی تا سال ۱۳۱۶ «اَستَرآباد» یا «اَستراباد» نام داشت. گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشته و اینک ویرانه‌های آن در حوالی امامزاده یحیی بن زید قرار دارد. نام گرگان برگرفته از (جرجان) و گرگان قدیم از سال ۱۳۱۱ برای استرآباد استفاده شد.

شهر گرگان و منطقه پیرامونش که از نیمه سال ۱۳۷۶ خورشیدی به‌صورت رسمی به استان گلستان موسوم شده از یکم دی ماه ۱۳۱۱ خورشیدی تاکنون به نام گرگان و دشت شهرت داشته است.

اقلیم و آب‌وهوای گرگان

به‌طور کلی استان گلستان در بیشتر قسمت‌ها دارای آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای است؛ ولی قسمت‌های جلگه‌ای و اراضی پست گرگان به‌لحاظ مجاورت با صحرای ترکمنستان، دوری از دریا و کاهش ارتفاعات، آب‌وهوای نیمه بیابانی و گرم دارد.

با توجه به نحوه قرار گرفتن رشته کوه‌های البرز و جلگه‌های سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر و نیز با توجه به تاثیر عرض و ارتفاع جغرافیایی، دوری و نزدیکی به دریا، وجود بیابان‌های جنوبی ترکمنستان، وزش بادهای محلی و پوشش متراکم جنگلی، استان گلستان از نظر اقلیمی به سه بخش آب‌وهوای معتدل گرم و بارانی با زمستانی ملایم در حدفاصل بین قره سو و کوهستان، آب‌وهوای صحرایی گرم در ناحیه اترک و گرگان رود و آب‌وهوای بیابانی گرم و خشک با بارندگی کم در ناحیه کوچکی از شمال منطقه گرگان تقسیم می‌شود.

گرگان

عکس‌ از وب‌سایت همشهری آنلاین

از آنجا که رطوبت و بارندگی بخش‌های شمالی ایران، از غرب به شرق، کاهش می‌یابد، بارندگی گرگان و پیرامون آن بسیار کمتر از مازندران و گیلان است، چنان که در شرق استان، هوا خشک‌تر از دشت‌های میانی است. ضمن آنکه در مسیر شمال به جنوب نیز، متناسب با افزایش ارتفاع، تغییرات بسیاری در آب‌وهوا و ریزش باران و برف مشاهده می‌شود.

هرچه به مناطق کوهستانی نزدیک‌تر شویم، دمای هوا کاهش می‌یابد. در ارتفاعات درازنو، جهان‌نما و پلاش (در جنوب شهرستان کردکوی)، زمستان‌ها سرد و طولانی است و ارتفاع برف در برخی از سال‌ها به سه تا پنج متر می‌رسد. سردترین ماه‌های سال، دی و بهمن و متوسط روزهای یخبندان منطقه، ۱۸ روز در سال و گرم‌ترین ماه‌های سال، تیر و مرداد است. حداقل درجه حرارت مطلق، معادل ۱۲٫۶ درجه سانتی‌گراد است.

جمعیت، دین و زبان مردم گرگان

گرگان تنها شهر استان گلستان است که بیش از ۲۰۰,۰۰۰ نفر جمعیت دارد

جمعیت استان گلستان بر اساس بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۱٬۶۱۷٬۰۸۷ نفر است که از این تعداد ۷۳,۲۶۹۹ نفر شهرنشین و ۸۹۴,۵۳۹ نفر روستانشین هستند. در استان، تنها دو شهر گرگان (۲۷۴٬۴۳۸) و گنبد کاووس (۱۲۹٬۱۶۷) دارای جمعیتی بیش از صد هزار نفر هستند.

اقوام متعددی در این استان زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها می‌شوند. اکثریت جمعیت شهر گرگان مردم پارسی‌زبان هستند گرگانی‌ها، سادات استرآبادی، مازنی‌ها، بلوچ‌ها، سیستانی‌ها، آذری‌ها، شماری از ترکمن‌ها، گروه کوچکی از مهاجرین قزاق و مهاجرانی از دیگر استان‌های کشور همچون سمنان، خراسان و از مردمان ساکن این شهر هستند. شماری از ترکمن‌ها در دهه‌های اخیر به شهر گرگان مهاجرت کرده‌اند که جمعیت ترکمن‌ها در شهرستان گرگان و بخش‌های مختلف پیرامون در سال ۱۳۸۳ برابر با ۲,۵۱۹ نفر بوده است.

ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند، سنی‌ مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند. اهل تشیع را تمامی گروه‌های فارسی زبان، ترک (آذری و قزلباش) و… و اهل تسنن را نیز گروه‌های ترکمن، قزاق و بلوچ تشکیل می‌دهند. مسیحیان، بهاییان و صوفیان گنابادی از اقلیت‌های کوچک مذهبی استان هستند.

فارس‌ها به دو دسته بومی و مهاجر تقسیم می‌شوند. فارس‌های بومی بیشتر به گویش‌های گرگانی، کتولی و مازندرانی تکلم می‌کنند. مهاجرین به استان نیز بیشتر سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی هستند. فارسی‌ زبان‌ها بیشتر در مرکز و جنوب استان و مازندرانی‌ها در روستاهای نیمه غربی استان سکونت دارند. آذری‌ها در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌های استان گلستان نیز بیشتر در گرگان سکونت دارند.

فرودگاه گرگان

گرگان

منبع عکس: ناشناس

فرودگاه گرگان در حال حاضر در مسیرهای تهران، مشهد و زاهدان به‌ صورت روزانه و هفتگی پرواز دارد. همچنین به‌ صورت مستمر در طول سال میزبان پروازهای حج تمتع و عمره است.

مقصدهای پروازی فرودگاه گرگان

 • فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌ المللی زاهدان (ایران‌ایر)
 • فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌ المللی زاهدان (هواپیمایی آسمان)    
 • فرودگاه آقتائو (بک ایر)
 • فرودگاه زاهدان (هواپیمایی قشم)  

اقتصاد گرگان

گرگان

عکس‌ از وب‌سایت تجارت‌نیوز

عمده واحدهای صنعتی بزرگ منطقه گرگان، در پیش از انقلاب و در راستای کشاورزی و منابع و مواد اولیه، احداث و پایه گذاری شده‌اند؛ از جمله، واحدهای بزرگی چون کشت و صنعت گل چشمه، کشت و صنعت گرگان، صنعت چوب شمال، تخته شهید باهنر، نئوپان شموشک؛ همچنین ۲۵ واحد پنبه پاک کنی بزرگ و ۲۸ واحد آردسازی.

واحدهای تولیدی استان گلستان از نظر توسعه صنعتی و ایجاد ارزش افزوده& رتبه ۱۹ کشور را دارند

از نظر توسعه صنعتی و ایجاد ارزش افزوده صنعتی در واحدهای تولیدی استان گلستان، دارای رتبه ۱۹ کشوری است؛ همچنین بر اساس بررسی به عمل آمده از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، این استان از نظر برخورداری از منابع و امکانات نسبت به سایر استان‌ها، دارای رتبه ۱۳ است.

پس از تشکیل استان گلستان، واحدهای صنعتی بزرگی، چون: روغن کشی پنبه نظام آباد، روغن کشی شرکت یگانه خزر، شرکت کامنوش، شرکت گلستان عصاره، شرکت شیما فیلم، شرکت پاستوریزه کردکوی، طرح تولید شرکت پیام سکنی، شرکت کشت و صنعت سویا…. به بهره‌برداری رسیده یا در حال بهره‌برداری است. در حال حاضر تعداد ۱۹ معدن فعال در استان وجود دارد. از جمله معادن زغال‌سنگ گنبد، معادن سنگ لاشه آهکی. در سال ۸۱ حدود ۲۱۲۱۶۳ تن ماده معدنی از این معادن استخراج و به بازار مصرف عرضه شده است. مواد معدنی استخراجی شامل زغال‌سنگ، صدف کوهی، سنگ لاشه آهکی و سنگ نسوز است. تعداد نیروهای شاغل در بخش معدن به ۱۳۸۷ نفر می‌رسد.

گرگان

عکس‌ از وب‌سایت تجارت‌نیوز

در استان گلستان، ۴۳۳ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری، با سرمایه‌گذاری ثابت ۴۶۷,۲۰۱ میلیون ریال و ایجاد اشتغال ۹۷۸۲ نفر که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها با اشتغال زایی کمتر از ۵۰ نفر جز‍و صنایع کوچک است، وجود دارند. حدود ۴۰ درصد واحدهای صنعتی استان، شامل واحدهای تولیدی محصولات غذایی، آشامیدنی و فرآورده‌های حاصل از محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و منابع طبیعی ست؛ به عبارت دیگر بیشترین سرمایه‌گذاری صورت گرفته در بخش صنعت استان، صنایع تبدیلی و کشاورزی است. اجرای این سیاست توسعه صنعت وابسته و پیوسته با کشاورزی، باعث رونق کشاورزی شده است

هزینه مسکن در گرگان

قیمت ملک مسکونی در گرگان تحت‌تاثیر بازار سراسری مسکن قرار دارد و در حال حاضر نوسان‌های بسیاری را تجربه می‌کند. با این وجود، گرگان یکی از مناسب‌ترین مراکز استان برای تهیه مسکن محسوب می‌شود و به رغم سیر صعودی قیمت‌ها، هنوز با شهرهایی چون تهران اختلاف زیادی دارد.

بنا بر داده‌های مسکن در سال ۱۴۰۰، در حال حاضر محله‌های بروجردی، دخانیات و فرهنگ شهر با میانگین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان به‌ازای هر متر، از جمله گران‌ترین محله‌های گرگان محسوب می‌شوند. محله مطهری جنوبی و ولیعصر نیز با میانگین پنج تا هشت میلیون به‌ازای هر متر، از جمله ارزان‌ترین محله‌های گرگان هستند.

دانشگاه‌های گرگان

دانشگاه

منبع عکس: ناشناس

اگرچه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آزاد در گرگان از جمله بهترین‌ها در کشور محسوب نمی‌شوند، در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در راستای تولید علم در این مراکز انجام شده است که در جایگاه خود قابل ارزیابی است. دانشگاه‌های گرگان موارد زیر را شامل می‌شود:

 • دانشگاه علوم پزشکی گلستان
 • دانشگاه علوم و تحقیقات گلستان
 • دانشگاه آزاد اسلامی گرگان
 • دانشکده دختران مائده گرگان
 • دانشکده پسران فنی شهید چمران
 • دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

بیمارستان‌های گرگان

موضوع بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گرگان یکی از مباحث چالش‌برانگیز در سال‌های اخیر بوده است که لزوم توجه به آن احساس می‌شود؛ گرچه بودجه‌های قابل‌تاملی برای افزایش تعداد، توسعه و بهبود این بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده است. مراکز درمانی و بیمارستان‌های گرگان عبارت‌اند از:

 • بیمارستان پارسیان
 • بیمارستان و زایشگاه فلسفی
 • بیمارستان دکتر موسوی
 • بیمارستان مسعود

جاهای دیدنی‌ گرگان

آبشار رنگو

آبشار گرگان

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

آبشار رنگو که بستری نیم‌دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود هفت متر ارتفاع دارد. آبشار رنگو در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی گرگان محسوب می‌شود.

آبشارهای لُوه

در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و در جنوب روستای لوه در شهر گالیکش شهرستان مینودشت، مجموعه آبشارهایی به همین نام واقع شده است. 

میل گنبد

میل

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

 میل گنبد بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان با داشتن اقلیم‌های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم‌اندازها و مناظر متبوع طبیعی از جمله جاذبه‌های گردشگری استان گلستان محسوب می‌شود. پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است.

پارک جنگلی کردکوی

کردکوی

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

از ویژگی‌های آن داشتن آب‌وهوای مناسب و نسبتا خنک در تابستان و همچنین وجود رودخانه پلنگ پا است. این پارک در چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار است. 

دیوار دفاعی گرگان

دیوار دفاعی گرگان سومین دیوار طولانی جهان است

دیوار دفاعی گرگان، طولانی‌ترین اثر معماری ایران باستان محسوب می‌شود و پس از دیوار چین (۶۰۰۰ کیلومتر) و دیوار سمیز آلمان (۵۴۸ کیلومتر)، سومین دیوار طولانی جهان به شمار می‌رود. دیوار بزرگ گرگان ۱۷۰۰ سال پیش در دوره ساسانی به طول ۲۰۰ کیلومتر در ۹۰ سال ساخته شده است. این دیوار از کنار دریای مازندران در ناحیه گمیشان تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله کشیده شده است. 

پارک جنگلی نهارخوران

ناهارخوران گرگان دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است و با داشتن آب‌وهوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج‌کنندگان داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. این پارک از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان بوده که در  چهار کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است.

مسجد جامع گرگان

مسجد

منبع عکس: ناشناس

بنای مسجد طرحی مربع مستطیلی دارد و وسعتی حدود ۱۶۰۰ متر مربع را در برمی‌گیرد. این مسجد در عصر سلجوقیان ساخته شده و دارای مناره‌های کروی است که روی آن کتیبه‌ای به خط کوفی قرار دارد. این مسجد در کنار بازار اصلی نعل‌بندان این شهر قرار دارد.

نظر شما درباره زندگی در گرگان چیست؟ آیا این شهر را برای مهاجرت خود انتخاب خواهید کرد؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان محترم کجارو در میان بگذارید.

منبع عکس کاور: ناشناس

پرسش‌های متداول

گرگان کجاست؟

شهر گُرگان مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان در شمال کشور ایران قرار دارد.

آب‌وهوای گرگان چگونه است؟

به‌طور کلی استان گلستان در بیشتر قسمت‌ها دارای آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای است؛ ولی قسمت‌های جلگه‌ای و اراضی پست گرگان به‌لحاظ مجاورت با صحرای ترکمنستان، دوری از دریا و کاهش ارتفاعات، آب‌وهوای نیمه بیابانی و گرم دارد.

جمعیت گرگان چقدر است؟

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمغیت گرگان ۲۷۴٬۴۳۸ نفر است.

دانشگاه‌های گرگان کدامند؟

دانشگاه علوم پزشکی گلستان، دانشگاه علوم و تحقیقات گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی گرگان، دانشکده دختران مائده گرگان، دانشکده پسران فنی شهید چمران، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان.

مطالب مرتبط:

دیدگاه