چرا ایران می تواند مقصد بعدی گردشگران برای اسکی باشد؟

زهره زرشکیان | سه شنبه, ۱۳ بهمن ۹۴ ساعت ۱۴:۳۰

با شروع فصل سرما و آغاز بارش‌های زمستانی، پیست‌های اسکی فعالیت خود را از سر می‌گیرند. طرفداران این ورزش پرهیجان نیز به‌دنبال مقصد اسکی مناسب خواهند بود. پیست‌های اسکی زیادی در ایران وجود دارند که تعدای از آن‌ها دارای استانداردهای جهانی هستند. علاوه بر آن، کوهنوردی در این فصل تجربه‌ای به‌ یاد ماندنی خواهد بود. کجارو را همراهی کنید تا نگاهی به مقصدهای اسکی و کوهنوردی زمستانی در ایران داشته باشیم.

 صف‌های تله‌کابین در مریبل تحمل‌ناپذیر شده است. پیست اسکی وایل بسیار گران است. در بعضی از پیست‌های اسکی قدیمی نیز، بارش برف کمتر و کمتر می‌شود. انتخاب مقصد اسکی می‌تواند غیرقابل‌اعتماد باشد. اما برای کسانی که خواهان هیجان زیاد، کوهپایه‌های بکر و قهوه‌ی خیلی گران هستند، پیشنهاد دیگری نیز وجود دارد. البته پیشنهادی غیرمعمول.

ایران.

گردشگران بریتانیایی، امریکایی و کانادایی باید تور رزرو کنند. این تورها معمولا شامل اقامت در یکی از هتل‌های دیزین است. گردشگران سایر کشورها می‌توانند از کلبه‌های موجود در منطقه استفاده کنند که در بین جوانان ایرانی محبوبیت خاصی دارد.

جزئیات این پیشنهاد چیست؟

برف فراوان و دست‌نخورده.

ناحیه‌ی کوهستانی وسیع و کوه آتشفشانی ۵.۶۰۰ متری.

ارتفاع تله‌کابین تا ۳.۶۰۰ متر، رستوران در ارتفاع ۳.۳۰۰ متری.

هزینه بالابر شروع از ۶۰ هزار تومان برای یک روز.

ایران چشم‌انداز وسیعی دارد و ورزش‌های زمستانی هنوز هم طرفداران بسیاری دارند. با وجود فصل اسکی طولانی و آب و هوای برفی قابل‌اعتماد، از میان ۵۰۰.۰۰۰ اسکی‌باز که سالانه به پیست‌های اسکی ایران مراجعه می‌کنند، تنها یک درصد آن‌ها از خارج از کشور هستند. در دهه‌های اخیر میان ایران و کشورهای غربی تنش‌هایی وجود داشته است. اما با امضای تفاهم هسته‌ای و رفع تحریم‌ها،‌ روابط رو به بهبود است.

اسکی‌بازی سرگرمی دیرینه‌ی طبقه‌ی متوسط در ایران است. تنها یک درصد از اسکی‌بازان از کشورهای خارجی هستند. فرصت بزرگی برای رشد صنعت گردشگری کشور فراهم است.

طبق آمار دولت ایران، تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۵، ۶.۶ درصد افزایش داشته است و پیست‌های اسکی در فاصله‌ی کمتر از ۸۰ کیلومتری فرودگاه تهران قرار دارند.

توچال نزدیک‌ترین پیست اسکی به تهران و کیفیت برف آن عالی است.

پیست بین‌المللی دیزین

در ارتفاعات ۲.۶۵۰ تا ۳.۶۰۰ متری و با بارش سالانه ۷ متر برف، دیزین شرایطی بسیار عالی دارد. فصل اسکی طولانی این پیست از اواسط آذر تا آردیبهشت ادامه دارد.

به فاصله‌ی دو ساعت رانندگی از تهران، پیست بین‌المللی دیزین قرار دارد. این پیست، محبوب‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین پیست اسکی است. پیست دیزین که در ارتفاع ۲.۶۵۰ متری کوه‌های البرز قرار گرفته است، در سال ۱۳۴۸ در زمان حکومت محمدرضا پهلوی ساخته شد. این پیست بخشی از طرحی تحقق‌نیافته برای اتصال تهران به دریای مازندران از طریق شبکه‌ی گسترده‌ای از بالابرهای اسکی بود.

دیزین محبوب‌ترین منطقه اسکی با حضور اسکی‌بازان خارجی است. بهترین امکاناتی که ایران ارائه می‌کند شامل ۴ تله‌کاین، ۳ تله‌سیژ و ۹ بالابر است.

بعضی از امکانات آن زمان همچنان وجود دارد: تله‌کابین و تله‌سیژها تقریبا قدیمی شده‌اند اما نسبت به سایر پیست‌های ایرانی گران‌تر هستند. تنها دو هتل در این پیست وجود دارد، با این حال کلبه (شاله) های مدرن زیادی هستند که می‌توانید اجاره کنید.

معمولا این نواحی در تعطیلات آخر هفته مملو از جمعیت هستند. اما به‌دلیل وجود کوهستان‌های وسیع در اطراف دیزین، ناحیه‌ی وسیعی برای سیاحت وجود دارد.

کریس آنتونی، اسکی‌باز افسانه‌ای، پیست‌های اسکی ایران را این‌گونه توصیف می‌کند:

ناحیه اسکی اروپایی که در ارتفاعات یخچال‌های طبیعی کوه‌های آلپ فرانسه قرار گرفته است.

او در هنگام ساخت فیلم اسکی Cold Fusion از دیزین بازدید کرده بود. آنتونی کیفیت برف دیزین در هوای سرد و خشک را مشابه برف رشته‌کوه راکی می‌داند.

نسرین اعتمادی، مدیرعامل Persian Voyages مجری تورهای ایران-انگلیس مستقر در انگلستان می‌گوید:

پیست‌های اسکی، فضایی کاملا متفاوت از خود تهران دارند. همچنین برای بانوان حضور سرپرست مرد ضروری است.

خطر ریزش بهمن

مسولان دیزین برای ایجاد بهمن‌های کنترل‌شده از دینامیت استفاده نمی‌کنند. بنابراین نواحی خارج از پیست کاملا باید بررسی شود. برای امنیت بیشتر از راهنماها کمک بگیرید.

پیست بین‌المللی دیزین برای امنیت کوهپایه‌ها از دینامیت استفاده نمی‌کند. با توجه به بارش سالانه هفت متر برف و دمای متغیر در طول زمستان، بعضی از مناطق مستعد ریزش بهمن هستند. حرکت با راهنما، اطمینان بیشتری از نظر امنیتی دارد.

کافی‌شاپ‌های زیادی اطراف پیست وجود دارند که بعد از اسکی می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. آدریان نورنبورگ، مجری تورهای اسکی سوئدی می‌گوید:

بسیاری از جوانان ایرانی در اطراف پیست‌ها ویلا اجاره می‌کنند و اوقات خوشی را در آنجا دارند. این افراد به‌شدت از گردشگران استقبال و پذیرایی می‌کنند.

بهشت کوهستانی دماوند

کوه دماوند، تصویر گرفته شده از فضا توسط ایستگاه فضایی بین المللی (عکس: واحد علوم زمین و دورسنجی، ناسا مرکز فضایی جانسون)

مسیرهای عالی یک چیز است، اما ایران برای خبره‌های اسکی ظرفیت‌های بیشتری دارد. بیشتر افراد محلی از دامنه‌های مشخص استفاده می‌کنند. در نتیجه بسیاری از مسیرها بکر و دست‌نخورده باقی می‌مانند. البته بهتر است برای جستجوی برف دست‌نخورده از راهنما کمک بگیرید.

مسیرهای بکر

پیست‌های اسکی در کوه‌های البرز در نزدیکی تهران معمولا بین روزهای دوشنبه و جمعه خلوت هستند.

طبق گفته اعتمادی، تعداد تورها در حال افزایش است. با سفر به کوهستان‌ها و ارتفاعات اطراف کوه دماوند - آتشفشان و بلندترین قله‌ی خاورمیانه - بهترین و مهیج‌ترین اسکیٍ خارج از پست در دنیا را تجربه خواهید کرد.

کوه البرز که در شمال تهران قرار گرفته است، سهم بزرگی از قله‌های بالای ۴۰۰۰ متر در ایران را شامل می‌شود. بلندترین قله در ارتفاع ۵.۶۰۰ متری، آتشفشان نیمه خاموش کوه دماوند است.

طبق اساطیر و افسانه‌های زردشتی،‌ اژدهایی در کوه دماوند زندانی شده است! بنابراین در سفرتان محتاط باشید! برای رسیدن به قله‌ی آتشفشان دماوند که با عنوان «نیمه خاموش» مشخص شده است، لازم است چند روز کوهنوردی کنید. در این مسیر سه ایستگاه کمپ قرار دارد که بلندترین آن‌ها در ارتفاع ۴.۲۵۰ متری است.

صعود سه روزه

آخرین تجربه‌ی خارج از مسیر اسکی در ایران، می‌تواند صعود به قله‌ی دماوند باشد. دماوند بلندترین قله‌ی آتشفشانی نیمه خاموش در خاورمیانه است. سفر به قله تقریبا سه روز طول می‌کشد.

نوردنبورگ که سفرهای دماوند را تنظیم می‌کند، می‌گوید:

تاثیرات ارتفاع پرمخاطره‌تر از صعود به قله است.

به گفته کریس آنتونی صعود به دماوند دشوار است و هوا هرچه به طرف قله پیش بروید، رقیق‌تر می‌شود و در بالاترین نقطه گوگردی است.

زمانی که به کوهستان‌های ایران می‌روید، می‌توانید انتظار بهترین شرایط برفی را داشته باشید: بافت زیرین به‌صورت برف شکری و لایه‌های بالایی با مقدار زیادی برف نرم پر شده است.

البته جایزه‌ی کسانی که به قله برسند، برف خامه‌ای خواهد بود که بهترین نوع برف در تمام رشته‌کوه‌های البرز است. پایین آمدن از قله تنها دو ساعت طول می‌کشد.

امکانات پیست توچال به‌خوبی دیزین نیست. با این وجود، ارتفاع ۳۸۵۰ متری توچال آن را در فهرست یکی از بلندترین نواحی اسکی در دنیا قرار می‌دهد.

پیست‌های اسکی ایران در حد استانداردهای جهانی هستند. مهمترین آن‌ها دیزین،‌ شمشک و توچال است که همه در ۸۰ کیلومتری تهران قرار دارند.

سفر با راهنمای باتجربه یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای کاوش در کوهستان‌های ایران است. هلی اسکینگ (اسکی در مناطق پوشیده از برف به کمک هلیکوپتر) هنوز در اینجا رایج نیست. بنابراین بهتر است فعالیت‌های خارج از پیست از طریق مسیرهای البرز انجام شود.

بسیاری از تورها پیشنهاد می‌کنند که تجهیزات اسکی خود را همراه داشته باشید، با این حال می‌توانید لوازم مورد نیازتان را کرایه کنید. کیفیت خدماتی که ارائه می‌شود و همچنین تجهیزات اسکی به سرعت رو به پیشرفت است.

منبع: CNN

مطالب مرتبط:

دیدگاه