با برترین موزه ‌های تفلیس آشنا شوید

حمیده کریمی
حمیده کریمی دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
با برترین موزه ‌های تفلیس آشنا شوید

تفلیس یک شهر توریستی است که جاذبه‌های فراوانی دارد. موزه‌های تفلیس یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های این شهر هستند که نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ به‌روزرسانی شده است.

تفلیس شهر زیبایی است که میزبان موزه‌های دیدنی و فراوان است. تنوع موزه‌های این شهر بسیار قابل‌توجه است و برای همه گردشگران با سلیقه‌های مختلف، یک موزه دارد. از موزه‌های فرهنگی و هنری گرفته تا موزه آلات موسیقی و ادبیات. هزینه ورودی موزه‌ها در تفلیس بسیار مقرون به‌صرفه و اندک است. البته درمجموع در گرجستان هزینه ورودی موزه‌ها نسبت به سایر شهرهای اروپایی کمتر است؛ حتی بعضی از آن‌ها رایگان هستند. به همین دلیل خیال‌تان راحت است که هرگز با دیدن قیمت بلیط‌ها شگفت‌زده نمی‌شوید.

تفلیس یکی از شهرهای دیدنی گرجستان و توریستی‌ترین شهر این کشور است. تور تفلیس یکی از تورهای پرطرفدار خارجی در بین ایرانیان است. در ادامه چند موزه مهم تفلیس، پایتخت گرجستان را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در کنار سایر جاهای دیدنی گرجستان، برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

موزه گرجستان

گردنبند طلایی باستانی در موزه گرجستان

موزه گرجستان شامل چند نمایشگاه دائمی است که مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین آن‌ها گنجینه باستانی شناسی است. این بخش از موزه آثاری قدیمی از زرگران را به نمایش گذاشته است که این آثار در جریان حفاری‌ها و اکتشافات باستان شناسی پیدا شده‌اند. مثلا از بین آثار این موزه می‌توان به زیورآلات گرجستانی متعلق به قرن سوم پیش از میلاد اشاره کرد.

موزه اشغال شوروی

دالان ها و ویترین های موزه اشغال شوروی در تفلیس

تالار نمایشگاهی اشغالی شوروی یا موزه شوروی، در موزه گرجستان قرار دارد و در واقع بخشی از این موزه است. این موزه از سال ۲۰۰۶ آثاری از ۷۰ سال قدرت شوروی در این کشور یعنی از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱ را به نمایش گذاشته است. در این موزه می‌توانید با شخصیت‌های انقلابی و مشهور گرجستان آشنا شوید افرادی که محکوم به مرگ شده بودند یا تبعید شده بودند. همچنین می‌توانید آثار و مستنداتی از دوران شوروی و آثار فرهنگی و سیاسی مربوط به دوران سرکوب را تماشا کنید.

موزه و خانه Elene Akhvlediani

موزه و خانه Elene Akhvlediani در سال ۱۹۷۶ پایه‌گذاری شده است. در این موزه آثار هنری گرافیکی، لباس، طرح‌های اولیه تئاتر، تصویرگری کتاب، آرشیو شخصی و عکس‌هایی از مشهورترین هنرمندان گرجستانی را مشاهده خواهید کرد. Elene Akhvlediani هنرمندی است که خانه خود را به موزه داد، جایی که در آن آثار قدیمی و سنت‌های غنی این سرزمین برای آیندگان، حفظ و نگهداری می‌شود.

موزه روباز قوم نگاری (Open Air Museum of Ethnography)

کلبه چوبی در موزه قوم نگاری از موزه های تفلیس

موزه روباز قوم نگاری در محله‌ای به نام Vake قرار دارد. در این موزه ۷۰ نمونه از ساختمان‌های سنتی گرجستانی در وسعتی بیش از ۶۵ هکتار به نمایش درآمده است. این موزه، یک موزه خاص و متفاوت است و در آن می‌توانید مناطق مختلف گرجستان و سنت‌های آن‌ها را در عرض دو ساعت ببینید و در مورد فرهنگ و معماری آن‌ها یاد بگیرید.

خانه و موزه Mose Toidze در بر گیرنده ۳۷۳ اثر از این هنرمند بزرگ گرجستانی است

خانه و موزه Mose Toidze

Mose Toidze یکی از هنرمندان مشهور گرجستان است. خانه موزه این هنرمند در سال ۱۹۸۶ توسط وزارت فرهنگ افتتاح شده است. در این موزه آثاری از او که شروع‌ کننده هنر مدرن گرجستان بود، به نمایش درآمده است. در این موزه می‌توانید ۳۷۳ اثر از آثار این هنرمند را در ژانرهای مختلف ببینید که شامل نقاشی و آثار گرافیکی است.

کاخ هنر (Art Palace)

کاخ هنر میزبان تعدادی از ارزشمندترین آثار هنری است که تاریخچه تئاتر، موسیقی، سینما، رقص و سایر هنرهای مدرن و قدیمی گرجستان را نشان می‌دهد. این موزه نمونه‌هایی از نقاشی‌های قرن هفدهمی، مینیاتورهای پارسی، آثار هنری هنرمندان قرن بیستم، مجموعه‌ای نامه‌های شخصی، آرشیوی از نویسنده‌ها و شخصیت‌های معروف و حتی دست‌نوشته‌هایی از آن‌ها را به نمایش گذاشته است.نمای برونی کاخ هنر از موزه های تفلیس

غیر از این آثار، لباس‌های مخصوص تئاتر، یادگاری‌های ارزشمند از هنرمندان، فیلم، ویدیو و صدا و مجموعه‌ای از آثار هنر دکوراتیو هم در این موزه دیده می‌شود.

موزه گیاه شناسی (Dendrology Museum)

این موزه به‌عنوان یک باغ سلطنتی در ابتدای قرن نوزدهم میلادی ساخته شد. این موزه در باغ گیاه شناسی تفلیس قرار دارد و مجموعه‌های ارزشمند و خاصی از گل‌ها و گیاهان مناطق مختلف گرجستان و سایر نقاط دنیا را نگهداری می‌کند. تصاویری از تاریخچه باغ گیاه شناسی تفلیس هم در این موزه دیده می‌شود.

موزه دولتی ابریشم (State Silk Museum)

فضای سبز و کلکاری محوطه موزه ابریشم از موزه های تفلیس

این موزه یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ابریشم در کل دنیا است. این موزه آثاری متنوع و چند ملیتی از بیش از ۶۳ کشور دنیا را نگهداری می‌کند. برخلاف دیگر موزه‌های ابریشم که فقط مجموعه‌هایی از محصولات ابریشمین را نشان می‌دهد، این موزه هرآنچه که به ابریشم و پرورش کرم ابریشم مربوط می‌شود، به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این، یک کتابخانه اختصاصی هم در موزه وجود دارد که قدمت بعضی از کتاب‌های نایاب آن به قرن هجدهم و نوزدهم برمی‌گردد. این کتاب‌ها به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، مجارستانی، رومانیایی، چینی، فارسی، ژاپنی و عربی منتشر شده‌اند.

نیکو پیروسمانی یکی از بزر‌گ‌ترین هنرمندان گرجستان است

موزه نیکو پیروسمانی (Niko Pirosmanashvili)

این موزه به نقاشی مشهور نیکو پیروسمانی اختصاص یافته است. در این موزه تعدادی از متعلقات شخصی و تعدادی کپی از آثار وی را مشاهده می‌کنید. آثار اصلی این هنرمند در موزه هنر تفلیس و خانه موزه میرزانی نگهداری می‌شوند. پیروسمانی یک نقاش خودآموخته گرجی است که بدوی گرا بوده و یک هنرمند نائیف به شمار می‌آید. او عمر خود را در فقر گذرانده و پس از مرگ، به شهرت جهانی رسیده است.

خانه موزه ذکریا پالیاشویلی (Zakaria Paliashvili House-Museum)

ذکریا پالیاشویلی آهنگساز معروف گرجی بود که در قرن نوزدهم و بیستم میلادی زندگی می‌کرد. خانه وی که به موزه تبدیل شده، زندگی هنری وی، تعدادی از وسایل شخصی، دست‌نوشته‌ها، تصاویر و آثاری از این هنرمند را به نمایش گذاشته است.

چاپخانه مخفی استالین (Stalin’s secret publishing house)

دستگاه چاپ قدیمی در چاپخانه استالین موزه های تفلیس

ژوزف استالین اصالتا گرجستانی و یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار قرن بیستم بود. او در زمان اقامتش در تفلیس، یک چاپخانه زیرزمینی و مخفی راه‌اندازی کرده بود و آثار مرتبط با تبلیغات انقلابی را منتشر می‌کرد و نقش مهمی در انقلاب سال ۱۹۱۷ روسیه داشت.

آن چیزی که در مورد این موزه بسیار جالب است، موقعیت قرارگیری آن است. این موزه زیر یک ساختمان مسکونی قرار دارد. تنها راه ورود به این چاپخانه از طریق دیواری است که ۱۷ متر زیر زمین قرار دارد. از آنجا یک تونل دیگر هم برای خروج در مواقع اضطراری وجود دارد. نظرات و تجربیات خود را در خصوص بازید از موزه‌های گرجستان با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه