آشنایی با فرهنگ کشور فرانسه

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰
آشنایی با فرهنگ کشور فرانسه

فرانسه که در غرب اروپا واقع شده، به خاطر میراث فرهنگی متمایزش در دنیا شناخته شده است. در این مقاله با حقایقی جالب و شگفت‌انگیز از فرهنگ فرانسه، هنر، ادبیات، آشپزی و مذهب در این مرز و بوم، آشنا می‌شویم. 

فرانسه، دومین کشور بزرگ اروپا، به فرهنگ غنی و متنوعش شهرت دارد و تور فرانسه گردشگران را به سمت خود می‌خواند. کانال مانش در شمال و دریای مدیترانه و خلیج بیسکای (Biscay) در جنوب این کشور واقع شده‌اند و از دیدنی های فرانسه محسوب می‌شوند. نقشه‌ی فرانسه، شبیه به یک شش‌ضلعی است که با کشورهای ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، آندورا و سوئیس همسایه است.

فرانسه

فرهنگ فرانسه، قرن‌های متمادی را در بر می‌گیرد. آنچه که ما امروز در فرانسه می‌بینیم ترکیبی از تمدن‌های کهن و گوناگون است؛ تمدن‌هایی نظیر تمدن یونان، روم و سلت‌ها. به علاوه، فرهنگ این کشور از سایر کشورهای همسایه و همچنین رویداد‌های تاریخی متعدد که در طول تاریخ این کشور روی داده‌اند، تاثیر پذیرفته است.

زبان

فرانسه زبان رسمی این کشور است و فرانسوی‌ها زبان خود را به‌عنوان مهم‌ترین بخش از فرهنگ و هویت خود در نظر می‌گیرند. به علاوه، این زبان در کشورهای دیگر دنیا نیز رواج پیدا کرده است. اهالی این کشور به ۷۵ زبان محلی مختلف از جمله زبان فلامان، ایتالیایی، باسکی، برتون، کاتالان و زبان‌های مختلف اکسیتان صحبت می‌کنند. در میان این‌ زبان‌ها، کاتالان بیشتر رواج دارد و بیشتر در نواحی رشته‌کوه پیرنه‌ی فرانسه، دیده می‌شود. قانون کشور فرانسه، تمامی این زبان‌های محلی را به رسمیت می‌شناسد و این زبان‌ها در بخش‌هایی که رواج دارند به‌عنوان زبان دوم در مدرسه آموزش داده می‌شوند.

مذهب

بیشتر فرانسویان، مسیحی هستند. البته مسیحیت، تنها دین رایج در فرانسه نیست و طرفداران ادیان گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از مسلمانان، بوداییان و یهودیان در این کشور سکونت دارند.

هنر و ادبیات

فرانسه

فرانسه، مهد هنر و ادبیات است. جنبه‌های هنری فرانسه در آثار نقاشی گذشته و زمان حال به وضوح دیده می‌شود. هنرمندان و نقاشان متعددی در دوره‌های زمانی مختلف در فرانسه ظهور کرده‌اند و هنر فرانسه را ارتقاء بخشیده‌اند. هنرمندان مشهوری چون ادگار دگا، کاود مونه و پیر آگوست رنوآر از این کشور برخاسته‌اند. سرمایه‌های هنری فرانسه در موزه‌های متعددی نظیر لوور، پیکاسو و موزه‌ی Orsay به نمایش در آمده‌اند.

فرانسه

موزه‌ی لوور

فرانسه در تاریخ ادبیات دنیا نیز نقشی تاثیرگذار داشته است. از مشهورترین شاعران و نویسندگان فرانسه، ویکتور هوگو، ژان پل سارتر و مولیر را می‌توان نام برد.

معماری

بناهای تاریخی، باشکوه و زیبای فرانسه در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند. هر دوره‌ی زمانی خاص، تاثیری شگرف در رشد و توسعه‌ی کلیساهای باشکوه و کاخ‌های بی‌نظیر در این کشور داشته‌ است که امروزه فرانسه به داشتن آن ها می‌بالد. معماری این کشور متاثر از سبک‌های معماری رومی، گوتیک و ایتالیایی است. از میان شاخص‌ترین آثار معماری فرانسه که جزء جاذبه‌های گردشگری اصلی این کشور هستند، می‌توان برج ایفل و کاخ ورسای را نام برد.

فرانسه

آشپزی

فرانسه

فرانسویان به خاطر علاقه به غذا در دنیا شناخته‌شده هستند. پنیرهای فرانسوی همه جای دنیا محبوب هستند. غذاها و نحوه‌ی طبخ آن‌ها از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است. فرانسوی‌ها غذای خوب را دوست دارند و به نحوه‌ی آماده‌سازی و طبخ غذا و نیز آداب و رسوم غذا خوردن حساس هستند. غذاها و سبک و سیاق آشپزی فرانسوی، امروزه در کشورهای غربی بسیار رواج یافته و محبوب است.

فرانسه

برای آشنایی بیشتر با آشپزی فرانسه به مقاله‌ی رژیم غذایی مردم فرانسه، رجوع کنید.

فرهنگ اجتماعی

فرانسه کشوری لیبرال است که در عین حال برای ارزش‌ها و فرهنگ خانوادگی اهمیت زیادی قائل است. البته امروزه خانواده‌های بزرگ و گسترده به خانواده‌های کوچک شامل پدرو مادر و یک الی دو بچه تبدیل شده‌اند. فرانسوی‌ها برای دوستی و روابط خود ارزش زیادی قائل‌اند.

Osray

مردم کشور فرانسه، شیک‌پوش و طرفدار مد هستند. فرانسه، مرکز صنعت مد و پاریس پایتخت مد جهان است. فرانسویان ثروتمند هستند و سبک زندگی پر زرق‌و‌برقی دارند.

با وجود این که افراد از ملیت‌ها و مذهب‌های گوناگون در فرانسه زندگی می‌کنند اما فرانسویان هویت فرهنگی غنی خود را حفظ کرده‌اند. گرچه غرب‌زدگی بر فرهنگ فرانسه نیز بی‌تاثیر نبوده اما آن ها به فرهنگ خود می‌بالند و در راه حفظ آن می‌کوشند.

مطالب مرتبط:

منبع buzzle

دیدگاه