جشنواره آب وارداوار؛ فستیوال ملی و مذهبی ارمنستان

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
جشنواره آب وارداوار؛ فستیوال ملی و مذهبی ارمنستان

جشنواره آب وارداوار با قدمتی از دوران باستان، یکی از جشن‌های ملی و مذهبی کشور امنستان به شمار می‌رود که شامل بخش‌های چون آب‌بازی، آوازه‌خوانی و پایکوبی است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ به‌روزرسانی شده است.

جشن «وارداوار» یا «وارتاوار»، یکی از رسوم ملی و مذهبی مردم ارمنستان است که شامل بخش‌های مختلفی چون رقص و پایکوبی، اجرای موسیقی، مسابقه و البته آب‌بازی می‌شود‌. اقشار مختلف جامعه از هر نسلی در این جشن شرکت می‌کنند و کمتر کسی از خیس شدن در خیابان‌های ایروان در امان است.

یک تعطیلات آبی، دقیقا همان‌چیزی است که مردم ارمنستان در گرمای طاقت فرسای ماه ژوئیه به آن احتیاج دارند؛ بنابراین اگر فرصت سفر به ارمنستان در این زمان را داشتید، از شیطنت و آب‌بازی دیگران آزرده خاطر نشوید و شما نیز با یک سطل یا لیوان آب، به جشن وارداوار ملحق شوید. 

هرآنچه باید از جشنواره آب وارداوار ارمنستان بدانید:

تاریخچه جشن وارداوار

مراسم وارداوار در معبد مهر

عکس‌ از ویکی‌پدیا

قدمت جشن وارداوار به ماقبل مسیحیت و زمان پرستش بت‌ها باز می‌گردد. این جشن بزرگ با «آستقیک»، الهه آب، زیبایی، باروری و عشق در ارتباط بوده است. همچنین گل سرخ که نماد الهه آستقیک است، در زبان ارمنی «وَرد» نامیده می‌شود که ردپای آن را می‌توان در نام این جشن جست.

پس از روی کار آمدن مسیحیت، جشن وارداوار به نمادی از تجلی مسیح مبدل شد و اکنون سنت قدیمی ریختن آب بر یکدیگر، نشانی از تطهیر و شفابخشی را تداعی می‌کند.

تاریخ و مکان برگزاری جشنواره آب وارداوار ۲۰۲۲

آب بازی نوجوانان در جشنواره آب ارمنستان

عکس‌ از وب‌سایت rferl| عکاس: کارن میناسیان

جشنواره آب وارداوار معمولا در روز چهاردهم ژوئیه، پس از عید پاک برگزار می‌شود؛ زمانی که کشور ارمنستان گرم‌ترین روزهای سال را سپری می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، جشنواره وارداوار در ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه) برگزار شد و سراسر شهرها و روستاهای ارمنستان را غرق در تفریح و شادی کرد؛ گرچه قطب اصلی این جشنواره، شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است؛ جایی که صدها هزار نفر در مرکز تفریحات دریاچه سوان گرد هم می‌آیند و حتی خودروهای آبیاری فضای سبز و اتومبیل‌های اطفای حریق نیز به این مراسم ملحق می‌شوند.

مقرر شده است که جشنواره وارداوار ۲۰۲۲، در روز ۲۳ ژوئیه (اول مردادماه) برگزار شود. اگر در این روز به ارمنستان سفر کردید، شرکت در فستیوال آب را از دست ندهید.

جشن وارداوار چگونه برگزار می‌شود؟

خودروی آتشتنشانی در جشنواره آب

عکس‌ از وب‌سایت ilikevents

ماهیت برگزاری مراسم وارداوار در تمام مناطق ارمنستان یکسان است. مردم این کشور در تمام سنین و اقشار قادر به آب‌بازی و تفریح در این روز هستند و کودکان، مالکان حقیقی این روز محسوب می‌شوند. هیچ بعید نیست که هنگام عبور از پیاده‌رو یا بازدید از بناهای تاریخی، سطلی از آب بر سر عابران ریخته شود.

صبح این روز، مراسم تجلی مسیح در کلیساهای مختلف برگزار می‌شود. همچنین برگزاری برنامه‌های تقدیس آب و برکت‌بخشی به میوه‌ها، به‌ویژه سیب که از نمادهای این روز است، از دیگر بخش‌های این روز به حساب می‌آید.

آزادسازی کبوترها و نیایش برای پیشگیری از وقوع سیل‌ در جهان، از دیگر برنامه‌های جشن آب وارداوار است. علاوه بر این، رقص‌های آیینی، بازی‌های سنتی، نمایش‌های بومی و آوازهای محلی از بخش‌های جدانشدنی جشن ملی ارمنستان محسوب می‌شوند که آن را به میراث فرهنگی غنی این کشور بدل می‌کنند.

تصاویر جشنواره آب ارمنستان

عکس‌‌ها از وب‌سایت rferl| عکاس: کارن میناسیان

اگر تاکنون در جشن آب ارمنستان شرکت کرده‌اید یا از نزدیک شاهد برگزاری این مراسم بوده‌اید، نظر و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

جشن وارداوار چیست؟

جشن «وارداوار» یا «وارتاوار»، یکی از رسوم ملی و مذهبی مردم ارمنستان است که شامل بخش‌های مختلفی چون رقص و پایکوبی، اجرای موسیقی، مسابقه و البته آب‌بازی می‌شود‌.

جشنواره آب وارداوار چه زمانی برگزار می‌شود؟

جشنواره آب وارداوار معمولا در روز چهاردهم ژوئیه، پس از عید پاک برگزار می‌شود

جشن وارداوار شامل شامل چه برنامه‌هایی است؟

آب بازی، مراسم تجلی مسیح در کلیساها، آزادسازی کبوترها و نیایش برای پیشگیری از وقوع سیل‌ در جهان

جشنواره آب وارداوار نماد چیست؟

پس از روی کار آمدن مسیحیت، جشن وارداوار به نمادی از تجلی مسیح مبدل شد و اکنون سنت قدیمی ریختن آب بر یکدیگر، نشانی از تطهیر و شفابخشی را تداعی می‌کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه