نوروزگاه سال ۹۶ شیراز درکنار آرامگاه سعدی شیرازی

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰
 نوروزگاه سال ۹۶ شیراز درکنار آرامگاه سعدی شیرازی

سعدیه نوروزگاه سال جدید در شیراز با برنامه‌های متنوعی چون میرنوروزی و نمایش عمونوروز حافظ و شاهنامه خوانی از دوم تا هفتم فروردین ماه برگزار می‌شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت:

 نوروزگاه به‌منظور ترویج و آشنایی هرچه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نو وی با اشاره به برنامه‌های نمایشگاهی که در نوروزگاه برگزار می‌شود افزود: نمایشگاه شیرینی‌های سنتی شیراز،صنایع‌دستی شیراز و سفره هفت‌سین و اجرای نمایشی مراسم کوسه برنشین، میرنوروزی، نمایش عمونوروز، مراسم عیدی بردن برای عروس، حافظ و شاهنامه‌خوانی، مراسم چهار شنبه آخر سال، فالگوش و شکستن کوزه در نوروزگاه۹۶ برگزار می‌شوند.

مراسمی که تدارک دیده شده است از جمله مراسم آب‌تنی در قنات سعدی، زیارت شاهچراغ، نمایش عروسکی جی‌جی ویجی، نمایش عروسکی مینا، نمایش بهاریه خواندن کودکان نیز در این آیین در معرض دید مردم قرار می‌گیرد .

جهت اطلاع‌رسانی عمومی نوروزگاه امسال، پخش فیلم‌های کوتاه از آداب و رسوم نوروز شهر شیراز، آیین‌های ثبتی نوروزگاه سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی، برگزیده‌ای از برنامه‌های نوروزگاه سال گذشته، و نمایش فیلم از آداب و رسوم کشورهایی که در ثبت جهانی نوروز با ایران مشترک هستند در دستور کار قرارگرفت.

توزیع بروشورهایی مختص نوروز در بین مردم از جمله برنامه‌های است که در نوروزگاه ۹۶ شیراز انجام می‌شود.

تاریخچه آیین و مراسم نوروز در تمامی شهرهای ایران حائز اهمیت است و در شیراز نیز برنامه‌های مخصوص به خود را دارد.

رویداد فرهنگی نوروزگاه در ارتقاء و تقویت ارتباط اقوام با یکدیگر نقش بسزایی ایفا می‌کند. ازاین‌رو آیین نوروزگاه هم‌زمان با شیراز در چند شهرستان و مکان تاریخی استان مانند پاسارگاد،تخت جمشید،لارستان،نی ریز،کازرون،نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده با همکاری انجمن های مردم نهاد اجرا می‌شود.

به‌دلیل استقبال گرم مردم از این برنامه در نوروز امسال نیز از تاریخ دوم تا هفتم فروردین ماه سال جاری این مراسم زیبا و باشکوه برگزار خواهد شد. برخی از این مراسم در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه