راهنمای تحصیل در اسپانیا

مینا داودی
مینا داودی سه شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
راهنمای تحصیل در اسپانیا

کشور زیبای اسپانیا یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری محبوب دنیا محسوب می‌شود و بسیاری از دانشجویان از اروپا و سایر نقاط جهان به‌دنبال ادامه تحصیل در اسپانیا هستند.

پادشاهی اسپانیا دارای قدمت تاریخی عظیم است. پایتخت این کشور مادرید و جمعیت آن ۴۶,۰۵۹,۰۰۰ نفر است که اسپانیا را تبدیل به بیست و هفتمین کشور جهان از نظر جمعیت می‌کند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و واحد پول آن یورو است. از میان شهرهای مهم این کشور می‌توان به والنسیا، بارسلون، مالاگا، سویا و ساراگوزا اشاره کرد. این پادشاهی کهن همواره پذیرای دانشجویان سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی خود بوده است.

در شهرهای بزرگ اسپانیا مانند پایتخت آن مادرید یا بارسلونا و والنسیا دانشگاه‌های بسیار معتبری با رنکینگ‌های جهانی زیر ۵۵۰ وجود دارند که از سراسر دنیا دانشجویان را به‌سمت خود جذب می‌کنند. تحصیل در این دانشگاه‌ها با مزایایی که نسبت به تحصیل در دیگر دانشگاه‌های اروپا دارد باعث محبوبیت دو چندان آن‌ها در بین علاقه‌مندان به تحصیل در خارج شده است که بدون تردید مهم‌ترین آن شهریه ناچیز تحصیلات (در صورت دریافت بورسیه) در مقایسه با دیگر کشورهای تراز اول جهان است.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

راهنمای تحصیل در اسپانیا

تحصیلات پیش دانشگاهی

د‌ر اسپانیا (بسیار مشابه با کشور خودمان) كودكان‌ از ۳ سالگی‌ وارد مهد كودک (La Educacion infantil) می‌شوند و تا ۶ سالگی‌ آموزش‌های‌ پیش دبستانی را می‌آموزند كه‌ آخرین‌ سال‌ آن‌ اجباری‌ است. آموزش‌ ابتدیی‌ (La Educacion obligatoria) از ۶ سالگی‌ شروع‌ و تا ۱۱ سالگی‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ ضمن‌ آشنایی‌ با محیط، خواندن‌ و نوشتن‌ و دروس‌ ابتدیی‌ را فرا می‌گیرند. سپس‌ دوره‌ آموزش‌ متوسطه‌ (La Educacion Secundaria) را شروع‌ می‌كنند كه‌ شامل‌ دو مرحله‌ است.

دوره‌ اول‌ ۳ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و دانش‌آموز موفق‌ به‌ كسب‌ مدرک پایان تحصیلات در دوره‌ مدرسه‌ می‌شود. مرحله‌ دوم‌ نیز ۳ سال‌ است‌ كه‌ بعد از گذراندن‌ آن، دانش‌آموز درجه‌ تحصیلی Bachiller را دریافت‌ می كند. در صورت‌ تمایل‌ دانش‌آموز یك‌ دوره‌ یك‌ ساله‌ پیش‌ دانشگاهی‌ (Curso de Orientacion Universitaria) را برای ورود به‌ دانشگاه‌ یا دوره‌های‌ تشكیلات‌ حرفه‌ای‌ (La Formacion Profesional) پشت‌ سر می‌گذارد.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی

د‌ر اسپانیا تحصیلات‌ عالی در اسپانیا در دانشگاه‌ها، مجتمع‌های‌ علمی‌-فنی و مجموعه‌های هنرهای زیبا امكان‌پذیر است. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ (Curso de Orientacion Universitaria) است، به این معنی که كسانی‌ كه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تاييد صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

دوره‌های تحصیلی

۱. مدرک Estudios de Primer Ciclo Arquitecto Tecnico, Diplomatura, Ingenierias Tecnicas بعد از گذراندن‌ یک دوره‌ دو یا سه‌ ساله‌ در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی به‌ دانشجو اعطا می‌شود.

۲. مدرک De Segundo Ciclo Estudios Ingeniero o Arquitecto Superior Licenciado licenciaturas اين‌ دوره‌ ۲ سال‌ طول‌ می‌كشد و شرط‌ ورود به‌ آن‌ داشتن‌ مدرک Primer Ciclo است. در این‌ دوره‌ دانشجو به‌ ژرف‌نگری دروس‌ گذرانده‌ شده‌ در دوره‌ قبلی و فراگیری تخصص‌ می‌پردازد. دانشجو با گذراندن‌ این‌ دوره، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک Arquitecto ،Licenciado یا Ingeniero می‌شود.

۳. مدرک (Estudios de Doctorado (Tercer Ciclo دانشجو با گذراندن‌ یک دوره‌ ۵ ساله‌ شامل‌ دوره‌ دو ساله‌ متشكل‌ از دروس‌ تخصصی و به‌ پايان‌ رساندن‌ پايان نامه پژوهشی جامعی در یک موضوع‌ خاص‌ (به‌ مدت‌ ۳ سال) و دفاع‌ از آن، مدرک Tercer Ciclo و عنوان‌ دكترا می‌گیرد. شرط‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک Segundo Ciclo است. بعد از اتمام‌ دوره‌ ۲ ساله‌ و قبولی در امتحانات، بايدتوانایی دانشجو برای پژوهش‌ سنجیده‌ شود و به‌ تاييد استادان‌ دوره‌ دكترا برسد و عنوان‌ پیشنهادی برای پايان نامه‌ پژوهشی مورد پذیرش‌ یکی از استادان‌ قرار گیرد. بدین‌ ترتیب‌ دانشجو می‌تواند رسما پژوهش‌ را آغاز كند.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

‌ارزشیابی مدارک تحصیلی

‌۱. مدارک Estudios de Primer Ciclo و تمام‌ مدارک دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها، مدارس‌ عال فنی و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالی دولتی مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالی كشور اسپانیا، "كاردانی" ارزشیابی می‌شود.

۲. مدارک Estudios de Segundo Ciclo با چهار سال‌ تحصیل‌(دو سال‌Primer Ciclo و دو سال Segundo Ciclo) صادره‌ از تمام‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های آموزش‌ عالی و مجتمع‌های عالی هنری دولتی مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالی كشور اسپانیا، "كارشناسی" ارزشیابی می‌شود.

۳. مدارک Estudios de Segundo Ciclo, Licenciaturas با حداقل‌ ۵ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ صادره‌ از تمامي‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های آموزش‌ عالی و مجتمع‌های عالی هنری دولتی مورد تائید وزارت‌ آموزش‌ عالی كشور اسپانیا در صورت‌ عدم‌ ارائه‌ رساله، "كارشناسی" ارزشیابی می‌شود.

۴. مدارک موضوع بند ۳ (دوره های ۵ ساله) در صورت گذراندن پايان‌نامه ، (کارشناسی ارشد) ارزشیابی می‌شود. تنها دوره کارشناسی ارشد يک ساله در کشور اسپانیا مورد تایید نیست و گذراندن ۱۲۰ واحد اروپایی و دفاع از پایان‌نامه جهت ارزشیابی مقطع به ماخذ کارشناسی ارشد الزامی است.

۵. مدارک Tercer Ciclo صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های آموزش‌ عالی و هنری دولتی مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالی كشور اسپانیا، به‌ شرط‌ داشتن‌ مدرک كارشناسی ارشد معتبر یا مدارک كارشناسی ارشد دوره‌ دوم‌ (Segundo Ciclo) كشور اسپانیا ، "دكترا" ارزشیابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

راهنمای تحصیل در اسپانیا

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی، اسپانیایی و انگلیسی است که با توجه به رشته و گرایش تعیین می‌شود.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان‌آموزی اسپانیا: دوره‌های زبان به‌صورت دوره‌های فشرده نیمه فشرده و دوره‌های بعد ازظهر است و ماهیانه حداقل ۲۰۰ یورو و حداکثر ۷۰۰ یورو هزینه دارد.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در اسپانیا هم دانشگاه‌های دولتی وجود دارد و هم دانشگاههای خصوصی؛ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی با هزینه مناسب امکان‌پذیر است، ولی در دانشگاه‌های خصوصی این هزینه بالاتر است. کل هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترمی در حدود ۳۶۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو و در مقطع دکتری بسیار ناچیز و تقریبا رایگان است (سالانه ۵۰۰ یورو).

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه زندگی بسته به استفاده از خوابگاه یا اجاره محل به‌صورت شخصی متفاوت است؛ ولی در حالت کلی،دانشجو موظف است تا هزینه‌های زندگی خود شامل اجاره مسکن، خورد و خوراک و رفت آمد را پرداخت کند. یک دانشجو برای داشتن یک زندگی دانشجویی متوسط روبه خوب ماهیانه در حدود ۷۰۰ یورو هزینه دارد و شامل اجاره اتاق‌های دانشجویی (۳۰۰-۴۰۰ یورو)، خورد و خوراک و رفت و آمد (۳۰۰-۵۰۰) است. امکان اجاره خوابگاه دانشجویی و واحد آپارتمان مستقل با صرف هزینه بیشتر (خوابگاه: ۳۰۰-۵۰۰ یورو واحد مستقل آپارتمان با سویت:۵۰۰-۱۰۰۰ یورو) امکان‌پذیر است.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

بورسیه تحصیلی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در کشور اسپانیا وجود دارد و دانشجویان می‌توانند با رزومه ای قوی در این مقطع از بورسیه تحصیلی بهره‌مند گردند، رزومه ای که باعث می‌شود دانشجویان در این مقطع بورسیه دریافت کنند عبارت است از تحصیل در دانشگاه های معتبر در مقاطع پایین‌تر ، داشتن معدل مناسب و بالای ۱۶ ، داشتن مدرک زبان IELTS، داشتن مقالات بین المللی در سطح ISIو شرکت در سمینار های مختلف

دانشجویان در مقطع دکتری میتوانند در هفته بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت کار دانشجویی داشته باشند یا اگر رزومه ی قوی ارائه دهند میتوانند ماهیانه با توجه به نظر استاد راهنمای خود در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو حقوق ماهیانه دریافت کنند.

برترین دانشگاه‌های اسپانیا

دانشگاهرتبه طبق رنکینگ جهانی اعلام شده در وب‌سایت topuniversities
Universitat de Barcelona۱۵۶
Universidad Autónoma de Madrid۱۸۷
Universitat Autònoma de Barcelona۱۹۵
Complutense University of Madrid۲۳۳
University of Navarra۲۷۰
Universitat Politècnica de Catalunya۲۷۵
(Universidad Carlos III de Madrid (UC3M۲۸۱
Universitat Pompeu Fabra۲۹۶
Universitat Politècnica de València۳۷۳

محدودیت سنی برای تحصیل

برای تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی وجود ندارد. آنچه که بیشتر از سن اهمیت دارد کاری است که فرد از زمان اتمام تحصیل یا در حین تحصیل انجام می‌دهد.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

تعطیلات پایان سال تحصیلی

تعطیلات تابستانی در اسپانیا از اواخر ماه ژوئیه آغاز شده و تا اواسط سپتامبر ادامه می‌کند.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟ در صورت درخواست دانشجو در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در اسپانیا

ثبت‌نام در دانشگاه سبب می‌شود که حدود ۳۰ درصد هزینه‌های درمانی دانشجو تحت پوشش قرار گیرد. اما برای داشتن بیمه تکمیلی ماهیانه ۶۰ تا ۱۰۰ یورو باید پرداخت شود.

آب و هوای اسپانیا

کشور اسپانیا دارای آب و هوای مناسبی است و زمستان‌ها و تابستان‌های نسبتا معتدلی دارد. حد متوسط درجه حرارت هوا در شهر بارسلون و مادرید در تابستان ۲۴ و زمستان ۸ درجه سانتی‌گراد است.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

ویزا و کار دانشجویی اسپانیا

در مرحله نخست دانشجو باید برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدام کند. پس از دریافت پذیرش با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت، ویزای تحصیلی اسپانیا صادر خواهد شد. نکته قابل‌توجه اینکه گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر ملاک قطعی برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا نیست. در این رابطه، اعتبار دانشگاه نیز برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا نقش بسزایی دارد. پس از اینکه دانشجو موفق به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا شد می‌تواند بعد از گذشت سه ما از ثبت نامش در دانشگاه، کارت اقامت دانشجویی دریافت کند.

  • اخذ ویزا برای والدین دانشجو سه ماه بعد از ثبت‌نام در دانشگاه به دانشجو کارت اقامت دانشجویی تعلق می‌‌گیرد که می‌تواند به‌وسیله‌ی آن برای ویزای اقوام درجه یک شامل پدر و مادر و همسر و فرزند اقدام کند.
  • عزیمت دانشجوی متاهل به‌همراه همسرش پس از اخذ کارت اقامت امکان اقدام برای انتقال همسر دانشجو به اسپانیا وجود دارد که در حدود ۶-۷ ماه به طول می‌انجامد.
  • آیا ویزای دانشجویی اسپانیا برای چند بار ورود و خروج است؟ ویزای دانشجویی محدودیت ندارد و برای چند بار ورود و خروج صادر می‌شود.

راهنمای تحصیل در اسپانیا

شرایط کار دانشجوئی در مدت تحصیل و تعطیلات دانشگاه

پس اخذ کارت اقامت دانشجو در هر زمان از سال می‌تواند به‌مدت ۲ تا ۳ روز در هفته به‌صورت پاره وقت کار کند. دانشجویان مقطع دکتری در کشور اسپانیا مجوز کار در بازه‌ای ۳۰ ساعته به‌صورت هفتگی دارا هستند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به‌ازای هر ساعت است که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می‌تواند هزینه‌های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه