صربستان

صربستان نام کشوری محاط در خشکی است که در مرکز جنوب غربی اروپا قرار دارد و با مساحتی معادل ۷۷ هزار و ۴۷۴ کیلومتر مربع، صد و یازدهمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۷ میلیون و ۴۰ هزار نفر، صد و چهارمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. صربستان از شمال با مجارستان، از شرق با رومانی و بلغارستان، از جنوب با مقدونیه و از غرب با مونته‌نگرو، کرواسی و بوسنی و هرزگوین همسایه است. پایتخت کشور، بلگراد نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به نیش، نووی ساد و زمون اشاره کرد.

زبان رسمی مردم صربستان، صربی است و بیشتر ساکنان کشور را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دهند. ۸۳٪ جمعیت را صربی‌ها، ۳.۵٪ را مجاری‌‌ها، ۲.۱٪ را رومانیایی‌ها و ۲٪ را بوسنیایی‌ها شامل می‌شوند. نوع حکومت صربستان، جمهوری است و نظام حکومتی متمرکز آن در مقابل نظام‌های سیاسی چندساخت و فدرال قرار می‌گیرد. همچنین دولت دارای سه قوه مجریه، مقننه و قضایی است. واحد رسمی پول کشور دینار صربستان (din) نام دارد.

صربستان در بخش جنوبی جلگه پانونی و جنوب شبه‌جزیره بالکان قرار دارد. رودخانه دانوب با طول ۲۸۵۰ کیلومتر، در یک‌ سوم شمال کشور جاری است و از دیگر رودخانه‌های صربستان می‌توان ساوا، تیمیش، درینا و بگج را نام برد. بیش از یک چهارم مساحت کشور پوشیده از جنگل است. شرایط طبیعی مناسب به همراه اقلیمی نسبتا مساعد و وجود منابع آب کافی، صربستان را به بزرگ‌ترین مرکز تولید محصولات کشاورزی یوگوسلاوی تبدیل کرده‌اند. 

کلیسای سنت ساوا از زیباترین سازه‌های صربستان و از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدوکس در بالکان به شمار می‌آید که سالانه میزبان گردشگران بسیاری می‌شود. قلعه بلگراد نیز که در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب، در بخش جدید بلگراد واقع شده، از سال ۱۹۷۹ تحت حفاظت مجموعه فرهنگ و گردشگری صربستان بوده است. از دیگر دیدنی‌های صربستان می‌توان موزه نیکولا تسلا را نام برد. موزه نیکولا تسلا که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، محل نگهداری اموال و میراث شخصی نیکولا تسلا، مخترع صربستانی است و شامل دست‌نوشته‌ها و طرح‌های وی از اختراعاتش می‌شود. شهر شیطان، پارک ملی کوپائونیک، پارک ملی درداپ و صومعه‌ استودنیسا از دیگر دیدنی‌های صربستان هستند.

ساعت محلی صربستان ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور سرسبز، به ویزا نیاز ندارند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به صربستان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map