راهنمای سفر به قائمشهر

قائمشهر از بزرگترین و مهم‌ترین شهرهای استان مازندران و شمال ایران و مرکز شهرستان قائمشهر است که در ناحیه البرز مرکزی واقع شده است که از به هم پیوستن هفت محله‌ی کوچکسرا، کتی‌سر، آب بندان‌سر، حسن‌آباد، سیدمحله، بربری‌محله و مجاورمحله (شامل ترک‌محله و کبریت‌محله) تشکیل شده است.

این شهر ارتباط تهران را با شمال و شمال‌شرقی از دو مسیر مختلف جاده فیروزکوه و جاده هراز حفظ کرده که از این نظر حایز اهمیت است.

با قائمشهر بیشتر آشنا شوید:

درباره قائمشهر

تاریخچه قائمشهر

آب و هوای قائمشهر

صنایع دستی و سوغات قائمشهر

جاهای دیدنی قائمشهر

درباره قائمشهر

میدان طالقانی قائمشهر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: سید سجاد هاشمی)

قائمشهر از بزرگترین و مهم‌ترین شهرهای استان مازندران و شمال ایران و مرکز شهرستان قائم‌شهر است که در ناحیه البرز مرکزی واقع شده است. قائمشهر از طرف شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و دریای مازندران (دریای خزر)، از طرف جنوب به شهرستان سوادکوه، از طرف غرب به شهرستان بابل و از طرف شرق به شهرستان ساری ختم می‌شود. این شهر ارتباط تهران بزرگ را با شمال و شمال‌شرقی از دو مسیر مختلف جاده فیروزکوه و جاده هراز حفظ کرده که از این نظر حایز اهمیت است.

این شهر دارای زمین‌های حاصل‌خیزاست و محصولات مختلف مخصوصاً گندم، جو، برنج، صیفی‌جات، لوبیای روغنی و… در آن کشت می‌شود. همچنین باغ‌های پرمحصول مرکبات است. محصولاتی نیز مانندنیشکر، عسل، ابریشم،کنف، کنجد در روستاهای جنگلی و کوهپایه‌ای مانند سید ابوصالح، گل‌افشان و ریکنده به چشم می‌خورد. 

این شهر به‌علت دارا بودن بارندگی مناسب پوشش گیاهی مساعدی را دارد اما پوشش گیاهی در تمام نقاط آن یکسان نیست زیرا تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نفوذ رطوبت دریای خزر از بین رفته یا به مقدار حداقل می‌رسد که این موضوع باعث کاهش تراکم جنگل و جایگزین مراتع به‌جای جنگل می‌شود. 

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۳۰۹٬۱۹۹ نفر جمعیت قایم شهر است. این شهرستان به‌علت مهاجرپذیر بودنش دارای اقوام مختلفی همچون سوادکوهی‌ها، شهمیرزادی‌ها، سمنانی‌ها، گرمساری‌ها و ساکنان بومی است. مردمان قایم شهر به زبان فارسی و گویش مازندرانی تکلم می‌کنند. قایم شهر از نظر درصد با سوادی مردم در استان رتبه نخست را کسب کرده است. ۸۹٫۳٪ جمعیت باسواد در این شهر است.

تاریخچه قائمشهر

نقشه ی قدیمی از شهر شاهی (قائمشهر)

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Armanardasadi)

بنا به شواهد و قرائن موجود اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی خبر از از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری این شهرستان می‌دهد. بنا به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی‌آباد بنیان شد که متشکل از قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در نزدیکی‌های میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در اطراف بوده است.

پس از سرنگونی دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضاشاه از نظر موقعیت خاص منطقه‌ای (محل گذر کاروان‌های تجارتی و زیارتی از استان‌های همسایه نظیر تهران گیلان و خراسان) باعث شد که حکومت آن زمان در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ مانند کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب‌بری و شالی‌کوبی ایجاد کند. این موضوعات باعث مهاجرت مردم به این ناحیه از اطراف و اکناف و سایر ولایات کشور شد و سرانجام در سال ۱۳۱۴ علی‌آباد به شهرستان شاهی تبدیل شد.

 راه‌آهن سراسری در این شهر تاسیس شده و صنایع نساجی نیز توسعه پیدا کردند. نام این شهرستان بعد از انقلاب به قائمشهر تبدیل شد.

آب و هوای قائمشهر

طبیعت پاییزی مرداب قادیکلا قائمشهر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: یاشار اسدی)

قائمشهر بین کوه و دریا قرار دارد، به همین علت از آب و هوای معتدل و مرطوب برخوردار است. میزان بارش باران و رطوبت در این شهر زیاد بوده و قسمت‌های جنوبی شهرستان پوشش کوهپایه‌ای داشته و مرتفع است که باعث شده آب و هوای سردتر و کوهستانی و زمستان‌های بارانی و برفی در این شهر حاکم شود.

این شهرستان فاقد فصل خشک به‌طور کامل است. قائمشهر در جلگه‌ای به نام خودش، جلگه قائمشهر واقع شده است. جلگه قائمشهر از کوه‌پایه‌های البرز شمالی آغاز شده که از بارندگی بسیار برخوردار است. در گذشته جنگل به طرف دشت گسترش بیشتری داشته است کم‌کم درختان جنگل به خاطر تهیه اراضی مزروعی کاملا بریده شده‌اند یا به‌شکل بقایای جنگل مخروبه با درختان پهن برگ مشاهده می‌شوند. به‌طور کلی حاشیه جنوبی قائمشهر جنگل‌های بیشتری دارد.

صنایع دستی و سوغات قائمشهر

سوهان کنجدی

عکس از وب‌سایت irancook.ir (عکاس: نامشخص)

صنایع‌چوبی، مبل سازی، نساجی، گونی‌بافی، حصیربافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، جوراب‌بافی، موج‌بافی، پارچه‌بافی و سفال‌گری از صنایع دستی این شهر محسوب می‌شوند. از سوغاتی‌های قائمشهر می‌توان به تندیرنون (نان محلی)، سوهان کنجد (پِشتِ زیک) ،برنجک (بهادانه)، پیس گندله، کوماج و…اشاره کرد که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های سراسر شهر یا بازار خریداری کنید.

جاهای دیدنی قائمشهر

مرداب قادیکلا در قائمشهر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Farhad Teh)

روستای سیدابوصالح، امامزاده یوسف‌رضا، امامزاده حمزه، منطقه حفاظت‌شده آبشار شیرگاه، پل آجری خرما کلا، پل بالا تجن، منطقه حفاظت‌شده خیبوس، آببندان ساروکلا، موزه قایم شهر، پارک جنگلی تِلار، پارک ولیعصر، پارک نمونه گردشگری پایین‌لموک، بوستان ساحلی سراج، پارک سیاهرود، پیست کارتینگ، جنگل کلوس، جنگل روستای کوتنا، جنگل شالتماس، غار پلنگ لی، جنگل ممیج چال، جنگل اوجی تالار، چشمه آب معدنی هزارون مرداب قادیکلا از جاهای دیدنی قائمشهر است.

نویسنده: فرناز رهبران رنجبر

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map