راهنمای سفر به مونته نگرو

مونته نگرو (Montenegro) نام کشوری است که در جنوب‌ غربی اروپا قرار دارد و با مساحتی معادل ۱۳ هزار و ۸۱۲ کیلومتر مربع، جمعیتی برابر با ۶۴۳ هزار نفر را در خود جای داده است. مونته نگرو از غرب با کرواسی، از جنوب‌ با آلبانی، از شمال با بوسنی و هرزگوین، از شرق با صربستان و کوزوو و از جنوب غربی با دریای آدریاتیک همسایه است. پایتخت مونته نگرو، پودگوریتسا نام دارد و از دیگر شهرهای مهم کشور می‌توان به نیکشیچ، هرتسگ نووی و پلیفلیا اشاره کرد.

زبان رسمی مردم مونته نگرو، مونته نگروئی است و زبان‌های صربی، آلبانیایی، کرواتی و بوسنیایی نیز در برخی نواحی رواج دارند. واحد رسمی پول مونته نگرو، یورو (€) به‌شمار می‌رود. دین اکثر ساکنان کشور را مسیحیت تشکیل می‌دهد و بعد از مسیحیان، مسلمانان با ۲۰٪ جمعیت قرار گرفته‌اند. نوع حکومت کشور، جمهوری است و رئیس‌جمهوری در راس کشور و نخست وزیر در راس دولت قرار می‌گیرند. 

بخش‌های شمالی مونته‌‌نگرو کوهستانی هستند. با حرکت به سمت جنوب و تا ساحل دریای آدریاتیک، از ارتفاع سطح زمین کاسته می‌شود. مناطق جنوبی مونته نگرو آب‌ و هوایی مدیترانه‌ای دارند و مناطق شمال و مرکزی آن، از آب و هوایی قاره‌ای برخوردار هستند. دریاچه اسکادار (اشکودار)، پارک ملی درمیتور و دریاچه سیاه از جاذبه‌‌های طبیعی مونته نگرو محسوب می‌شوند. 

بانوی صخره‌‌ای ما از محبوب‌ترین دیدنی‌های مونته نگرو شمرده می‌شود و نامی‌ است که به جزیره‌ای کوچک با کلیسا و موزه‌ای در آن داده‌اند. از دیگر دیدنی‌‌های مونته نگرو که سالانه میزبان گردشگران زیادی می‌شود، پارک ملی بیوگراسکا است. بیوگراسکا یکی از سه جنگل بکر بزرگی به‌شمار می‌رود که در قاره اروپا قرار دارد و با قله‌های بلند، دریاچه‌های یخچالی و درخت‌زارهای معتدل، هر ببینده‌ای را شیفته خود می‌کند. با قرار گرفتن در ساحل شمالی مونته نگرو و لابلای انبوهی از گیاهان مدیترانه‌ای، صومعه ساوینا چشم‌اندازی شگفت‌انگیز و دوست‌داشتنی دارد. از دیگر دیدنی‌های مونته نگرو می‌توان کلیسای جامع کوتور را نام برد که در کوتور، یعنی یکی از زیباترین شهرهای قرون وسطایی واقع شده است. 

ساعت محلی مونته نگرو ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور اروپایی، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به مونته نگرو

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map