راهنمای سفر به مالدیو

مالدیو، کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند و پایتخت آن ماله است. این بهشت استوایی، مقصدی ایدئال برای سفرهای ساحلی و ماه عسل است.

با مالدیو بیشتر آشنا شوید:

درباره مالدیو

اطلاعات ضروری مالدیو

آب‌ و‌ هوای مالدیو

بهترین زمان سفر به مالدیو

هزینه‌ های سفر به مالدیو

جاهای دیدنی مالدیو

رژیم غذایی در مالدیو

رستوران‌ های مالدیو

درباره مالدیو

زیبایی‌های مالدیو

عکس از وب‌سایت abercrombiekent.co.uk (عکاس: نامشخص)

جزایر مالدیو یک مقصد گردشگری ایدئال و کامل برای سفر ماه عسل است. بسیاری از زوج‌های جوانی که دوست دارند برای سفر ماه عسل خود، سفری لوکس به جزایر زیبا و دنج را تجربه کنند، مالدیو را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند. این کشور متشکل از هزاران جزیره است و هرآنچه که از یک جزیره‌ استوایی انتظار دارید، از آب‌های زلال، سواحل شنی سفید، درختان نخل، روزهای گرم و آفتابی و موقعیت‌های عالی برای غواصی، در اختیارتان می‌گذارد. گرچه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که مالدیو یک مقصد گردشگری گران است، با بودجه‌ کم و قابل قبولی می‌توان سفر به این بهشت استوایی را تجربه کرد. گردشگاه‌های لوکس مالدیو گران هستند، ولی در سال‌های اخیر به‌منظور رونق صنعت گردشگری، مهمان‌خانه‌های ارزان زیادی در مالدیو  ساخته شده‌اند. سیستم فرابر این کشور هم روزبه‌روز گسترده‌تر و بهتر می‌شود تا سفر میان جزیره‌ها با سهولت بیشتری انجام شود. 

اطلاعات ضروری مالدیو

اختلاف ساعت با تهران

مالدیو در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +5 قرار دارد و یک ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

زبان دیوهی

واحد پول

روفیه

نوع برق شهری

برق شهری در مالدیو ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز و دوشاخه‌ها و پریزها از نوع D و G است.

پریز برق G D

عکس از وب‌سایت powerplugsocket.com 

کد کشور

            +۹۶۰

شماره‌های اضطراری

۱۱۹

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین‌المللی ابراهیم نصیر

 فرودگاه بین‌المللی گن

آب‌ و‌ هوای مالدیو

تعطیلات در مالدیو

عکس از وب‌سایت fly4free.com (عکاس: نامشخص)

مالدیو در تمام طول سال، آب‌وهوای گرم استوایی دارد. دو فصل بارانی در این کشور وجود دارد. در نواحی جنوب غربی از ماه مه تا اکتبر و در نواحی شمال شرقی از نوامبر تا آوریل. درمجموع، فصل بارانی جنوب غربی بارندگی و باد بیشتری در ماه‌های ژوئن و ژوئیه دارد. دمای هوا به‌ندرت به کمتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

بهترین زمان سفر به مالدیو

دنیای زیر آب در مالدیو

عکس از وب‌سایت agoda.com (عکاس: نامشخص)

مالدیو مقصد گردشگری ساحلی  و آفتابی است و در تمام طول سال می‌توانید به آن سفر کنید. هر زمانی که به این کشور سفر کنید، از آب‌وهوای مطبوع آن لذت خواهید برد و از نظر آب‌وهوا برای سفر محدودیت ندارید. البته بسته به فعالیت‌هایی که قصد انجام آن‌ها را دارید، می‌توانید زمان سفر خود را با توجه به نکات زیر انتخاب کنید:

از دسامبر تا آوریل: این ماه‌ها فصل تابستان مالدیو را تشکیل می‌دهند و فصل شلوغ گردشگری در مالدیو است. بین ماه‌های دسامبر و آوریل، آب‌وهوای مالدیو خشک است در واقع مقدار بارندگی آن کم است یا اصلا باران نمی‌بارد. در نتیجه برای سفر و گردش بسیار مناسب است، ولی چون فصل شلوغ گردشگری است، انتظار داشته باشید که قیمت‌ها از سایر ماه‌های سال بیشتر باشد.

از ماه مه تا اوت: این ماه‌ها معمولا فصل‌های بارندگی مالدیو هستند. آب‌وهوا در فصل بارندگی مرطوب است و بارش باران زیاد اتفاق می‌افتد و یکی از وسایلی که باید با خودتان ببرید، چتر است. این فصل، فصل خلوت گدشگری در مالدیو است و گردشگران کمی برای سفر در این فصل تمایل نشان می‌دهند. بسیاری از گردشگاه‌ها تخفیف‌های قابل ملاحظه‌ای برای این فصل در نظر می‌گیرند، در نتیجه اگر می‌خواهید سفری کم‌هزینه داشته باشید، حتما این فصل را انتخاب کنید.

هزینه‌ های سفر به مالدیو

هزینه‌ محل اقامت

Lagoon Villa Thoddoo مالدیو

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

به غیر از پایتخت، دیگر هتل های مالدیو را ریزورت‌های لوکس شامل می‌شوند که ارزان‌ترین آن‌ها از حدود ۹۰۰ روفیه‌ مالدیو در فصل‌های کم‌گردشگر هزینه دارد. در بیشتر ریزورت‌ها، اتاق‌های دوتخته روزانه ۱۵۰۰ روفیه قیمت دارند. تقریبا همه‌ آن‌ها امکانات تهویه مطبوع و وای‌فای رایگان دارند. اگر می‌خواهید در ریزورتی اقامت کنید که استخر شنا داشته باشد، باید چند هزار روفیه بپردازید. البته به لطف قوانین جدید که به‌منظور گسترش صنعت گردشگری تصویب شده، بسیاری از افراد نسبت به ساخت مهمان‌خانه‌های شخصی اقدام کرده‌اند و جزایر زیادی را در مالدیو خواهید دید که مهمان‌خانه دارند. هزینه‌ اقامت در این مهمان‌خانه‌ها به‌ازای یک اتاق و حمام اختصاصی، شبی ۶۰۰ روفیه است که این هزینه شامل وای‌فای و صبحانه نیز می‌شود.

هزینه‌ غذا

غذاهای محلی مالدیو

عکس از وب‌سایت news.cision.com (عکاس: نامشخص)

در ریزورت‌ها هزینه‌ای که می‌پردازید، شامل تمام وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها است. در جزیره‌ اصلی ماله، می‌توانید بازارهای محلی و رستوران‌هایی پیدا کنید که غذاهای آن‌ها معمولا در حدود ۸۰ روفیه قیمت دارند. اگر می‌خواهید غذای بهتر در یک رستوران همراه با سرویس میز، نوش جان کنید، باید حدود ۳۲۵ روفیه بپردازید. اگر خودتان مواد غذایی مورد نیاز را بخرید و آشپزی کنید، هزینه‌ خرید مواد اولیه برای یک هفته حدود هزار روفیه می‌شود. در جزایری که ریزورت ندارند، هزینه‌ هر وعده غذا بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ روفیه است. هزینه‌ خرید یک بطری آب بین ۶ تا ۱۲ روفیه است.

هزینه‌ حمل و نقل عمومی

در ریزورت‌ها می‌توانید اطلاعات لازم را در مورد جابه‌جایی در جزایر دریافت کنید. رفتن از فرودگاه به ماله با فرابر حدود نفری ۴۰ روفیه قیمت دارد. فرابرهای بین جزیره‌ای عمومی بین ۳۰ تا ۷۵ روفیه قیمت دارند در حالی که قایق‌های پرسرعت بین ۱۱۰ تا ۳۱۰ روفیه قیمت دارند.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

مهم‌ترین جاذبه‌ تفریحی مالدیو، غواصی است. هزینه‌ غواصی بسته به مکان و توری که انتخاب می‌کنید، متغیر است و از ۱۰۰ روفیه تا ۵۲۵۰ روفیه هزینه دارد.

میانگین هزینه‌ روزانه‌ پیشنهادی: ۷۷۰ تا ۱۰۷۵ روفیه

این هزینه در شرایطی است که در مهمان‌خانه‌های محلی اقامت کنید، غذاهای محلی بخورید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر در نظر دارید که در ریزورت‌های تفریحی اقامت کنید، حداقل برای هر شب اقامت باید ۴۵۰۰ روفیه در نظر بگیرید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

ارز مالدیو

عکس از وب‌سایت travelonline.com (عکاس: نامشخص)

از خاور میانه یا آسیا به مقصد مالدیو پرواز کنید

پرواز به مالدیو ممکن است یکی از گران‌ترین هزینه‌های سفرتان باشد. خوشبختانه بسیاری از ایرلاین‌های منطقه‌ای تخفیف‌های خوبی برای پروازهای مالدیو در نظر گرفته‌اند، مثلا ایر آسیا یا هواپیمایی سریلانکا. درمجموع اگر پروازتان از آسیا و خاورمیانه باشد، بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

از فرابر استفاده کنید

جزایر مالدیو از طریق سرویس فرابر از ماله، قابل دسترسی هستند. این فرابرها هزینه‌ کمی دارند و قیمت آن‌ها بسته به مسیر و فاصله بین ۳۰ تا ۷۴ روفیه است. از قبل در مورد ساعت و روز حرکت فرابرها تحقیق کنید.

در مهمان‌خانه‌های محلی اقامت کنید

مهمان‌خانه‌های محلی در مالدیو

عکس از وب‌سایت tripzilla.com (عکاس: نامشخص)

اخیرا قانون مالدیو به اهالی این کشور این اجازه را داده است که از گردشگران در خانه‌های خود یا در مهمان‌خانه‌های خصوصی پذیرایی کنند. این اقامتگاه‌ها، ارزان‌ترین اقامتگاه ممکن در مالدیو هستند. با استفاده از وب‌سایت‌هایی مثل Airbnb می‌توانید این اقامتگاه‌ها را پیدا کنید. تعداد هاستل‌های مالدیو بسیار اندک است و جایگزین دیگری که برای مهمان‌خانه‌ها دارید، ریزورت‌های مختلف هستند که گران‌تر تمام می‌شوند.

دلار آمریکا همراه ببرید

گرچه مالدیو پول رسمی خود را دارد، دلار آمریکا هم به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بسیاری از موارد قابل پذیرش است و حتی قیمت‌های مناسب‌تری از پول رایج مالدیو دارد. البته اینکه دلار پذیرفته بشود یا نه از فروشگاهی به فروشگاه دیگر و در رستوران‌ها و ریزورت‌های مختلف متفاوت است.

جاهای دیدنی مالدیو

گونه‌های متنوع آبزی در مالدیو

عکس از وب‌سایت india.com (عکاس: نامشخص)

این جزایر دیدنی و آفتابی، در اقیانوس هند قرار دارند. سواحل شنی سفید، آب‌های گرم و فیروزه‌ای و تابش لذت‌بخش آفتاب، گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به این بهشت استوایی می‌کشاند. جزایر لوکس مالدیو، بهترین مقصد برای کسانی است که دوست دارند چند روزی را در دل طبیعت بکر و آرام سر کنند. علاوه بر آرامش خاص جزیره‌ها، همیشه فعالیت‌های تفریحی جذاب برای مسافران وجود دارد. غواصی اسکوبا در میان مرجان‌های زیبا و تماشای ماهیان رنگارنگ و شگفت‌انگیز و لذت بردن از دنیای رنگارنگ زیر آب، یکی از بهترین و خاص‌ترین تفریحاتی است که در مالدیو می‌توانید تجربه کنید. تجربه‌ فرهنگ بومی، یکی دیگر از جذابیت‌های سفر به مالدیو است؛ آشنایی با فرهنگی متفاوت و غنی که با زندگی در کنار اقیانوس، گره خورده است.

قبل از اینکه بار سفر ببندید، بهتر است با مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی مالدیو آشنا شوید.

صخره‌های مرجانی Banana Reef

دیدنی‌ های مالدیو

غرب جزیره‌ Farukolhufushi در آب‌سنگ ماله‌ شمالی، جایی است که غواصان و شناگران می‌توانند از تماشای صخره‌های مرجانی موسوم به صخره‌ موز لذت ببرند. دلیل این نام‌گذاری این است  که این صخره‌ها به‌شکل موز، تشکیل شده‌اند. این مکان هم برای غواصان مبتدی و هم برای حرفه‌ای ها ایدئال است؛ غارها، صخره‌های تاقی شکل و مرجان‌های نرم دارد. در مرکز این صخره، یک صخره‌ تاقی شکل بزرگ وجود دارد که بر اثر جریان‌های اقیانوس تشکیل شده است. در این محدوده، انواع آبزیان دیدنی و رنگارنگ زندگی می‌کنند. این صخره‌ مرجانی، یک منطقه‌ محافظت‌شده‌ دریایی است.

جزیره هولهوماله (Hulhumale)

دیدنی‌ های مالدیو

این جزیره در شمال ماله و فرودگاه قرار دارد که با یک گذرگاه به هم متصل می‌شوند. در واقع آن را می‌توان امتداد ماله در نظر گرفت. این جزیره، یک جزیره‌ مصنوعی است و ۱٫۸ کیلومتر مربع وسعت دارد. این پروژه در سال ۱۹۹۷ انجام شد تا مشکلات ناشی از افزایش جمعیت ماله را کنترل کند. گردشگرانی که به این جزیره سفر می‌کنند، از حال و هوای سنتی و خاص مالدیو در کنار خانواده‌های محلی و اهالی شهر لذت می‌برند. امکانات غواصی در جزایر مرجانی در این جزیره برای گردشگران وجود دارد.

ساحل مصنوعی ماله

در سمت شرقی جزیره‌ ماله، ساحل مصنوعی یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های جزیره برای اهالی شهر  و تنها ساحل قابل شنا کردن در پایتخت مالدیو یعنی شهر ماله است. به‌دلیل نصب موج‌شکن‌ها، این ساحل برای شنا و تفریح آماده شده است. تعداد گردشگران این ساحل معمولا نسبت به تعداد اهالی شهر، بسیار کمتر است. این ساحل زیبا، تفریحاتی فراتر از استراحت در آفتاب و شنا کردن دارد و به مکانی برای برگزاری رویدادهای تفریحی و فرهنگی مثل کارناوال‌ها و اجراهای زنده‌ موسیقی تبدیل شده است. کافه‌ها و رستوران‌های زیادی در ساحل فعالیت می‌کنند که در آن‌ها می‌توانید بهترین غذاهای محلی را نوش جان کنید.

بازار ماهی ماله

بازار ماهی ماله

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Shigenobu Chiyoya)

این بازار در جزیره‌ ماله در کنار بندر داخلی قرار دارد. بازار ماهی ماله در بخش شمالی جزیره، در غرب میدان جمهوری، یکی از بهترین مکان‌های شهر برای آشنایی با مردم و دیدن فرهنگ بومی و سبک زندگی اهالی است. این بازار ساعت کار مشخصی ندارد، ولی بهترین زمان برای سر زدن به آن، بعدازظهر و غروب است یعنی زمانی که بیشتر ماهیگیران و صیادان ، صید روز خود را برای فروش به بازار ارائه می‌کنند. ماهی تن، محبوب‌ترین ماهی است که در این بازار ارائه می‌شود. علاوه بر ماهی، گردشگران می‌توانند تازه‌ترین میوه‌ها را خریداری کنید و غذاهای سنتی و اصیل مالدیو را امتحان کنند.

کاخ Mulee'aage

دیدنی‌ های مالدیو

این بنای زیبا که به سبک استعماری ساخته شده، در مرکز تاریخی ماله قرار دارد. ساخت آن در سال ۱۹۰۶ به پایان رسیده است. سلطان محمد شمس الدین سوم این کاخ را به‌عنوان محل اقامت پسرش ساخت، البته قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، حکومتش سرنگون شد. بعدها این ساختمان به اقامتگاه خصوصی رئیس‌جمهوری مالدیو تبدیل شد و هنوز هم اقامتگاه رئیس‌جمهوری است، بنابراین بازدید از آن برای عموم آزاد نیست. تزیینات زیبای نمای بنا و فضای جذاب اطراف آن، منظره‌ای دیدنی است.

موزه ملی مالدیو

موزه ملی مالدیو

عکس از وب‌سایت pickyourtrail.com (عکاس: نامشخص)

موزه‌ ملی در جزیره‌ ماله قرار دارد. در پارک سلطان واقع شده و قبلا بخشی از کاخ سلطان بوده است. این موزه در نوامبر سال ۱۹۵۲ برای نمایش عمومی افتتاح شد. مجموعه‌های ارزشمندی از آثار تاریخی که به پادشاهان گذشته‌ مالدیو تعلق داشته، مثلا کتاب و نسخه‌های خطی، لباس پادشاهان و ملکه‌ها، عکس، سلاح و سایر اشیای قدیمی مربوط به دوران پیش از اسلام، در این موزه به نمایش درآمده است. طبقه‌ پایین موزه به دوران قرون وسطی اختصاص دارد و طبقات بالاتر به آثاری از دوران مدرن از جمله جعبه‌های لاکی مشهور مالدیوی اختصاص پیدا کرده است.

بهشت پنهان

هولهوماله مالدیو

عکس از وب‌سایت pixabay.com (عکاس: SeasonedWino)

بهشت پنهان در جزیره‌ مصنوعی هولهوماله قرار دارد که امتداد جزیره‌ ماله است و در شمال فرودگاه واقع شده است. در این منطقه‌ توریستی می‌توانید فرهنگ و سنت‌های بومی مالدیو را تماشا کنید. گردشگران می‌توانند از جزیره‌ Hurra نیز در همین نزدیکی دیدن کنند و در مورد سبک زندگی اهالی منطقه، نکات زیادی یاد بگیرند. دریاچه‌های آب شیرین یکی از جاذبه‌های این منطقه است.

بنای یادبود سونامی

یادمان سونامی در مالدیو

عکس از وب‌سایت maldivesindependent.com (عکاس: نامشخص)

این بنای یادبود در بخش جنوب شرقی جزیره‌ ماله قرار دارد و به قربانیان سونامی سال ۲۰۰۴ در پی زلزله‌ اقیانوس هند، تقدیم شده است. نام قربانیان این حادثه روی این سازه حک شده است. آب‌های اطراف این یادبود، بهترین جا برای موج‌سواری در ماله است. در اطراف بنا، فروشنده‌های محلی انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای سنتی را می‌فروشند.

ساحل Fulhadhoo

دیدنی‌ های مالدیو

این ساحل در جزیره‌ای به همین نام قرار دارد و جزیره دو ساعت از ماله با قایق پرسرعت فاصله دارد. این جزیره تقریبا غیرمسکونی است چون فقط ۲۵۰ نفر در روستاهای کوچک آن زندگی می‌کنند. سواحل شنی سفید، درختان زیبای نخل و تالاب‌های آبی و فیروزه‌ای از ویژگی‌های این ساحل دیدنی است که توجه گردشگران را جلب می‌کند. در این مکان نسبتا دورافتاده و دنج، می‌توانید گوشه‌ای از بهشت واقعی را تجربه‌ای کنید. مراکز پزشکی و فروشگاه‌های مدرن هم در این جزیره وجود دارد.

ساحل Maadhoo

دیدنی‌ های مالدیو

این ساحل در جزیره‌ Kuda Finolhu در جنوب آبسنگ ماله قرار دارد. این جزیره‌ غیرمسکونی، بسیار کوچک است. سفرهای روزانه از جزایر اطراف برای دیدن این جزیره و سواحل زیبای آن برپا می‌شود. تجربه‌ پیک نیک در جزیره‌ای کوچک در دل اقیانوس، با سواحل شنی، درختان سرسبز و آب‌های فیروزه‌ای، تجربه‌ای است که به‌راحتی فراموش نخواهید کرد. مسیرهای پیاده‌روی زیبایی در این جزیره وجود دارد که گردشگران با عبور از آن‌ها می‌توانند به گوشه و کنار این جای دنج و دیدنی سر بزنید.

کاخ Theemuge

ساخت این مجموعه در سال ۱۹۹۴ به پایان رسیده است. این بنا در شمال ماله قرار دارد و قبلا اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهوری مالدیو بود و در حال حاضر به‌عنوان دادگاه عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مورخان معتقد هستنند که خاندان  Theemuge اولین فرمانروایان مسلمان مالدیو بودند و این بنا نام خود را از نام این خاندان گرفته است. این بنا زمانی که کاخ ریاست‌جمهوری بود، به روی عموم بسته بود و فقط روزهای عید فطر مهمانان می‌توانستند از آن دیدن کنند.

هتل آداران کلاب رانالهی

امکانات غواصی در Adaaran Club Rannalhi

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

این هتل در جزیره‌ رانالهی قرار دارد و اقامتگاه‌های لوکس را در اختیار مسافران مالدیو می‌گذارد. نود و شش اتاق مدرن این هتل، با دکوری مدرن و الهام گرفته از فرهنگ جزیره و تراس‌های دیدنی، انتخاب خوبی برای اقامت در مالدیو است. این مجموعه علاوه بر اتاق، خانه‌های ییلاقی هم در کنار ساحل دارد که امکاناتی کامل و دسترسی مستقیم به اقیانوس و طبیعت زیبای اطراف دارند. امکانات این خانه‌های تفریحی عبارت‌ است از ورزش‌های ساحلی، ماهی گیری، موج‌سواری، غواصی و سایر ورزش‌های آبی. رستوران اصلی این مجموعه، رستورانی شیک و مجلل با بهترین و باکیفیت‌ترین غذاهای ممکن است. 

جزیره‌ Fua Mulaku

دیدنی‌ های مالدیو

این جزیره در جنوب مالدیو قرار دارد. جزیره‌ای دنج که دور از منطقه‌ توریستی مالدیو واقع شده است بنابراین برای ورود به آن باید مجوز بگیرید و از راهنمایان محلی کمک بگیرید. اما اگر دوست دارید از زرق‌و‌برق‌های مناطق توریستی دور باشید و جزیره‌ای دور و دنج را تجربه کنید، مقصد مناسبی است. در این جزیره، مهمانان از سواحل شنی سفید در ساحل Thundi لذت می‌برند. دریاچه و پارک آبی، دو مورد از جاذبه‌های دیگر این جزیره است. این جزیره‌ حاصلخیز، پوشش گیاهی متنوع و مزارع میوه و سبزی دارد. انواع مرکبات، انبه و آناناس در این جزیره رشد می‌کند. بهترین زمان برای سفر به این جزیره از دسامبر تا آوریل است زمانی که جزیره فصل خشک را طی می‌کند.

اسپا و ریزورت زیر آب Huvafen Fushi

دیدنی‌ های مالدیو

این مجموعه‌ تفریحی در جزیره‌ Nakatchafushi در شمال غربی ماله و فرودگاه قرار دارد. این ریزورت یک بهشت واقعی برای علاقه‌مندان به طبیعت است. با سواحل زیبا احاطه شده و در قلب یک تالاب آرام قرار گرفته است. طبیعت سرسبزی دارد و اولین اسپای زیر آبی مالدیو را در اختیار دارد. اگر دوست دارید حین لذت بردن از اسپا، گونه‌های دریایی متنوع را ببینید و از دیدن دنیای رنگارنگ زیر آب لذت ببرید، اینجا بهترین مکان است. این ریزورت، خانه‌های ییلاقی لوکسی دارد که مشرف به آب‌های فیروزه‌ای و زلال قرر گرفته‌اند. پاویون یوگا، استخر شنا، سالن ورزشی و انواع ورزش‌ها و تفریحات آبی و ساحلی، از دیگر امکانات این مجموعه‌ تفریحی است.

جزیره Isdhoo

این جزیره در جنوب جزیره‌ ماله قرار گرفته و بخشی از آب‌سنگ Haddhunmathi در نواحی جنوبی مالدیو است. تاریخ و فرهنگ این جزیره با اعتقادات بودایی و دوران پیش از اسلام گره خورده است. در جزیره، گردشگران از تماشای بقایای به جامانده از بناهای تاریخی از دوران پیش از اسلام مالدیو، بازدید می‌کنند. در میان آثار به جامانده، لوح‌های قدیمی مسین را خواهید دید که احکام و قوانین روی آن‌ها نوشته می‌شده و با حلقه‌ای به هم متصل می‌شده است. این اسناد، بخش مهمی از تاریخ مالدیو را تشکیل می‌دهند.

ماله

ماله در مالدیو

عکس از وب‌سایت livemoretravelmore.com (عکاس: نامشخص)

ماله، پایتخت جزایر مالدیو، در غرب جزیره‌ Hulhumalé قرار دارد. این جزیره جمعیت زیادی دارد و پر از ساختمان‌های رنگارنگ و بلند و مساجد تاریخی است. در این شهر، گردشگران می‌توانند از جاذبه‌های متعددی مثل موزه‌ ملی، پارک سلطان و ساحل مصنوعی دیدن کنند. ماله مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نالدیو است و تقریبا همه‌ واردات و صادرات آن از طریق همین شهر انجام می‌شود. ماله نمونه‌ کاملی از زندگی مدرن در مالدیو است. رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و بازارهای شلوغ از دیگر جذابیت‌های این شهر است که گردشگران معمولا از حضور در آن‌ها لذت می برند.

ریزورت و اسپای Shangri-La’s Villingili

دیدنی‌ های مالدیو

این مجموعه‌ اقامتی و تفریحی در جزیره‌ Villingili و تنها ریزورت جزیره‌ای در آب‌سنگ Seenu است. این مجموعه در انتهای جنوبی مالدیو و نزدیک به کانال استوایی قرار دارد. سواحل شنی و سفیدرنگ زیبا که با آب‌های فیروزه‌ای احاطه شده‌اند، گوشه‌ کوچکی از زیبایی‌های این مجموعه‌ تفریحی است. گردشگران می‌توانند از میان دو نوع اقامتگاه این مجموعه، هرکدام را که دوست داشتند انتخاب کنند. یکی ویلاهای جنگلی که در دل طبیعت سرسبز قرار دارند و دیگری ویلاهای اقیانوسی لوکس که با آب‌های زلال و آرام احاطه شده‌اند. شرکت در تفریحات ساحلی و ورزش‌های آبی و استفاده از امکانات متعدد این مجموعه مثل اسپا، از دلایل محبوبیت این مجموعه برای گردشگران است. اقامت در این ریزورت، یک اقامت پنج ستاره‌ واقعی با همه‌ امکانات مورد نیاز است.

جزیره خصوصی ولا (Velaa)

دیدنی‌ های مالدیو

این جزیره‌ خصوصی و لوکس در ۱۸۷ کیلومتری ماله قرار دارد و تجربه‌ای خاص و منحصربه‌فرد برای گردشگران خود رقم می‌زند. اقامتگاه‌های لوکس، خانه‌های ساحلی و بهترین امکانات و تفریحات در این جزیره برای گردشگران در نظر گرفته شده است. مهمانان از آب‌های فیروزه‌ای و آرامش بی‌انتهای این جزیره لذت خواهند برد و توانایی‌های خود در تفریحات و ورزش‌های مختلف مثلا گلف را به نمایش خواهند گذاشت. تفریحات آبی مثل جت اسکی، ویک بوردینگ و  قایق‌رانی ایستاده در این جزیره برای گردشگران وجود دارد.

بازار محلی ماله

بازار محلی ماله

عکس از وب‌سایت en.sun.mv (عکاس: Mohamed Afraah)

این بازار محلی در بندر شمالی ماله و با فاصله‌ کمی از بازار ماهی قرار دارد. برخلاف بسیاری از بازارهای شلوغ که محل رفت و آمد مهمانان و اهالی شهر است، این بازار نسبتا حلوت است و در آرامش می‌توانید خرید کنید. فروشنده‌ها محصولات خود را در غرفه‌های انفرادی می‌فروشند. انواع سبزیجات محلی، مغزها، میوه‌های درخت نان، میوه‌های بومی، ترشی و انواع خوراکی‌های خاص محلی در این بازار برای فروش عرضه می‌شود. البته علاوه بر محصولات محلی و بومی، محصولات بین‌المللی هم در این بازار پیدا می‌شود.

تورهای کروز مالدیو (Cruise-Maldives)

تورهای کروز مالدیو

عکس از وب‌سایت pullmanmaldivesmaamutaa.com (عکاس: نامشخص)

این آژانس سفر و ماجراجویی را به‌راحتی در شهر ماله می‌توانید پیدا کنید. کروز مالدیو، انواع بی‌نظیری از تور از جمله تورهای کروز، ورزش‌های آبی و اقامت در مهمان‌خانه‌های سنتی را عرضه می‌کند. تورها و ورزش‌های آبی ارائه شده توسط این آژانس، به بیش از ۳۶ تور می‌رسند و تعدادی از آن‌ها عبارت است از تور موج‌سواری، جت اسکی، هواپیمای آب‌نشین و... مهمان‌خانه‌های سنتی این مجموعه، تنوع زیادی دارند و برای کسانی که می‌خواهند اقامتگاهی دنج و آرام در سواحل آفتابی داشته باشند، انتخاب خوبی است.

فروشگاه STO

این مجموعه‌ تجاری از مراکز خرید مالدیو در مرکز شهر ماله است و بزرگ‌ترین سوپرمارکت شهر محسوب می‌شود. خرید از این فروشگاه، می‌تواند کمک بزرگی به‌صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر باشد به‌خصوص اگر در جایی اقامت می‌کنید که آشپزخانه دارد و قصد دارید خودتان آشپزی کنید. انواع میوه‌ها و سبزی‌های تازه و سایر خوراکی‌های محبوب محلی در این سوپرمارکت عرضه می‌شود. 

رژیم غذایی در مالدیو

دیدنی‌ های مالدیو

آشپزی مالدیو که آشپزی Dhivehi هم نانیده می‌شود، سبک آشپزی اهالی مالدیو و بخشی از کشورهای اطراف است. غذاها در این سبک آشپزی، بر پایه‌ سه ماده‌ غذایی اصلی تهیه می‌شوند: نارگیل، ماهی و انواع نشاسته‌ها. در واقع این سه ماده در بسیاری از غذاهای سنتی مالدیو مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقشی حیاتی دارند.

نارگیل

mas huni، غذای محلی مالدیو

عکس از وب‌سایت visitmaldives.com (عکاس: نامشخص)

نارگیل را به‌شکل‌های مختلف در غذاها مورد استفاده قرار می‌دهند مثلا به‌شکل پودر یا رنده شده یا آن را فشرده می‌کنند و از آن عصاره و شیر نارگیل می‌گیرند. از روغن نارگیل برای سرخ کردن غذاها استفاده می‌کنند. نام ابزار سنتی مورد استفاده برای رنده کردن نارگیل hunigondi است. از نارگیل رنده شده در تهیه‌ غذاهایی مثل mas huni استفاده می‌کنند. ممکن است آن را در آب بخیسانند و کاملا تحت فشار قرار دهند تا از آن عصاره یا شیر نارگیل بگیرند. شیر نارگیل ماده‌ اصلی تهیه‌ بسیاری از غذاها و خوراک‌ها در آشپزی مالدیو است.

ماهی

غذا با ماهی در مالدیو

عکس از وب‌سایت maldives-magazine.com (عکاس: نامشخص)

مالدیو در اقیانوس واقع شده و تعجبی ندارد که ماهی یکی از مهم‌ترین مواد غذایی مورد استفاده در غذاهای سنتی این منطقه باشد. محبوب‌ترین ماهی در مالدیو ماهی skipjack tuna است که به‌شکل خشک یا تازه مصرف می‌شود. تنوع ماهی‌ها در مالدیو زیاد است و از بسیاری از آن‌ها برای تهیه‌ انواع غذا استفاده می‌شود. برخلاف ساکنان اقیانوس آرام، اهالی مالدیو ماهی را خام مصرف نمی‌کنند.

نشاسته

برای تهیه‌ نشاسته از مواد مختلف استفاده می‌کنند؛ برنج، کاساوا، میوه‌ای به نام میوه‌ نان، سیب‌زمینی شیرین و... برای تهیه‌ بسیار از دسرها و غذاها از نشاسته استفاده می‌شود و یکی از مواد غذایی اصلی در مالدیو است.

در ادامه چند مورد از غذاهای مالدیوی را معرفی می‌کنیم که در سفر می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

گرچه غذاهای مالدیوی شهرت چندانی در سراسر دنیا ندارند، بسیار لذیذ هستند. تازگی، سبکی و استفاده‌ زیاد از ادویه‌ها از ویژگی‌ غذاهای مالدیوی است. از آنجایی که مالدیو یک کشور مسلمان است، به‌راحتی می‌توانید غذاهای حلال پیدا کنید و از این بابت با مشکل مواجه نمی‌شوید.

سمبوسه

سمبوسه در مالدیو

عکس از وب‌سایت travelingeast.com (عکاس: نامشخص)

یکی از غذاهای مالدیوی که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران هم تهیه می‌شود، سمبوسه است. برای تهیه‌ این غذا، خمیر مورد استفاده را که بسیار ترد و سبک است با موادی مثل کلم، تخم‌مرغ، پیاز و... که تفت داده شده‌اند، پر می‌کنند. سپس خمیر را در روغن سرخ می‌کنند. البته مواد داخلی سمبوسه بسته به ذائقه‌ افراد و مناطق مختلف، قابل تغییر است.

Garudhiya، سوپ ماهی معطر

این سوپ سنتی مالدیوی، با انواع ادویه‌ها و لیمو طعم‌دار می‌شود. ماهی تن تازه مهم‌ترین ماده‌ تشکیل‌دهنده‌ این غذا است. تکه‌های ماهی را با مواد دیگری مثل برگ‌های کاری، پیاز، سیر و چیلی می‌پزند و با پیازداغ و آبلیمو طعم دار می‌کنند. این غذا بسیار ساده است و برای هر دو فصل زمستان و تابستان مناسب است.

سالاد Boshi mashuni

Boshi mashuni، سالاد محلی مالدیو

عکس از وب‌سایت gamintraveler.com (عکاس: نامشخص)

این غذا را در واقع می‌توان نوعی سالاد نامید که با ترکیبی از گل موز خرد شده و بلانش شده به‌همراه نارگیل تازه و ادویه‌جات مختلف تهیه می‌شود. برای طعم دادن به آن از لیمو و چیلی استفاده می‌کنند. البته زردچوبه، زیره و کاری از دیگر ادویه‌هایی است که به دلخواه به این ترکیب اضافه می‌شود.

Huni roshi، نان نارگیل

این مدل نان در بسیاری از مناطق استوایی به‌شکل‌های مختلف رایج است. این نان، نوعی نان مسطح است که با وجود نارگیل، عطر و طعم بی‌نظیری دارد.

پودینگ Saagu bondibai

Saagu bondibai، دسر سنتی مالدیو

عکس از وب‌سایت kitchen.nine.com.au (عکاس: نامشخص)

این پودینگ یکی از مهم‌ترین غذاهای رژیم غذایی اهالی مالدیو است. علاوه بر نوع خاصی از نشاسته که از ریشه‌ درختان نخل گرفته می‌شود، از مواد دیگری مثل شیر نارگیل و هل برای تهیه‌ آن استفاده می‌شود. این دسر لذیذ را به‌راحتی در مالدیو می‌توانید پیدا کنید و کافی است یک بار آن را امتحان کنید تا عطر و طعم بی‌نظیرش را برای همیشه به خاطر بسپارید.

رستوران‌ های مالدیو

رستوران Ithaa در مالدیو

عکس از وب‌سایت Conrad Maldives Rangali Island / itinari.com (عکاس: Justin Nicholas Photography)

مالدیو یک مقصد گردشگری محبوب در سراسر دنیا است. در واقع وقتی صحبت از مقصدهای گردشگری ساحلی باشد، یکی از اولین کشورهایی که به ذهن می‌رسد، جزایر مالدیو است. در نتیجه با توجه به توریستی بودن، این جزایر رستوران‌های فراوانی دارند که در آن‌ها می‌توانید انواع غذاهای سنتی و حتی غذاهای بین‌المللی را پیدا کنید.

بسیاری از رستوران‌ های مالدیو، لوکس و مجلل هستند. بهترین غذاهای دریایی را می‌توانید در این رستوران‌ها امتحان کنید. در ادامه چند مورد از بهترین و مشهورترین رستوران‌های مالدیو را نام می‌بریم:

رستوران Ithaa: یک رستوران زیر دریایی لوکس که تجربه‌ خاصی از غذا خوردن زیر دریا را برای شما رقم می‌زند.

رستوران Muraka: رستورانی که حال و هوای سنتی دارد و بهترین غذاهای دریایی را سرو می‌کند.

رستوران Sala Thai: یک رستوران تایلندی با دکوراسیون زیبا.

کافه Shell Beans: کافه‌ای با بهترین دسرها و شیرینی‌های سنتی و بین‌المللی.

رستوران Aioli: رستورانی برای خوردن غذاهای آسیایی در محیطی شیک و زیبا.

رستوران Symphony: در این رستوران می‌توانید بهترین غذاها از سایر کشورهای دنیا را نوش جان کنید.

نویسنده: حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

بهترین زمان سفر به مالدیو؛ بهشت رویایی گردشگران

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map