راهنمای سفر به ایرانشهر

از آنجا که از زمان قدیم ایرانشهر در دل سیستان و بلوچستان نقش حفاظت و پاسداری را داشته است، آن را پهره به‌معنای محافظت نامیده اند. این لغت همچنین به‌معنای شهر بزرگ است. ایرانشهر که در زمان حمله اسکندر مقدونی منطقه ای آباد و سرسبز بود، به‌دلایل مختلف و به مرور زمان رو به تخریب نهاده است. مرکز این شهرستان استان ایرانشهر است.

ایرانشهر را بهتر بشناسید:

درباره ایرانشهر

آب و هوای ایرانشهر

تاریخچه ایرانشهر

لباس محلی مردم ایرانشهر

صنایع دستی ایرانشهر

غذای محلی ایرانشهر

جاهای دیدنی ایرانشهر

درباره ایرانشهر

قلعه ناصری ایرانشهر در شب

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: صفا دانشور)

ایرانشهر از شمال به خاش و زاهدان، از شمال شرق به ایرندگان، از شرق به سراوان و بابلی، از جنوب شرق به راسک و پیشین، از جنوب به چابهار، از جنوب غربی به نیکشهر، قصرقند و بخش لاشار، از غرب به بم، بمپور و فنوج و از شمال غربی به شهرستان دلگان راه دارد. جالب است بدانید دلگان بخشی از ایرانشهر بود که در تقسیمات کشوری سال ۱۳۸۶ از ایرانشهر جدا و به شهرستان دلگان تبدیل شد.

مذهب ۹۳ درصد مردم شهرستان ایرانشهر اسلام است که از این میزان ۹۰ درصد سنی بوده و ۱۰ درصد شیعه هستند. از شیعیان منطقه، ۳ درصد فارس و مابقی به‌علاوه تمامی اهل سنت بلوچ هستند. بلوچ های شیعه اکثرا در شهر ایرانشهر و بزمان و دلگان زندگی می‌کنند. مردم این منطقه از کشاورزی، دامداری، صیادی، صنایع دستی و تجارت امرار معاش می‌کنند. زبان مردم این منطقه بلوچی و فارسی بوده که در مناطق مختلف با گویش‌های مختلف رواج داشته و ریشه‌ای پهلوی دارد. از جمله گویش‌های منطقه می‌توان به بمپوری، ایرندگانی، ابتری، دامنی، بزمانی، سرحدی، دلگانی و نرماشیری اشاره کرد. همچنین، درصد بالایی از جمعیت مناطق روستایی ایرانشهر را عشایر تشکیل می‌دهند که عموما در سیاه چادرها و کپرهای ساخته شده از شاخ و برگ نخل خرما زندگی می‌کنند. عمده معیشت این قشر از طریق نگه داری دام به‌خصوص بز انجام می‌شود.

در میان مردم این منطقه تعدادی بازی سنتی رواج دارد. از جمله: تلکی، هپت سنگ، هدکان رو، لکرشانکی و غیره.

آب و هوای ایرانشهر

طبیعت جذاب ایرانشهر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: شکور مراد)

شهرستان ایرانشهر به‌دلیل وجود مناطق کوهستانی و مناطق پست، دارای اقلیم گرم و خشک و گاهی شرجی است که بسیار تحت‌تاثیر بادهای منطقه قرار دارد. میانگین دما در تابستان ۴۵ درجه و در زمستان ۲ درجه بالای صفر است. شاید جالب باشد بدانید پس از یک دهه خشکشالی در ایرانشهر، حاشیه نشینی در این منطقه افزایش پیدا کرد.از دیگر شرایط اقلیمی این منطقه هجوم ماسه بادی‌ها در غرب و جنوب غربی شهرستان است.

تاریخچه ایرانشهر

آثار باستانی قلعه اسپیدژ ایرانشهر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Peyman_ 9356)

نام قدیم ایرانشهر، پره، پهره و معرب آن فهره بوده است. در این منطقه می‌توان آثاری از اولین سکونتگاه های بشر را یافت. سایت‌های باستانی مانند بمپور و خوراب و اسپیدژ و غیره، از جمله این مکان‌ها هستند. همچنین، وجود قلعه‌های متعدد در این شهر نشان از رونق و اهمیت آن در ادوار گوناگون می‌دهد، قلعه بمپور به دوره ساسانیان باز می‌گردد و قلعه ناصری در زمان قاجاریان ساخته شده است. شهر بمپور از زمان افشاریان تا زمان قاجار به‌عنوان مرکز حکمفرمایی بلوچستان جنوبی شناخته می‌شده است، اما پس از دوره قاجار و مرکزیت یافتن ایرانشهر، بمپور اقتدار خود را از دست داد.

لباس محلی مردم ایرانشهر

لباس‌های بلوچی زنانه

عکس از وب‌سایت aradbranding.com (عکاس: نامشخص)

پوشاک مردم این منطقه نه‌تنها ساده و زیبا بلکه برای اقلیم بلوچستان نیز متناسب است. پوشاک مردان بلوچ عموما یک پیراهن بلند با شلواری گشاد و پرچین و دستار یا لنگی دور سر است. پوشاک زنان نیز مشابه پوشاک مردان است، با این تفاوت که قسمت‌هایی از سرآستین، سر پارچه و جلوی پیراهن را پارچه هایی با نقش های بومی و محلی و رنگارنگ سوزن دوزی می‌کنند. نقش و نگار این سوزن دوزی‌ها در مناطق مختلف کمی با هم تفاوت دارد.

صنایع دستی ایرانشهر

لباس بلوچی

عکس از وب‌سایت aradbranding.com (عکاس: نامشخص)

از صنایع دستی ایرانشهر می‌توان سوزن دوزی، سفالگری، سکه دوزی، حصیربافی و نقاشی را نام برد.

غذای محلی ایرانشهر

از جمله غذاهای ایرانشهر می‌توان به تنورچه، هیره، پشک، کوهل، کابلی، آپ انار، دوغ پا، شیلانچ و غیره اشاره کرد که می‌توانید طعم آن‌ها را در رستوران های ایرانشهر بچشید.

جاهای دیدنی ایرانشهر

قلعه بمپور در ایرانشهر

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: نصرالله کوهکن)

از جاهای دیدنی ایرانشهر می‌توان به گورستان اسپیدژ، بقایای تاریخی فرهنگ لادیزیان، غار ملا سلیمان، رودخانه بمپور، چشمه آب گرم بزمان یک، چشمه آب گرم مکسان، چشمه آب گرم معدنی کتوکان، چشمه آب گرم هودیان، قلعه بمپور، رودخانه دامن، قلعه ناصری ایرانشهر و بازار روز ایرانشهر و ساختمان بیت رهبری اشاره کرد.

نویسنده: نیکی قره گوزلویان

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map